Hyvä Hotelli!

Matkustaja-Latineen!

Olin varaamassa hotellia Hotels.comin kautta, ja viime tingassa kaveri kertoi mulle eräästä hotellista. Hotel Augustine http://www.hotelaugustine.lv/eng/hotel.php?id_article=15 On hotelli jonne kaverini uskalsi neuvoa. Hän nimittäin tietää, etten ole sellainen nirppanokka, joka jokaisesta pienestä asiasta on heti valittamassa. Kyseinen hotelli on kiva pieni 11-huoneen perheyritys jossa vanhemmat pitää hotellia yllä, 1 lapsi (19v) tuuraa silloin tällöin ja (luultavasti) 3 isovanhempaa hoitaa siivousta ja muuta sellaista.

Hotelli on siis puurakennus joka on peruskorjattu 2007. Puurakennus tarkoittaa sitä että kävely kuuluu muihin huoneisiin, ja että ovien sulkeminen kuuluu selkeämmin kuin tavallisissa "betoni" hotelleissa. No, tämä ei ole paha asia kun kuulette hinnat.
Itse olin reissussa kissani kanssa ja olin KO. hotelissa 2 yötä. Hotellin hintaan kuuluu aamiaiset (ei lämmintä ruokaa) ja kahviakin sai keitellä silloin kun halusi. Aamiainen on monipuolinen:

-muroja
-hilloa
-kahvia
-teetä
-maitoa
-mehuja
-erilaisia leipiä
-leikkeleitä
-jogurtteja
-jne…
-ja jopa krapulaoluetkin olisi ollut saatavilla, ja kaikki samaan hintaa.

Ai mikä oli hinta? Euroissa 25€/yö. Samaan hintaan saisi matkustaa 2 hlöä.

Ja kun kesäsesonki hieman laantuu, hiin hinnat tippuvat edelleen. Eli To-Su 2 hlö 85€!!!

Tuota halvemmin asuu vain teltassa tai Hostellissa kuulemassa muitten piereskelyjä?!?? :-)
Ja parasta on tietää että lemmikeistä otetaan jopa 20€/lemmikki/yö joissain hotelleissa.
Ja Autollekin on turvallinen säilytys. Nimittäin hotellin sisäpiha on turvallinen ja viihtyisä paikka säilyttää auto, ja ottaa vaikkapa aamukahvit pihalle ja nauttia siellä.

Suosittelen kyseistä Hotel Augustinea lämpimästi. Mutta jos olet LIIAN herkkäuninen, niin pienet narahtelut lienee huono juttu, jos vaikka suunnittelet aamulla aikaisin matkan jatkamista.
Yöllä oli kuitenkin aivan hiljaista. Liikennemeluakaan ei juuri ole, sillä hotelli ei ole pääkadun varressa.
Hinta/laatusuhde= 9½! Ja se puolikas lähtee vain siitä että kaipaisin aamiaiseksi pekonia, nakkeja ja kananmunia/kokkelia! :-)

0

1056

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

        Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
        Maailman menoa
        104
        3041
      2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

        "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
        Maailman menoa
        97
        2473
      3. Riikka Purra on ihana, jämpti

        Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
        Maailman menoa
        43
        2286
      4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

        Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
        Maailman menoa
        80
        2258
      5. Mies, näen sinua hetken

        ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
        Ikävä
        7
        1936
      6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

        Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
        14
        1518
      7. Mitä ajattelet

        Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
        Ikävä
        83
        1297
      8. Taas alkoi soidinmenot.

        Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
        Ikävä
        8
        1250
      9. Mitä eniten haluat

        Kaivatustasi.
        Ikävä
        69
        1117
      10. No miten meni?

        Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
        Ikävä
        119
        1074
      Aihe