8 vkoa, minkä kokoisia?

Minkäs kokoisia teidän 8-viikkoiset vauvelit ovat? Tai iältään sinne päin..

Meidän tyttö on nyt 5030 g ja 57 cm. Mietin vaan, että taitaa tuo paino olla vissiin keskiarvoa korkeammalla.
14335
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

meidän poitsu tulee lauantaina tasan 8viikkoa ja oli maanantaina 5,3 kiloa ja 57cm pitkä.

Äänestä

Meidän tyttö oli 2kk neuvolassa 60cm ja 5310g.

Äänestä
  • meillä muutaman pvn vajaa 2kk poika 5390g ja 58cm

    Äänestä

2 kk = 4,7 kg ja 52,5 cm.
3 kk= 6,1 kg ja 57 cm

Äänestä
  • uih, pieni vauva ed. paljon oli syntymäpaino, meillä 3100g ja 2kk 5390g

    Äänestä

  • voih kirjoitti:

    uih, pieni vauva ed. paljon oli syntymäpaino, meillä 3100g ja 2kk 5390g

    Meillä tyttö 2kk iässä 4,8kg ja 56,5cm. Syntyessään oli 2,5kg ja 47cm

    Äänestä

kasvaa alakäyrillä ja 2kk iässä mitat oli 4090 ja 55

Äänestä

Meillä tyttö oli 5860g ja 59.5cm. Ja meillä tytsy käyrillä. Varmaan yläkäyrällä, mutta samapa se sille. Mun mielestä noi käyrät on muutenkin täysin naurettavia. Pääasia että lapsi on terve, syö ja juo ja voi hyvin.

Äänestä
  • neuvolallakin on olla jokin systeemi, millä voidaan mitata lapsen kasvua ja kehitystä ja tunnistaa mahdolliset ongelmat/allergiat jne. Mutta tosiaan pääasiahan on, että lapsi kasvaa tasaisesti omalla käyrällään, ylhäällä tai alhaalla.

    Äänestä

käyrä asiaan vielä sen verran että tämän hetkiset neuvoloiden käyttämät käyrät ovat vanhoja. Tämän hetkiset käyrät on tehty joskus 70-luvulla n. 2000 lapsesta. Pieni lääkäriryhmä kerää tietoja uusia käyriä varten ja nyt tiedot kerätään n. 20 000 lapsesta. Yleisesti ottaen lasten keskimääräinen koko on kasvanut tuolta 70-luvulta joten neuvolassa voidaan sanoa lapsen kasvusta hyvinkin "pahasti" koska kytätään vaan käyriä jotka on vanhoja. Sitten äidit on pahalla mielellä aivan turhaan. Kyllähän jokainen äiti itsekin näkee ja tajuaa että milloin lapsi saa tarpeeksi ruokaa ja milloin ei. Paremminhan se äiti lapsensa tuntee kuin neuvolan terveydenhoitaja.

Äänestä

Meidän poika oli 2kk neuvolassa 4545g ja 56cm, syntyessä oli 3080g ja 46cm. Eli Pienehkö ikäisekseen, mutta tasaisesti kasvaa omalla käyrällään. Poika on hoikkanen eli painoa vähänlaisesti pituuteen nähden, mutta vielä ihan reilusti normaalin rajoissa.

Äänestä

esikoispoika 2kk neuvolassa 6250g ja 61,6cm. syntyessään 4100g ja 56cm.

Äänestä
  • Meillä poika oli 2kk neuvolassa 5980g ja 61 cm

    Äänestä

Tyttöni taisi olla 2 kk ikäisenä 55 cm ja 4620 g.
Tyttö on pitkä ja hoikka ja menee koko ajan pituus-painokäyrällä miinuksella, mutta kasvaa kuitenkin tasaiseen, siksi ei huolta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Minkäs kokoisia teidän 8-viikkoiset vauvelit ovat? Tai iältään sinne päin..

Meidän tyttö on nyt 5030 g ja 57 cm. Mietin vaan, että taitaa tuo paino olla vissiin keskiarvoa korkeammalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu