Hullua porukkaa

vitsimestari

Kallen luokalle tuli uusi opettaja. Kun oli äidinkielen tunti ja oli luettu hetken aikaa Seitsemää veljestä, kysyi opettaja oppilailta: - Sanokaapa kuka on kirjoittanut tämän kirjan Seitsemän veljestä?

Pikku-Kallea lukuunottamatta kaikki viittasivat. Koska opettaja ei millään meinannut uskoa, että joku ei muka sitä asiaa tietäisi, hän päätti kysyä asiaa tarkemmin: - No Kalle, sanopa nyt sinä kuka on kirjoittanut Seitsemän veljestä?

Poika mietti ja mietti, mutta kun ei tiennyt niin itkua tuhertaen vastasi: - En minä ainakaan.

Vastaus hämmästytti opettajaa kovasti ja vaivasi vielä senkin jälkeen kun oppilaat olivat jo lähteneet kotiin. Uusi kun oli paikkakunnalla, niin hän päätti lähteä vilkaisemaan millaisista kotioloista noin tietämätön poika tulee.

Perhe oli juuri ruokapöydässä, kun opettaja astui sisään. Opettaja pyysi anteeksi häiriötä ja selitti millä asialla liikkuu. Isä katsoi vuorotellen opettajaa ja Kallea, nousi sitten ylös ja nyrkkiä pöytään lyöden karjaisi: - Jos meirän poika kerran sanoo ettei se ole sitä kirjoittanut niin ei sillon myöskään ole!

Opettaja tyrmistyi tällaisesta vastaanotosta niin ettei tajunnut edes hyvästejä sanoa vaan lähti päätään puistelleen matkoihinsa. Kävellessään takaisin kylälle hän tapasi naapurin isännän ojankaivuupuuhissa, ja rupesi tälle kertomaan omituista kohtaamistaan Pikku-Kallen perheen kanssa. Naapuri kuunteli lapioonsa nojaten, otti sitten sätkän suustaan, sylkäisi ja tokaisi: - No ei se kyllä mikään ihme ole vaikka olisi kirjoittanutkin. On se niin saatanan pimeää porukkaa.

1

770

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1402
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe