Kallen luokalle tuli uusi opettaja. Kun oli äidinkielen tunti ja oli luettu hetken aikaa Seitsemää veljestä, kysyi opettaja oppilailta: - Sanokaapa kuka on kirjoittanut tämän kirjan Seitsemän veljestä?
Pikku-Kallea lukuunottamatta kaikki viittasivat. Koska opettaja ei millään meinannut uskoa, että joku ei muka sitä asiaa tietäisi, hän päätti kysyä asiaa tarkemmin: - No Kalle, sanopa nyt sinä kuka on kirjoittanut Seitsemän veljestä?
Poika mietti ja mietti, mutta kun ei tiennyt niin itkua tuhertaen vastasi: - En minä ainakaan.
Vastaus hämmästytti opettajaa kovasti ja vaivasi vielä senkin jälkeen kun oppilaat olivat jo lähteneet kotiin. Uusi kun oli paikkakunnalla, niin hän päätti lähteä vilkaisemaan millaisista kotioloista noin tietämätön poika tulee.
Perhe oli juuri ruokapöydässä, kun opettaja astui sisään. Opettaja pyysi anteeksi häiriötä ja selitti millä asialla liikkuu. Isä katsoi vuorotellen opettajaa ja Kallea, nousi sitten ylös ja nyrkkiä pöytään lyöden karjaisi: - Jos meirän poika kerran sanoo ettei se ole sitä kirjoittanut niin ei sillon myöskään ole!
Opettaja tyrmistyi tällaisesta vastaanotosta niin ettei tajunnut edes hyvästejä sanoa vaan lähti päätään puistelleen matkoihinsa. Kävellessään takaisin kylälle hän tapasi naapurin isännän ojankaivuupuuhissa, ja rupesi tälle kertomaan omituista kohtaamistaan Pikku-Kallen perheen kanssa. Naapuri kuunteli lapioonsa nojaten, otti sitten sätkän suustaan, sylkäisi ja tokaisi: - No ei se kyllä mikään ihme ole vaikka olisi kirjoittanutkin. On se niin saatanan pimeää porukkaa.
Hullua porukkaa
vitsimestari
1
736
Vastaukset
- joopajooooooooo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1598068Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1027333Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht27306Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit357230Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217078Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t856826Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126512Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv236334Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845700Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?475488