nissan almera vm01:tä jäähdytysnestettä katoaa ajoittain.on päiviä jolloin nesteen pinta ei tipu yhtään ja joskus taas nesteen pinta tippuu säiliössä jopa 5cm säiliöön tulee myös kuplia koneen ollessa lämmin...auton alle ei tule yhtään nestettä...Mihin neste voi kadota???
jäähdytysneste katoaa.
7
6504
Vastaukset
- uhfuehfuehu
vesipumppu vuotaa jos nestettä katoaa, silloin ei kyllä pitäisi tulla kuplia, vesipumpun alkavaa vuotoa ei silmällä näe, koska neste haihtuu kuumasta vesipumpusta heti.
- almeraat
mistä pystyy päättelemään että se vuotaa? pystyykö itse vaihtamaan vai pitääkö antaa ammattilaisen käsiin?
ilmeisesti viittaa vesipumppuun kun pitää lievästi vinkuvaa ääntä jakoketjun seudulta auton käydessä???
missä se vesipumppu on?
- vapoori
käytettäessä -aluksi kun kone on vielä kylmä - vettä oudon paljon. Minullakin katoilee kanssa Mitsun koneesta nestettä eikä moottorin alle tule pisaraakaan .
Kuulin ,että kannentiiviste(et) on pettänyt jos noin oireillee ja lohkosta menee siis palotilaan vettä... en tiedä.
Olisi kiintoisaa, jos tuo vesipumpputeoria on oikea - pääsisi helpommalla. - almera autona
Itsellä on 2001 Allu Sportdeck 1,5 ja omaan jäähdyttäjään tuli pieni vuoto muutama vuosi sitten talvella. Eli oletko tarkasti vaikka taskulampulla katsonut kennoston molemmin puolin, ettei missään ole märkää. Pieni nestemäärä voi vaikka haihtua ajoviimassa. Itselläni nousi höyry pellin alta, kun pysähtyi. Kun kone oli jäähtynyt avasin jäähdyttäjänkorkkia varovasti ja sitten tuli selkeästi näkyvä nestekaari ja noin litra nestettä suihkusi auton alle
Itse korjasin vuodon kaatamalla tölkillisen vuodon tilkitsevää ainetta jäähdyttimeen ja pidin konetta käynnissä purkin ohjeen mukaisesti. Aineen laitoin siis suoraan jäähdyttimeen, koska purkissa niin käskettiin. Kovasti netissä varoiteltiin mitä haittaa aineesta voi olla, esim tukkeutuneita vesikanavia ja vikaantuvia vesipumppuja, mutta itselläni nesteet on pysynyt lähes normaalitasossa. Keväisin nestettä hieman voi joutua lisäämään, jos käyttää paljon lohkolämmitintä talvella.- Halpaa kuin saippua
En suosittele paikkausmassojen käyttöä, ellei ole pakko, kokemusta on ja nimen omaan Nissanista. Kesällä toimi talvella vuoto alkoi uudelleen, syynä oli kannentiivisteen vuoto. Tosin ei tämä ole yksi Nissanin ongelma ja autolla oli takana jo 255.000km luotettavia kilometrejä - ei jättänyt tielle kun kerran, silloinkin syynä oli taitamatonm kuski kun ajoi auton lunastuskuntoon, silloin mittarissa oli 275.000km. Eli ajelin noin 20.000 km tihkuvalla kannentiivisteellä, aina silloin tällöin uudet paikkausmassa sisään ja taas pääsi muutaman kuukauden - aika moista urheilua. Jäähdytysnestettä meni parhamillaan noin litra viikossa.
Jos nesteet katoavat kannattaa selvittää syy, normaalina hävikkinä voi pitää noin 1dl/6kk ei enempää.
Erittäin hyvä keino selvittää vuotaako kannentiiviste on avata paisuntasäiliön korkki silloin kun moottorin ei ole vielä lämmin mutta käynnissä. Kuplimista ei saisi olla, eikä jäähdytysneste saa missään nimessä haista bensalta tai pakokaasuilta - varmaakin varmempi merkki vuodosta.
Pitkittynyt vuoto voi rikkoo venttiilit, voi rikkoa jopa männät ja jos nesteet menevät sekaisin öljyn voitelukyky heikkeinee oleellisesti ja vaarana rikkoa kaikki liukulaakerit - kallista puuhaa. Paine voi rikkoa letkut ja/tai jäähdyttimen sekä sisälämmittimen kennon.
Toisessa autossa, toinen merkki kävi näin.
Itseltä meni kaksi venttiiliä ja jäähdytin kannentiivisteen lisäksi. Samalla vaihdetiin kaikki venttiilit ja ohjaimet. Hintaa tuli koko hommalle ( kannentiiviste ja muut tiivisteet, jäähdytin, vesipumppu, jakopään hihna, termari, venttiilit ja ohjaimet sekä seetirenkaat, nesteet ja öljyt sekä kannen oikaisu töineen) - 3600€.
Auto on jo kymmenen vuotta vanha, mutta nyt sillä ajaa kohtuullisen huolettomasti seuraavat 2-3 vuotta.
- AnssiTeknikko
En haluaisi pelotella, mutta Almerassa ainakin 1,8 koneessa on kannentiiviste ollut ilmeisen vikaherkkä. Työkaveri laitatti muutama viikko sitten sellaisen. Pitkin kevättä hävitti pikkusen nestettä ja kylmänä kävi huonosti heti käynnistyksen jälkeen. Ja nuo kuplat siellä säiliössä viittaavat siihen että painetta tulee jostain eli sylinteristä...........
- -.-
Sama juttu 1.5 moottorissa...öljyä häviää ja jäähdytysnestettä myös, alan tässä pikkuhiljaa valmistautua Nissanin kiikuttamiseen vaihtoautona liikkeeseen, muutaman tonnin koslaan ei kannata tehdä parintonnin remonttia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman481548Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 241060
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊871036- 87965
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187896Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20841Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99835- 82811
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70779