Kallen luokalle tuli uusi opettaja. Kun oli äidinkielen tunti ja oli luettu hetken aikaa Seitsemää veljestä, kysyi opettaja oppilailta: - Sanokaapa kuka on kirjoittanut tämän kirjan Seitsemän veljestä?
Pikku-Kallea lukuunottamatta kaikki viittasivat. Koska opettaja ei millään meinannut uskoa, että joku ei muka sitä asiaa tietäisi, hän päätti kysyä asiaa tarkemmin: - No Kalle, sanopa nyt sinä kuka on kirjoittanut Seitsemän veljestä?
Poika mietti ja mietti, mutta kun ei tiennyt niin itkua tuhertaen vastasi: - En minä ainakaan.
Vastaus hämmästytti opettajaa kovasti ja vaivasi vielä senkin jälkeen kun oppilaat olivat jo lähteneet kotiin. Uusi kun oli paikkakunnalla, niin hän päätti lähteä vilkaisemaan millaisista kotioloista noin tietämätön poika tulee.
Perhe oli juuri ruokapöydässä, kun opettaja astui sisään. Opettaja pyysi anteeksi häiriötä ja selitti millä asialla liikkuu. Isä katsoi vuorotellen opettajaa ja Kallea, nousi sitten ylös ja nyrkkiä pöytään lyöden karjaisi: - Jos meirän poika kerran sanoo ettei se ole sitä kirjoittanut niin ei sillon myöskään ole!
Opettaja tyrmistyi tällaisesta vastaanotosta niin ettei tajunnut edes hyvästejä sanoa vaan lähti päätään puistelleen matkoihinsa. Kävellessään takaisin kylälle hän tapasi naapurin isännän ojankaivuupuuhissa, ja rupesi tälle kertomaan omituista kohtaamistaan Pikku-Kallen perheen kanssa. Naapuri kuunteli lapioonsa nojaten, otti sitten sätkän suustaan, sylkäisi ja tokaisi: - No ei se kyllä mikään ihme ole vaikka olisi kirjoittanutkin. On se niin saatanan pimeää porukkaa.
Hullua porukkaa
vitsimestari
1
754
Vastaukset
- joopajooooooooo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022