Pään hakkaaminen

vökövökö

Lapseni on hakannut päätään tai ennemminkin naamaansa tyynyyn unissaan muutaman kuukauden ikäisestä. Pienenä hän nukutti myös itsensä näin. Luulin silloin että tämä on joku hänen juttunsa, kun hän on pieni, mutta nyt kun lapsi on toisella kymmenellä, niin hakkaaminen jatkuu unissaan, itse siitä tietämättä. Miten ihmeessä tästä häiritsevästä toiminnosta pääsisi eroon? Mistä apua?

2

2186

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lölköj

      lastenpsykiatri tai unihäiriöihin erikoistunut lääkäri. Tuskin mikään tavallinen lääkäri osaa tuohon sanoa juuta tai jaata. Aiheuttaako tämä tapa harmia, kipua, jälkiä kasvoihin? Voisko tyynyn ottaa pois heti kun lapsi on nukahtanut, muuttaa vähän olosuhteita? Seurata mitä tapahtuu. Aika erikoinen ilmiö.

    • Anonyymi00002

      Näköjään on todella vanha postaus, mutta ehkä vastaukseni silti löytää perille. Olen itse myös tehnyt samaa koko lapsuuteni ja minua käytettiin joskus myös asian takia lääkärissä, mutta eihän ne -90luvulla osanneet sanoa mistä johtuu, enkä kyllä muista, että mitä lääkäri silloin asiasta sanoi. Nyt olen 35v ja saatan tehdä tuota "headbangingiä" edelleen, vaikka välillä on ollut jaksoja etten sitä ole tehnyt, esim. kun olen seurustellut ja asunut puolisoni kanssa. Välillä vain tulee jotenkin hyvin vahva tunne, että nyt on pakko tai tuntuu että mukamas sekoan. Joskus olen myös unissani alkanut kontillani hakkaamaan päätäni tyynyyn ja jestas että on aamulla hävettänyt, kun puoliso on yöllä siihen herännyt ja alkanut minua tönimään, ja sitten aamulla kysellyt, että mikä juttu🙈 sitten olen selittänyt, että tein samaa lapsena, jos minulle tuli esim paha olo jostain, olin vihainen tai jos minulla oli ahdistava olla. Ja varsinkin, jos yöllä heräsin lapsena niin aloin hakkaamaan päätäni. Minulla piti olla oikein patja kiinnitettynä sängynpäätyyn, etten satuta itseäni. Hakkasin kuulemma niin kovaa, että kuului yläkerran naapuriin asti. Vähän aikaa sitten minulla diagnosoitiin ADHD ja mitä itse lueskellut, niin esimerkiksi autismi voi tuota aiheuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      145
      1125
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      1017
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      758
    5. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      706
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      63
      705
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      696
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      612
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      588
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      57
      541
    Aihe