ONKO TIETOO KANASANOSITOJEN HIEROJA KOULUTUKSISTA

muscules

Onko kenelläkään kokemuksia Kansanopistoissa järjestettävistä Hierojan ammattitutkintoon johtavasta koulututen tasosta ? Halpoja ne näyttävät ainakin olevan verrattuna ETELÄSUOMEN KOULUTUS HINTOIHIN (edullisin ? 550 € Itä-Karjalan Kansanopisto)

10

1247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HIPS

      Moikka, itse olen käynyt kansanopistossa (Punkaharjulla itä-karjalan kansanopistossa) koulun ja sieltä jäi positiivinen kuva ja käteen erittäin hyvä ammattitaito.
      Koulutus on paljon laajempaa kuin ammattitutkinnossa vaadittava taso. Opettajana on vankan työkokemuksen omaava fysioterapeutti, joka on suorittanut opettajatutkinnon, sekä perehtynyt urheiluhierontaan ja erilaisiin mobilisoiviin hierontatekniikkoihin.
      Käytännön hierontatilanteet oli hyvin valvottuja, ja mieleen jäi erittäin hyvin työergonomiaan paneutuminen.
      Aluksi pelkäsin anatomian opiskelua, mutta se oli erittäin selkeää hyvillä esimerkeillä höystettyä, joten se olikin loppujen lopuksi erittäin kivaa.
      Lisäksi erikoihierojakoulutus osioissa (jäsenkorjaus, vyöhyketerapia, hermoratahieronta) oli myös hyvät ja asiantuntevat opettajat.
      Eli jos etsit koulutusta Itä-Suomesta päin niin suorittelen kyseistä kolua.

    • ENY

      Itse olen käynyt hierojakoulutuksen myös kansanopistossa Punkaharjulla ja opetuksen taso oli mielestäni erittäin hyvä.
      Vuoden tein opiskelun jälkeen hierojan töitä, jonka jälkeen hakeuduin AMK koulutukseen fysioterapeuttilinjalle. Siellä opetuksen tasoa en kyllä voi kehua, mutta onneksi hierojakoulutuksessa olimme opiskelleet selkeästi yli ammattitutkintojen tason, joten se helpotti valtavasti AMK opiskeluani.
      Keskusteltuani parin muun hierojaksi opiskelleen ja fysioterapeutiksi opiskelevan henkilön kanssa, huomasin että saamani koulutus oli anatomiselta ja tuki-liikuntaelin sairauksien osalta selvästi yli heidän käymänsä koulutuksen.
      Eli jos olet harkinnut hakeutua hierojakoulutukseen, kannattaa kysellä myös ko. oppilaitoksesta opiskelu paikkaa

      • Partaturpa

        Morjens !
        Selailin näitä nettisivuja ja silmään piti kirjoitukset eri koulujen tasosta. varmaankin tasovaihteluja on, sillä itse n. 5 vuotta ammatissa toimineena (yksityiyrittäjänä), olen huomannut että uusia hierontapaikkoja tulee kuin "sieniä sateella" ja elinkelvottomat häviää kyllä piankin. Itse olen jo vähän ikkäämpi hieroja, joka kävi Itä-karjalan Kansanopistolla hierojakoulutuksen. Opettaja kyllä joutui kohdallani tekemään paljon ylimääräistä työtä niiden "teoriatietojen opetuksessa", jotta sain riittävät tiedot ammattitukintoa varten.
        Opetus oli kerrassaan mahtavaa , käytännöläheitä ja huumotilla höystettyä.
        Eli suosittelen jos haluatte saada vankan ammattitaidon jolla pärjää myös työelämässä !


    • Hierojatar

      Heips.
      Meillä kävi kyseisen koulun opettaja ottamassa tutkintoja vastaan ja voin kokemuksesta sanoa että osaa oman hommansa. Tutkinnon aikana opimme hieronnan tekemisestä ehkä enemmän ,kuin koko koulun aikana. Ei hän suoraan opettanut, mutta pisti meitä aina pohtimaan miten voisimme hieroa eri asiakkaita ja joka hoito piti pystyä perustelemaan. Kriittisetkin palutteet tuli positiivisesti ja moni opittu asia täsmentyi tutkinnon aikana. Yksi tututn tuttuni on käynyt hänen koulutuksesnsa ja oli erittäin tyytväinen opetuksee.

    • m. cremaster

      Moikka kaikille hierontakoulutukseta kiinnostuneille.
      Itse onlen käynyt hierojakoulutuksen 12 vuotta sitten Punkaharjulla Kansanopistolla. sain sieltä hyvän ammattitaidon pohjan, jota olen sitten yksityisyrittäjänä toimineena yhä kehittänyt.
      Aina välillä tulee eteen asioita, joiden ratkaisemiseen hae esiin vanhat opiskeluajan muistiinpanot joista on todella hyötyä ammatissa toimisessa.
      Eli jos olet kiinnostunut hyvästä hierojakoulutuksesta kannatta hake koulutukseen Punkaharjulle.

      • Levattor

        Moi
        Itse valmistuin nyt keväällä ko. koulusta ja voin taata että opetus on laaduksta.
        Työssäoppimisjaksoilla vertailin saamaani koulutusta toisiin harjoittelijoiden saamaan koulutukseen ja huomasin, että me olimme käyneet lähes kaikki hoitoon liittyvät aisat tarkemmin läpi kuin he.
        Lisämausteeksi keväällä oli hyvät urheiluhieronnan ja osteopaattisen mobilisoivan hieronnan koultuksen osiot.
        Jos haluat hyvän koulutuksen HAE TÄNNE


    • (?)

      Kaustisen kansanopistolla myös hierojakoulutusta. Hyvä paikka ja mahtava ruoka.

    • Grise

      Itse olen aikonut hakea hierojakoulutukseen ja kun olen kysellyt koulutuksen sisätöjä ja hintoja ympäri suomea, niin on valtavasti eroja.
      Pahimillaan koulutus maksaa n 5000 € ja siihen hintaan kuuluu lisäksi n 700 tuntia palkatonta työvelvoitetta.
      Joten laitoin hakemuksen menemään Punkaharjulle.

    • Anonyymi

      Olen itse käynyt Punkaharjulla hieroja koulun jo kauan sitten. Opetus oli tasokasta joka suhteessa. Heti opiskelun jälkeen tein töitä kylpylässä, jossa sain asiakkailta hyvää palautetta. Monet ihmettelivät kuinka heti koulun jälkeen voi olla noin osaava. Kiitokset osoittivat tietenkin sen, että saamani opetus oli ollut erinomaista. Ken hierojaksi haluaa HAE PUNKAHARJULLE Se kannattaa.

    • Anonyymi

      RUAHAHA RUAHAHAAAAAAAAAAAAA

      "KANASANOSITOJEN HIEROJA "
      OOT ILMEISESTI KANA TAI VÄHINTÄÄNKIN KANANAIVOILLA VARUSTETTU PÖLJÄKE

      BUAHAHABUAHAHAHAAA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      843
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      698
    3. 35
      567
    4. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      565
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      560
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      552
    7. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      31
      540
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      520
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      517
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      454
    Aihe