Mitä on tehtävissä jos jakamattoman kuolinpesän kaikki osakkaat (ulkomailla asuvat) eivät ole allekirjoitttaneet kuolinpesän omistaman kiinteistön epäedullista vuokrasopimusta. Saavatko allekirjoittamattomat osakkaat vuokralaiset ulos vai kuka korvaa eron käypään vuokraan (sopimuksessa eur 200,00 omakotitalossa isolla paikkakunnalla).
Kuolinpesän
osakkaan puolesta
1342
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sopimus sinänsä on pätemätön, koska kuolinpesän päätöksiin tarvitaan kaikkien osakkaiden suostumus. Vuokralainen toisaalta voi vedota siihen, että hänen asiansa ei ole selvittää tarkemmin talon omistussuhteita, jos joku pesän osakkaista väittää voivansa tehdä sopimuksen. Vuokralaisen asema vahvistuu tässä suhteessa joka päivä, kun hän asuu talossa ilman että kukaan puuttuu asiaan.
Ensin kysyisin sopimuksen tehneiltä osakkailta, millä valtuuksilla he ovat vuokranneet talon. Heidän asiansa on purkaa tekemänsä sopimus ja vastata vuokralaisen suuntaan vahingosta. Jos tämä ei tapahdu kohtuuajassa, ottaisin yhteyttä lakimieheen, sillä tällainen kolmen tekijän juttu ei ole aivan yksinkertainen.