Nimi-ideoita?

hipsuhapsu

Auvo Akseli (4v) ja Altti Olavi (2v) saivat pikkuveljen ja nyt mietitään mikä tulis nimeksi. Ei tarvitse alkaa A-kirjaimella mutta jotain ensimmäinen nimi saisi tarkoittaa, tosin ei sekään ole pakollista. Sukunimi tavallinen XXXXXnen.

Näitä ollaan jo mietitty, suurin osa nimistä jotka eivät tarkoita mitään tulevat sukulaisilta/muilta meille tärkeiltä ihmisiltä:

Armas, Eeli, Jalo, Kari, Lari, Onni, Otava, Otso, Otto, Sampo, Toivo, Touko, Tommi, Teemu, Tuomas, Usko, Veli, Veikka, Vesa, Voitto.

Ehkä joku ulkopuolelta näkisi paremmin mikä olisi kiva jatko tähän veljessarjaan, me ollaan pyöritelty jo vähän liikaakin...

Sitten kysymys joka ei liity poikamme nimiasiaan ollenkaan, tätä emme ole suunnittelemassa poikamme nimeksi mutta ihan muuten vain kysyn toimisiko Suomessa nimi Kiaran/Kieran?

14

779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huomenta vaan

      sopisi aika moni..esim. Jalo Armas

      Minä ehdotan aarni otava

      • jenna.

        Ehkä paras noista dun omista olisi Lari Tuomas

        mutta tässä nyt vielä pari ehdotusta:

        Valtteri= valtias/ohjaaja
        Salama
        Myrsky
        Tapio=metsän jumala tai haltija


    • NimiTäti

      Armas Otava.
      Jalo Evert.
      Toivo Henrikki.
      Kari Viljami.
      Aarre Kalervo.
      Aarno Jeremias.

    • Täti

      Tässäkin muutama A:lla alkava ehdotus:
      Arvo, Aarni, Aimo,
      Alpi, Ahti, Aulis

      Ja vielä muutama merkitysnimi:
      Into, Valo, Oiva, Otso,
      Sulo, Taito, Tarmo,Tenho

      Omista ehdotuksistanne minua miellyttää eniten Eeli, Otto, Toivo, Touko ja Voitto.

      Minusta Kiaran/Kieran on ääntämykseltään hankala.

    • Rickshaw

      olisi oikein kiva nimi, samoin Sulo Armas =) meidän poika olisi nyt Sulo Armas, jollei mies olisi löytänyt nimiä Emil Oliver omasta suvustaan.

    • sisiliskosisko.

      Pikkuveljelle antaisin ehdottomasti myös jonkin vähän tavallisuudesta poikkeavan mutta silti reippaan ja rehdin suomalaisen miehen nimen. Omistanne karsisin ihan tästä syystä pois ainakin Onnin, Oton, Tommin, Teemun ja Tuomaksen, ehkä myös Eeli, Lari, Otso, Sampo ja Toivo ovat tällaisia. Jäljelle jää Armas, Jalo, Kari, Otava, Usko, Veli, Veikka, Vesa ja Voitto. Ihan kelpo nimiä, ja tärkeintä on että itse pidätte. Minun on silti vaikea nähdä ainakaan kovin kovaa Karia nykyvauvan nimenä. Suosikkini ovat Armas, Otava, Veikka ja Voitto. Ihania nimiä!

      Uusina ehdotan Aatosta, Alpoa, Aarnia ja Alvaria, sekä Taavia ja Niilaa.

      Teidän sijassanne tekisin vauvasta Armas Mikaelin tai Voitto Eemilin, esimerkiksi. Onnea nimenpohdintaan!

      PS: Kiaran ja Kieran ovat vaikeita nimiä Suomessa. Ovatko ne tytön- vai pojannimiä? Ensimmäinen assosiaatio on Suomessakin käytetty tytönnimi Kiara sekä tavallisempi Kiira/Kira.

    • Primrose

      on Aatos Ilmari.

    • ....

      Ehdotan

      Alpi
      Aarni
      Aale
      Aarre
      Ahvo
      Arvi
      Atso
      Ahti

    • ....

      Ehdotan Arvo Otava

    • haannaah

      Mitä ihmettä nuo teidän pentujen nimet muka tarkoittaa, AUVO ja ALTTI??!! Ainakin tuosta tekstistä sain kästityksen että nekin muka tarkoittaa jotain?! Kamalat nimet, voi lapsi parkoja!

    • Primrose

      Aarre
      Aatos
      Aatto
      Aimo
      Aito
      Armas
      Arvo
      Aulis

    • Anonyymi

      Auvo tämä nimi jos haluaa riidellä jätä Riitta nimi pois riita listoilta

    • Anonyymi

      Kiva ois esim veikko esaiah gökhan nuotion sytyttäjä von zepi

    • Anonyymi

      Ja unohtu vielä Sepi ilmari

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      147
      6822
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2508
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      47
      1720
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1401
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      89
      1252
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1107
    7. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1063
    8. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1055
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1049
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      976
    Aihe