Hei !
Osaisiko kukaan mainita kasvattajia, jotka kasvattavat sekalinjaisia malinoiseja?
Näyttelylinjaisen tunnistaa ja kättölinjaisia kasvattavan kennelin etusivulla lukee monesti "Working malinois", mutta harva mainostaa sekalinjaisia pentuja..
Olen tutustunut rotuun myös käytännössä ja täysin myyty. En ole näyttelyihmisiä, vaan haluan kunnollisen harrastuskoiran lähes lajiin kuin lajiin - etenkin PK kiinnostaaa. Täysin työlinjaisen malikan viettisyys ja energia kuitenkin arvelluttavat, en kuitenkaan ole mikään armoton himotreenari, vaikka tavoitteet ovatkin korkealla.
Tästä syystä koen, että sekalinjainen palikka olisi minulle paras mahdollinen ratkaisu, enää puuttuu kasvattaja, jolta tällaisen saisi. (:
Ei siis muuta kuin nimiä kehiin ja kiitän ja kumarran.
Sekalinjaisia malinoiseja
5
1255
Vastaukset 5
- Heema
Tarkoitat varmaan "sekalinjaisella" x-maleja..kyseiset koirat ovat täysin käyttölinjaisia ja tarvitsevat yleensä kokeneen ohjaajaan jotta paketti pysyy kasassa ilman että tulee henkilö vahinkoja.
Mutta jos olet aidosti kiinnostunut hankimaan kyseisen koiran niin lähetä sähköpostiviesti osoitteseen
[email protected] niin neuvon sinua eteenpäin. :)- pöle
Aloittelija taisi tarkoittaa ihan vain koiraa, jolla on sukutaulussa molempia näyttely- ja käyttölinjaa.
Mutta en kyllä ymmärrä miksi kukaan järkevä kasvattaisi sellaisia, eihän näyttelymeriittien perusteella jalostetuilla näyttelylinjaisilla koirilla ole mitään annettavaa työ- ja harrastuskoiriksi tarkoitetuille käyttölinjaisille. Puhtaissa käyttölinjaisissakin on aivan tarpeeksi luonnepuutteita, eikä ole mitään järkeä sotkea huonompaa näyttelylinjaista ainesta joukkoon. Lopputulos on täysin arvaamaton - pahimmassa tapauksessa pennuissa yhdistyvät vain linjojen huonot puolet. Linjat on parasta pitää puhtaina. Jos käyttölinjainen malinois on liian paljon koiraa, niin miksei ota vaikka käyttölinjaista bordercollieta? - energ
pöle kirjoitti:
Aloittelija taisi tarkoittaa ihan vain koiraa, jolla on sukutaulussa molempia näyttely- ja käyttölinjaa.
Mutta en kyllä ymmärrä miksi kukaan järkevä kasvattaisi sellaisia, eihän näyttelymeriittien perusteella jalostetuilla näyttelylinjaisilla koirilla ole mitään annettavaa työ- ja harrastuskoiriksi tarkoitetuille käyttölinjaisille. Puhtaissa käyttölinjaisissakin on aivan tarpeeksi luonnepuutteita, eikä ole mitään järkeä sotkea huonompaa näyttelylinjaista ainesta joukkoon. Lopputulos on täysin arvaamaton - pahimmassa tapauksessa pennuissa yhdistyvät vain linjojen huonot puolet. Linjat on parasta pitää puhtaina. Jos käyttölinjainen malinois on liian paljon koiraa, niin miksei ota vaikka käyttölinjaista bordercollieta?Kukaan järkevä kasvattaja ei sotke näyttiksiä ja käyttiksiä keskenään. Se olisi hyvän ja huonon yhdistämistä.
- Jippiii
Eloketun nyt ainakin on sekoittanut linjoja keskenään. Ja yllätys, yllätys, myös Tulikuuman kennelistä löytyy koiria, joissa on ripaus näyttelylinjaista seassa. Ja taitaa tuolla Malinutsillakin olla jonkun sortin linjasekoituksia, sekä Giramin-kennelissä. Googleta "working-dog eu" ja käyttöbelgi-info, niin löytyy jo aika hyvin matskua.
- kaljuksiko????
Voipi tulla yllätyksiä. Muutaman nähnyt ja terävyyttä ollut aikalailla. Osalla toimintakyky näyttisten tasoa ja hermot heikot. Itse etsisin suoraan käyttiksen. Niistä linjoista löytää koiran moneen makuun. Käyttikset käytännössä jo eri rotuja kuin näyttikset. Yhteistä perimää ei käytännössä enää ole. Sekoituksissa riskinä saada nurkkiinsa supervahva ja dominoiva koira, jonka hermorakenne on roskaa. Semmosen kanssa tulee stressioireita ja tukka lähtee päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7013468Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E721093- 471047
- 70855
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit82784- 94697
Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi50690Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k31643- 48614
Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.111604