Häävieraan pukeutuminen?

epätietoinen?

Pari kysymystä häävieraan pukeutumisesta...

Kesäksi on tiedossa kahdet häät, kummankaan kutsuissa ei ollut mitään erityismainintaa pukeutumisesta. Toiset häät alkavat kolmelta, toiset kuudelta.

Minkä pituinen hame/mekko on sovelias nuorelle naiselle häihin? Voiko laittaa esim. ohutolkaimisen n. polviin asti ulottuvan mekon? Siihen lisäksi esim. musta bolero ainakin kirkkoa varten.
Onko värityksellä muuta väliä, kuin että ei kokovalkoista tai -mustaa?

Entäpä sitten miehen pukeutuminen? Tavallinen puku varmaan on ihan ok, mutta voiko kauluspaita olla samaa väriä kuin naisen mekko? Vai onko soveliaampaa, jos pariskunta on "sävy sävyyn" ainoastaan miehen kravatin myötä ja kauluspaita on perinteinen valkoinen?

1

1680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhla vieras

      Periaatteessa kolmelta alkavat juhlat ovat päivätilaisuus eli sine ei pitkä iltapuku sovi. Kuudelta alkavaan juhlaan sekin on etiketin mukaan sopiva.

      Polvipituinen hame on varma valinta. Kirkossa on suotavaa peittää olkapäät, kuten suunnittelitkin. Väreistä olet oikeassa eli ei kokovalkoista tai -mustaa. Kannattaa välttää myös vaaleita (norsunlun värinen, vaalean keltaien, vaaleanpunainen, helmen harmaa...) "hääpuku" tyyppisiä mekkoja, koska koskaan ei voi olla ihan varma, etteikö morsian olisi valinnut vieman tavallista yksinkertaisemman ja juuri sen värisen puvun itselleen ja silloin saman sävyinen ja tyyppinen puku voisi näyttää nololta. Sen sijaan ko. värinen esim. jakkupuku tyyppinen puku on ok.

      Häiden tyyliä ja "juhlavuutta" voi yrittää päätellä kutsukortin tyylistä ja hääpaikasta, mutta kun erillistä pukukoodia ei ole annettu niin kesäinen juhlapukeutuminen on silloin paras veikkaus, eli ei iltapukuja, mutta ei myöskään farkkuja.

      Mies voi myötäillänaisen väriskaalaa joko paidan ja asusteiden suhteen tai vain asusteiden osalta tai pukeutu kokonaan "omiin" väreihinsä. Yleensä on silmiä hivelevän näköinen, kun mies on valinnut paidan naisen asun värin mukaan ja solmion ja solmioliinan naisen asusteiden värin mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      30
      5650
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      215
      4378
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      147
      3847
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      143
      3319
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      25
      3052
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      36
      1938
    7. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1708
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      58
      1682
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1425
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1368
    Aihe