Hei !
Osaisiko kukaan mainita kasvattajia, jotka kasvattavat sekalinjaisia malinoiseja?
Näyttelylinjaisen tunnistaa ja kättölinjaisia kasvattavan kennelin etusivulla lukee monesti "Working malinois", mutta harva mainostaa sekalinjaisia pentuja..
Olen tutustunut rotuun myös käytännössä ja täysin myyty. En ole näyttelyihmisiä, vaan haluan kunnollisen harrastuskoiran lähes lajiin kuin lajiin - etenkin PK kiinnostaaa. Täysin työlinjaisen malikan viettisyys ja energia kuitenkin arvelluttavat, en kuitenkaan ole mikään armoton himotreenari, vaikka tavoitteet ovatkin korkealla.
Tästä syystä koen, että sekalinjainen palikka olisi minulle paras mahdollinen ratkaisu, enää puuttuu kasvattaja, jolta tällaisen saisi. (:
Ei siis muuta kuin nimiä kehiin ja kiitän ja kumarran.
Sekalinjaisia malinoiseja
5
1146
Vastaukset
- Heema
Tarkoitat varmaan "sekalinjaisella" x-maleja..kyseiset koirat ovat täysin käyttölinjaisia ja tarvitsevat yleensä kokeneen ohjaajaan jotta paketti pysyy kasassa ilman että tulee henkilö vahinkoja.
Mutta jos olet aidosti kiinnostunut hankimaan kyseisen koiran niin lähetä sähköpostiviesti osoitteseen
[email protected] niin neuvon sinua eteenpäin. :)- pöle
Aloittelija taisi tarkoittaa ihan vain koiraa, jolla on sukutaulussa molempia näyttely- ja käyttölinjaa.
Mutta en kyllä ymmärrä miksi kukaan järkevä kasvattaisi sellaisia, eihän näyttelymeriittien perusteella jalostetuilla näyttelylinjaisilla koirilla ole mitään annettavaa työ- ja harrastuskoiriksi tarkoitetuille käyttölinjaisille. Puhtaissa käyttölinjaisissakin on aivan tarpeeksi luonnepuutteita, eikä ole mitään järkeä sotkea huonompaa näyttelylinjaista ainesta joukkoon. Lopputulos on täysin arvaamaton - pahimmassa tapauksessa pennuissa yhdistyvät vain linjojen huonot puolet. Linjat on parasta pitää puhtaina. Jos käyttölinjainen malinois on liian paljon koiraa, niin miksei ota vaikka käyttölinjaista bordercollieta? - energ
pöle kirjoitti:
Aloittelija taisi tarkoittaa ihan vain koiraa, jolla on sukutaulussa molempia näyttely- ja käyttölinjaa.
Mutta en kyllä ymmärrä miksi kukaan järkevä kasvattaisi sellaisia, eihän näyttelymeriittien perusteella jalostetuilla näyttelylinjaisilla koirilla ole mitään annettavaa työ- ja harrastuskoiriksi tarkoitetuille käyttölinjaisille. Puhtaissa käyttölinjaisissakin on aivan tarpeeksi luonnepuutteita, eikä ole mitään järkeä sotkea huonompaa näyttelylinjaista ainesta joukkoon. Lopputulos on täysin arvaamaton - pahimmassa tapauksessa pennuissa yhdistyvät vain linjojen huonot puolet. Linjat on parasta pitää puhtaina. Jos käyttölinjainen malinois on liian paljon koiraa, niin miksei ota vaikka käyttölinjaista bordercollieta?Kukaan järkevä kasvattaja ei sotke näyttiksiä ja käyttiksiä keskenään. Se olisi hyvän ja huonon yhdistämistä.
- Jippiii
Eloketun nyt ainakin on sekoittanut linjoja keskenään. Ja yllätys, yllätys, myös Tulikuuman kennelistä löytyy koiria, joissa on ripaus näyttelylinjaista seassa. Ja taitaa tuolla Malinutsillakin olla jonkun sortin linjasekoituksia, sekä Giramin-kennelissä. Googleta "working-dog eu" ja käyttöbelgi-info, niin löytyy jo aika hyvin matskua.
- kaljuksiko????
Voipi tulla yllätyksiä. Muutaman nähnyt ja terävyyttä ollut aikalailla. Osalla toimintakyky näyttisten tasoa ja hermot heikot. Itse etsisin suoraan käyttiksen. Niistä linjoista löytää koiran moneen makuun. Käyttikset käytännössä jo eri rotuja kuin näyttikset. Yhteistä perimää ei käytännössä enää ole. Sekoituksissa riskinä saada nurkkiinsa supervahva ja dominoiva koira, jonka hermorakenne on roskaa. Semmosen kanssa tulee stressioireita ja tukka lähtee päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M657262Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1243969Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463876Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1283133Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn533082Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592365Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362192HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen382161KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482074Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu71904