Meillä se on 16-vuotta.
Vastaukset 3
- hgfhfjuiji
Ton ikänen ei osaa ottaa edes vastuuta niin ehkä ne seksi hommat jätetää vähä vanhemmille.
- kuulen ja tiedän
Olen sairaanhoitaja ja myös ollut useissa seksuaalisuus koulutuksissa ym, ja jos täällä nyt joku käy lukemassa ja kirjoittaa, että se ja se on liian nuori, niin voin nyt kertoa ihan oppimaani ja kokemusta omilta terveystiedon tunneilta tuolta peruskoulusta ihan ammattikorkeeseen asti ja näistä seksuaalikoulutuksilta ja myös, mitä olen koluterveydenhoitajan luona välillä näitä peruskoululaisia tarkastuttamassa ja juttelemassa niin seksi aloitetaan kun kumoikin osapuoli on siihen valmis, ei siinä ole mitään numeraalista ikärajaa.
Toki joku ala-astelainen on viellä nuori ja tuskimpa kovin valmis mutta kun teini-ikä on ja murrosikä pyörähtänyt ja tuntuu aidosti itse että on siihen valmis ja pystyy luottamaan siihen toiseen ja pystyy vaikka alasti valot päällä olemaan tämän edessä, on valmis, se voi olla jopa 14 vuotta mutta se voi olla myös 35 vuotta (tämänkin siis olen nähnyt)
Suosittelen kaikille vanhemille ja nuorille että jutelkaa keskenään avoimesti asiasta, se on paras keino kaikille, vanhemmat tietää missä mennään ja nuori saa tarvitsemansa tukea ja huolenpitoa. Uskokaa tai älkää niin myös nuori kaipaa vanhemilta tukea ja hyväksyntää seksuaalielämäänsä, vaikka aluksi nuori siitä häpeääkin puhua :) - Anonyymi
Seksin harrastaminen ja seksi ylipäätänsä on aivan ihana asia ja minun mielestäni sen täytyykin olla myös nuorten oikeus. Olen itse kohta aikuinen poika aloitin seksin harrastamisen 13 vuotiaana, se oli liian nuori ikä mutta miksi nuoret eivät saisi harrastaa seksiä kun sen tarkoitus on kuitenki tuottaa molemmille nautintoa. Seksissähän tuotetaan nautintoa eikö nuoret sitä muka toisilleen saisi antaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1102331Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???271085- 71932
- 105930
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha597887- 48855
- 85770
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 69664
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31656