saha

sammuu.

kolme vuotta vanha jonsered sammuu jatkuvasti.
kyseessä siis rankojen kasaus harvenneusta kuusikosta.
puita joutuu nostelemaan pois risukasojen alta,jolloin saha täytyy laittaa maahan.
saha käy hetken normaalia tyhjäkäyntiä,mutta sammuu aika pian.
kylmänä toimii paremmin,mutta lämmettyään sammuu,ja uudelleenkäynnistys on melkoista tuskaa.

mistähän lähtisi vikaa metsästämään?

3

939

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on täysin

      paska, ihme että tuollaisia vielä myydään. Heitä poika romus ongelmajätekeräykseen ja osta laatusaha, jonka kanssa ei tarvii näpeltää kaiken aikaa vaan sillä voi sahatakin.

      Itse olen nähnyt omin silmin, miten yks kaupasta ostettu upouusi jonsu hyytyi alle puolessa vuodessa, eikä ollut edes päivittäisessä käytössä.

      • Jonsered

        On Husgvarna,Partner myös sitä, sama valmistaja niillä.Itse olen käyttänyt Husgvarna konsernin tuotteita 30 v merkkinnä Partner,Jonsered.Hyvin ovat toimineet 20 l bensaa polttanut tänä keväänä Jonseredissa.Mallikohtaisia eroja varmasti on Ruotsissa tehdyt Husse Partner,Jonsse ainakin toimivat.Puhdista kaasutin vaihda mahd kalvo säädä suuttimet.


    • Lastunraapija

      sisäänpäin 1/4 tai 1/2 kierrosta. Tällaiseen vikaan sopii myös se, jos koneen sammuttua tarkastaa sytytystulppaa niin se on märkä bensasta. Eli saa liikaa tyhjäkäyntibensaa. Jos sen sijaan tulppa on ihan kuiva ja koneella on sahattu paljon, voi laakerintiivisteet olla kuluneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1177
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      282
      1025
    3. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      295
      873
    4. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      859
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      761
    6. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      191
      629
    7. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      51
      539
    8. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      516
    9. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      54
      437
    10. Mitä haluaisit

      Nähdä? Mistä sytyt?
      Ikävä
      42
      406
    Aihe