Helsingin Punavuoressa sijaitsevaan Sinerbykoffin puistoon kerääntyy iltaisin noin 1500 nuorta (alaikäistä) ryyppäämään. Punavuorelaiset asukkaat ovat syystäkin tehneet valituksia ja addresseja tämän jatkuvan häiriköinnin lopettamiseksi. Mm. roskaamista, ilkivaltaa, julkiselle paikalle virtsaamista, asukkaiden asuintiloihin murtautumista yms.
Milloin vanhemmat voisivat ottaa vastuunsa näistä alaikäisistä teinikännääjistä? Ei poliisia ja sos-työntekijöitä voida ikuisesti työllistää näiden ääliöiden takia?
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Helsingin punavuorelaiset hermostuivat puistohulinointiin/1135258041639
"Helsingin Punavuoren kaupunginosan asukkaat ovat kyllästyneet Sinebrychoffin puistossa tapahtuvaan alituiseen juhlintaan. Niin sanotusta Koffin puistosta on viime vuosina tullut Helsingin suosituimpia nuorten illanviettopaikkoja.
Punavuoren asukkaat ovat jättäneet oikeuskansleri Jaakko Jonkalle vetoomuksen, jossa vaaditaan puuttumista juhlimisen aiheuttamiin vakaviin haittoihin. Vetoomuksen takana on 1 700 punavuorelaista.
Alueen asukkaiden mukaan puistoon kokoontuu iltaisin jopa 1 500 nuorta, jotka meluavat, virtsaavat ja sotkevat puistoa. Joidenkin puiston vieressä asuvien parvekkeille on kiipeilty ja heidän ikkunoitaan on kivitetty."
Koffin puistossa 1500 nuorta per ilta
1
396
Vastaukset
Vastuun jakautuminen vanhempien, nuorien ja yhteiskunnan (sosiaalityöntekijät, poliisi ym.) on hieman monimutkaisempi kysymys, eikä sitä voitane ohittaa vain kuuluttamalla vanhempien vastuun perään.
Kuka itse asiassa on vastuussa nuorten alkoholinkäytöstä? Vanhemmat ovat toki ratkaisevassa osassa, kun kyseessä on itse juomiskulttuurin kehittyminen, mutta heidän mahdollisuutensa vaikuttaa jo juomaan oppineiden nuorten ajanviettopaikkoihin on kuitenkin selvästi hyvinkin rajallinen. Niin sanottu "normaali käyttö" alaikäisenä ei mielestäni ole juurikaan sosiaaliviranomaisille kuuluva asia korostaen kuitenkin "normaalin käytön" -termin sisältävän vain kohtuuden rajoissa olevan alkoholinkäytön ottaen myöskin termin suhteellistamisessa huomioon käyttäjän iän. Liikakäytön ja hyvin nuorena alkavan alkoholinkäytön ongelmat sitten ovatkin eri asia ja liittyvät sosiaaliviranomaisten tehtäviin. Poliisin rooli on valitettavasti hyvin keskeinen alkoholinkäytön lieveilmiöiden kuten juurikin esimerkiksi ns. Koffin puistossa tapahtuneen vandalismin valvonnassa - se on poliisin tehtävä.
Suomalaiset nuoret juovat nuorina - liian nuorina - useiden mielestä. Mitä asialle voidaan tehdä, pystyvätkö ja haluavatko vanhemmat ehkäisemään nuorten juomista? Pitääkö nuori eristää ulkomaailmasta ja antaa tälle mahdollisuus olla kontaktissa ystävien kanssa ainoastaan internetin kautta? Mikä on vaihtoehto nykytilanteelle? Onko mitään järkeä lähestyä ongelmaa yhden yläluokkaisen asuinalueen ongelmien kautta vai olisiko kokonaisvaltaisempi tarkastelu järkevämpää?
Ymmärrän, enkä väheksy, että punavuorelaisia ärsyttää, mutta syytösten huiskiminen ympäriinsä ei ole järkevää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523406Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512389Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121194- 1121169
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48937Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9913Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46864
- 36692
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt196666