Nimi-ideoita?

hipsuhapsu

Auvo Akseli (4v) ja Altti Olavi (2v) saivat pikkuveljen ja nyt mietitään mikä tulis nimeksi. Ei tarvitse alkaa A-kirjaimella mutta jotain ensimmäinen nimi saisi tarkoittaa, tosin ei sekään ole pakollista. Sukunimi tavallinen XXXXXnen.

Näitä ollaan jo mietitty, suurin osa nimistä jotka eivät tarkoita mitään tulevat sukulaisilta/muilta meille tärkeiltä ihmisiltä:

Armas, Eeli, Jalo, Kari, Lari, Onni, Otava, Otso, Otto, Sampo, Toivo, Touko, Tommi, Teemu, Tuomas, Usko, Veli, Veikka, Vesa, Voitto.

Ehkä joku ulkopuolelta näkisi paremmin mikä olisi kiva jatko tähän veljessarjaan, me ollaan pyöritelty jo vähän liikaakin...

Sitten kysymys joka ei liity poikamme nimiasiaan ollenkaan, tätä emme ole suunnittelemassa poikamme nimeksi mutta ihan muuten vain kysyn toimisiko Suomessa nimi Kiaran/Kieran?

14

946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huomenta vaan

      sopisi aika moni..esim. Jalo Armas

      Minä ehdotan aarni otava

      • jenna.

        Ehkä paras noista dun omista olisi Lari Tuomas

        mutta tässä nyt vielä pari ehdotusta:

        Valtteri= valtias/ohjaaja
        Salama
        Myrsky
        Tapio=metsän jumala tai haltija


    • NimiTäti

      Armas Otava.
      Jalo Evert.
      Toivo Henrikki.
      Kari Viljami.
      Aarre Kalervo.
      Aarno Jeremias.

    • Täti

      Tässäkin muutama A:lla alkava ehdotus:
      Arvo, Aarni, Aimo,
      Alpi, Ahti, Aulis

      Ja vielä muutama merkitysnimi:
      Into, Valo, Oiva, Otso,
      Sulo, Taito, Tarmo,Tenho

      Omista ehdotuksistanne minua miellyttää eniten Eeli, Otto, Toivo, Touko ja Voitto.

      Minusta Kiaran/Kieran on ääntämykseltään hankala.

    • Rickshaw

      olisi oikein kiva nimi, samoin Sulo Armas =) meidän poika olisi nyt Sulo Armas, jollei mies olisi löytänyt nimiä Emil Oliver omasta suvustaan.

    • sisiliskosisko.

      Pikkuveljelle antaisin ehdottomasti myös jonkin vähän tavallisuudesta poikkeavan mutta silti reippaan ja rehdin suomalaisen miehen nimen. Omistanne karsisin ihan tästä syystä pois ainakin Onnin, Oton, Tommin, Teemun ja Tuomaksen, ehkä myös Eeli, Lari, Otso, Sampo ja Toivo ovat tällaisia. Jäljelle jää Armas, Jalo, Kari, Otava, Usko, Veli, Veikka, Vesa ja Voitto. Ihan kelpo nimiä, ja tärkeintä on että itse pidätte. Minun on silti vaikea nähdä ainakaan kovin kovaa Karia nykyvauvan nimenä. Suosikkini ovat Armas, Otava, Veikka ja Voitto. Ihania nimiä!

      Uusina ehdotan Aatosta, Alpoa, Aarnia ja Alvaria, sekä Taavia ja Niilaa.

      Teidän sijassanne tekisin vauvasta Armas Mikaelin tai Voitto Eemilin, esimerkiksi. Onnea nimenpohdintaan!

      PS: Kiaran ja Kieran ovat vaikeita nimiä Suomessa. Ovatko ne tytön- vai pojannimiä? Ensimmäinen assosiaatio on Suomessakin käytetty tytönnimi Kiara sekä tavallisempi Kiira/Kira.

    • Primrose

      on Aatos Ilmari.

    • ....

      Ehdotan

      Alpi
      Aarni
      Aale
      Aarre
      Ahvo
      Arvi
      Atso
      Ahti

    • ....

      Ehdotan Arvo Otava

    • haannaah

      Mitä ihmettä nuo teidän pentujen nimet muka tarkoittaa, AUVO ja ALTTI??!! Ainakin tuosta tekstistä sain kästityksen että nekin muka tarkoittaa jotain?! Kamalat nimet, voi lapsi parkoja!

    • Primrose

      Aarre
      Aatos
      Aatto
      Aimo
      Aito
      Armas
      Arvo
      Aulis

    • Anonyymi

      Auvo tämä nimi jos haluaa riidellä jätä Riitta nimi pois riita listoilta

    • Anonyymi

      Kiva ois esim veikko esaiah gökhan nuotion sytyttäjä von zepi

    • Anonyymi

      Ja unohtu vielä Sepi ilmari

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      254
      9552
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      152
      7722
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      160
      5337
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      154
      4994
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      59
      4680
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      105
      4360
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      147
      4224
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      175
      2084
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      10
      2035
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      294
      1701
    Aihe