Häävieraan pukeutuminen?

epätietoinen?

Pari kysymystä häävieraan pukeutumisesta...

Kesäksi on tiedossa kahdet häät, kummankaan kutsuissa ei ollut mitään erityismainintaa pukeutumisesta. Toiset häät alkavat kolmelta, toiset kuudelta.

Minkä pituinen hame/mekko on sovelias nuorelle naiselle häihin? Voiko laittaa esim. ohutolkaimisen n. polviin asti ulottuvan mekon? Siihen lisäksi esim. musta bolero ainakin kirkkoa varten.
Onko värityksellä muuta väliä, kuin että ei kokovalkoista tai -mustaa?

Entäpä sitten miehen pukeutuminen? Tavallinen puku varmaan on ihan ok, mutta voiko kauluspaita olla samaa väriä kuin naisen mekko? Vai onko soveliaampaa, jos pariskunta on "sävy sävyyn" ainoastaan miehen kravatin myötä ja kauluspaita on perinteinen valkoinen?

1

1689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhla vieras

      Periaatteessa kolmelta alkavat juhlat ovat päivätilaisuus eli sine ei pitkä iltapuku sovi. Kuudelta alkavaan juhlaan sekin on etiketin mukaan sopiva.

      Polvipituinen hame on varma valinta. Kirkossa on suotavaa peittää olkapäät, kuten suunnittelitkin. Väreistä olet oikeassa eli ei kokovalkoista tai -mustaa. Kannattaa välttää myös vaaleita (norsunlun värinen, vaalean keltaien, vaaleanpunainen, helmen harmaa...) "hääpuku" tyyppisiä mekkoja, koska koskaan ei voi olla ihan varma, etteikö morsian olisi valinnut vieman tavallista yksinkertaisemman ja juuri sen värisen puvun itselleen ja silloin saman sävyinen ja tyyppinen puku voisi näyttää nololta. Sen sijaan ko. värinen esim. jakkupuku tyyppinen puku on ok.

      Häiden tyyliä ja "juhlavuutta" voi yrittää päätellä kutsukortin tyylistä ja hääpaikasta, mutta kun erillistä pukukoodia ei ole annettu niin kesäinen juhlapukeutuminen on silloin paras veikkaus, eli ei iltapukuja, mutta ei myöskään farkkuja.

      Mies voi myötäillänaisen väriskaalaa joko paidan ja asusteiden suhteen tai vain asusteiden osalta tai pukeutu kokonaan "omiin" väreihinsä. Yleensä on silmiä hivelevän näköinen, kun mies on valinnut paidan naisen asun värin mukaan ja solmion ja solmioliinan naisen asusteiden värin mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      105
      11004
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      148
      10271
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      25
      8011
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      180
      6468
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      45
      5466
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5031
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      143
      4317
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      22
      4198
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      53
      3977
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3574
    Aihe