Auttakaa!!!

Mä oon yks kuudesluokkalainen poika oulun seudulta ja mulla on yks tosi paha ongelma.Mä oon kauheen ujo.Aina kun pitäis puhua jollekki oudolle aikuiselle tai jollekki niin mua alkaa itkettää.Ei mua nyt sillai niin kauheesti ujostuta mutta kun alkaa itkettää aina.SE ON ÄRSYTTÄVÄÄ!!Mulla menee koko elämä pilalle sen takia.Tänäänki nolasin itseni koulussa perusteellisesti kun alkoin itkee yhen kaverin nähden.Mulla menee muuten ihan hyvin.Koulunumerot ovat hyviä eikä minua kiusata(ainakaan kovin paljon).Kesän jälkeen alkaa yläaste ja mua pelottaa että mua kiusataan siellä sen mun ongelman takia. Mitä mä teen???
7354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mäki oon ollu ennen ujo mut en enää ku otin itteeni niskasta kiinni ja aloin tutustuu uusiin ihmisiin...sun vaa pitää yrittää ja älä välitä jos alkaa itkettää annat vaa tulla ja sanot että oon ujo ja alko vaaa itkettää et turpa kii vaa....muuten älä pelkää et alkaa itkettää muujten sä myös alat itkee...sen kyllä pitäs lähtee iän myötä pois kun kasvat isommaksi pojaksi:)ps: ei ylä-asteella oo nii kauheeta kun huhutaan.... ONNEA!!!!!!!!!!!!!!

Äänestä

Ala-asteella vähän kaikkia itkettää. Ei niitä aikuisia tarvi pelätä. Entä sun vanhemmat, miten tuut niitten kanssa toimeen? Oisko joku, jolle voisit kertoa tosta?

Äänestä

mä tunnen yhen pojan joka ala-asteella itki usein.. Mutta hän on nyt jo vanhempi ja tulee hyvin juttuun kaikkien kanssa.. Nii että ota vaan itseäs niskasta kiinni.. Sitten kun meet seiskaluokalle saat varmasti uusia kavereita. Alat vaan rohkeesti juttelemaan kaikkien kanssa niin kyllä se siitä.

Äänestä

No, jos lähdemme pohtimaan ongelmaa alusta alkaen niin sinun kannattaa miettiä että mikä siinä tilanteessa saa sinut itkemään, jännitys? pelkäät munaavasi itsesi? pelkäät että toinen sanoo jotakin pahaa? tai muuta. Harjoittele tilannetta peilin edessä, vaikka. Ok, tuo oli klassikko, mutta uskoisin toimivan.
No, sitten tietysti jos sinä teet siitä ongelman, sinua voidaan herkemmin kiusata. Tee ongelmastasi huumoria tai jotakin... Jos alat itkeä puhuessasi, selitä olevasi niin ujo.

Äänestä

Ehkä mä vähän liioittelin tuossa viestissäni.
En mä oikeesti noin ujo ole. Tuntui vaan niin pahalta silloin kun mä alkoin märisemään yhen pikkujutun takia mutta nyt on kaikki taas hyvin :)

Äänestä

ei itkemistä tarvi pelätä. Jos itku on tullakseen ,älä pidättele vaan anna tulla! Pahin mitä tilasnteessa on, on että alat itkeä -> entä sitten?! Ei siihen kuole!!! Vähitellen kun et enää pelkää, että alat vieraiden ihmisten edessä itkeä, vaan annat itsellesi luvan itkeä, huomaat että alat hallita itku-kohtauksia! vaikka tilanne saattaa olla sinulle nolo, ei siitä koko elämäsi sentään pilalle mene! Olet vain tosi ujo, ja se on täysin hyväksyttävä piirre pojassa! Mene vain muiden poikien mukaan ja yritä hankkia ystäviä, niin ehkä olet jo ensi vuonna hieman rohkeampi poika ja alat tulla juttuun muiden samanikäisten kanssa! Luulen ,että itku-kohtauksesi´kin siitä pikku hiljaa unohtuvat taka-alalle ja voi elää niin sanotusti "normaalia" elämää pelkäämättä että alat itkeä! Tsemppiä!

Äänestä

...mulla on ehkä myös ollu joskus tollanen. Tai mekein. Ja on oikeastaan vieläkin mut et se riippuu vähän tapauksesta.
Mene vain rohkeasti puhumaan asiasta vaikka kouluterveydenhoitajan tai terkkarin kanssa. Ne kyllä osaa auttaa.
Tsemppiä vaan ja koita rohkaistua!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä kirjoitti:

Mä oon yks kuudesluokkalainen poika oulun seudulta ja mulla on yks tosi paha ongelma.Mä oon kauheen ujo.Aina kun pitäis puhua jollekki oudolle aikuiselle tai jollekki niin mua alkaa itkettää.Ei mua nyt sillai niin kauheesti ujostuta mutta kun alkaa itkettää aina.SE ON ÄRSYTTÄVÄÄ!!Mulla menee koko elämä pilalle sen takia.Tänäänki nolasin itseni koulussa perusteellisesti kun alkoin itkee yhen kaverin nähden.Mulla menee muuten ihan hyvin.Koulunumerot ovat hyviä eikä minua kiusata(ainakaan kovin paljon).Kesän jälkeen alkaa yläaste ja mua pelottaa että mua kiusataan siellä sen mun ongelman takia. Mitä mä teen???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu