Ei enää juhannuskaljoja

Keski-ikäinen akka

Oli tässä miehen kutsumia vieraita. Lapsiakin muutama mukana. Vieraat vanhemmat otti ja me tissuteltiin seuraksi. Oltiinhan tissuteltu parikytä vuotta jo kaljaa. No vaikka itekkin juodaan ollaan molemmat hyvin siistejä. Vieraat lapsineen oli pari yötä ja eli kuin siat pellossa. Siivoilin öisinkin niitten jälkiä ja yöunet jäi hyvin vähiin. Kun ne lähti niin aloittelin suursiivousta niitten jälkeen. Olo oli hirvittävän huono, en muista onko koskaan niin huono ollut. Sydämestä puristi, päässä suhisi ja ilkeä etova tunne. Sisulla siivosin koko päivän.

Illalla lämmitin saunan ajatuksena että saisin seuraavan yön nukutuksi. Mies availi kaljatölkkiä jo minullekin mutta sanoin etten kestä kulaustakaan, on sen verran huono olo. Tästäpä mies nokkaantui ja sanoi minun osoittavan vaan mieltäni. En jaksanut sanoa edes mitään kun hän ovet paukkuen lähti saunasta.

Siinä ajatusten harhaillessa ajattelin että mun elämän on täytynyt olla helvetin pielessä kun olen tarvinnut joka ilta kaljaa rauhokkeeksi. Muistelin että alkuaikoina miehen kanssa join hyvin vähän enkä tykänny kun hän otti tuttujensa kanssa lärvit. Mies on aina komentanut minua ja ollut riitaisa ja pienistä nokkaantuva. Olin vuosien varrella oppinut olemaan ärsyttämättä häntä ja elo sujui suht sopuisasti vuosikausia kun ainä myötäilin häntä ja joustin joka asiassa.

Yö meni edellisten malliin. En saanut niin sekunttiakaan nukutuksi ja huono olo lisääntyi. Jotain oli kuitenkin päässäni tapahtunut. Olin täynnä henkistä voimaa ja kiukkua. Rupesin aamuhommiini. Mies aloitti tavalliseen tapaansa arvelemaan onko puhtaita sukkia. Hänellä en niitä kaksi täyttä laatikollista ja niitä löytyy todennäköisemmin kuin likaisia mutta hän ei ole vielä 30 vuodessa oppinut muistamaan niitten paikkaa, koska minä olen hänelle vaatteet käteen passannut. Nyt olikin toisin. Karjaisin ettei kiinnosta vittuakaan hänen sukkansa eikä paljon muukaan ja lähdin ulos. Samaa tahtia raivosin hänelle ulkona kaikennäköistä mitä oli jäänyt kaivelemaan. Hän hyssytteli ettei naapurit kuulisi kun auoin päätäni. Kuulivat varmaan kun sanoin puhuvani tontillani mitä haluan ja siihen ääneen kun mulle sopii.

Nyt ukko on tehnyt hissuksiin töitä oikein urakalla ja yrittänyt mielistellä koko päivän. Tiedän että petaa iltaa missä taas sopuisasti naukkaillaan. Ei varmaan aavista että mulle riitti. En tarvitse kaljaa sen asian toteamiseen että olen hukannut 30 vuotta elämästäni muitten mieliksi olemiseen ja passaamiseen. Huomasin että en tunne yhtikäs mitään ukkoa kohtaan ja pään selvitessä oli ensimmäinen ajatus että hoidan itteni vapaaksi ukosta ja kaljasta ja aloitan sellaisen elämän mikä mulle passaa.

Oliko tämä teistä katkera vuodatus? Mitä ajattelitte kun luitte? Tämä on tosikertomus suomalaisesta parisuhteesta ja mikä pitää ihmiset yhdessä. Minä tarvitsin sen huonon olon että heräsin ennenkuin on liian myöhäistä.

4

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---->>

      Olet myötäillyt, palvellut ja joustanut oman henkisen mittasi täyteen ja yli senkin.
      Se alkaa sitten uusi vaihe elämässä.
      Tsemppiä siihen vaiheeseen.

    • toivoo toivokas

      on se tosikertomus suomalaisesta elämästä. Rohkeutta ja voimaa sulle.

    • Kyllä se vuodatus katkera oli. Lukiessani ajattelin, että jos saisi vielä miehesi kuvauksen ja mielipiteen vierailuajan tapahtumista ja sen kuluneen kolmannesvuosisadan osalta.

    • villi arvaus

      että jo parin päivän kuluttua homma jatkuu ihan niinkuin ennenkin. Vaikka onhan se hyvä välillä rähjätäkin ja puhdistaa ilmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      27
      19687
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      76
      6690
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      6336
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      99
      6105
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5969
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      101
      5851
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      63
      5275
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      45
      4990
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      60
      4320
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      50
      3930
    Aihe