Mitä tarkoittaa?

Epikriisissä oleva maininta"oikealla hento tumma kleroosi"
Miksi pitää kirjoittaa nuo epikriisit niin,ettei niistä asia-
kas saa mitään selkoa?
34771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kleroosi -sanaa en tunne, mutta skleroosi on kovettuma.

Äänestä

Toi pitäis varmaan olla "hento tumaskleroosi". Lienee siis alkava harmaakaihi konekirjoittajan tulkitsemana.

Sairauskertomusmerkinnät eivät ole iltalukemista, niihin on kirjattu faktat potilaan vaivan hoitamista ja seurantaa varten. Useitakaan asioita ei voi kirjoittaa selkokielisellä suomella ilman, että syntyy sekaannuksia tai että teksti muuttuu ammattilaiselle lähes lukukelvottomaksi. Potilaalla on toki oikeus tarkastaa omat merkintänsä ja usein siihen saattaakin tarvita hoitavan lääkärin paikalle tarvittaessa selittämään mitä merkinnät tarkoittavat. Esim. tuikitavalliselle tumaskleroosillekaan ei ole hyvää suomalaista nimeä. Kaikki on kapulakieltä suomeksikin vaikka tumaskleroosin voisikin kääntää "silmän linssin keskiosien kovettumiseksi". Yhdestä sanasta tulee siis neljä. Ja sama koskee varmasti jokaista selkeää ammattitermiä.

Olisihan tietty kiva, että koko tekstin lopussa olisi vaikka yhdellä rivillä olennainen suomeksi, esim. "oikeassa silmässä alkava harmaakaihi". Mutta mitä se "alkava harmaakahi" sitten edellyttää, siitä pitäisi sitten kirjoittaa seuraavaksi potilaskohtainen romaani..? On tosin aivan kohtuullinen toive, että potilaalle jäisi selvä tiivistetty käsitys mistä oli kyse.

Ja sitten, asiakas käy kaupassa ostamassa mitä huvittaa, potilas käy lääkärissä konsultaatiossa.

Äänestä
  • Olipa hieno nimike alkavalle kaihilleni,jonka olen tiedostanut jo yli vuoden.
    Näkö silmässä on kuitenkin hyvä:1.4 joten ei vielä kaihileikkausta.
    Mitä kaikkea menettää,kun/tulevaisuudessa silmä leikataan?
    Toinen silmä on nimittäin lähes sokea glaukooman takia.
    Miten teillä glaukooma on edennyt?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


silmäsairas kirjoitti:

Epikriisissä oleva maininta"oikealla hento tumma kleroosi"
Miksi pitää kirjoittaa nuo epikriisit niin,ettei niistä asia-
kas saa mitään selkoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu