Ilmastointiputket

Onko kellekkään kaupatt ilmastointiputkien puhdistusta?Jostain firmasta soitettiin ja tarjottiin, maksais 800 euroa ja kestäis n 3-4 tuntia. Aika hyvät tienestit.Mitä ootta itse maksanu?Onko edes tarpeellista?
5369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hyvin tehtynä ja oikeanlaisella laitteistolla maksaa aika lähelle 1000euroa. Nyt puhutaan kunnon imulaitteistosta ja että järjestelmä alipaineistetaan kunnolla jolloin saadaan paska liikkeelle eli sinne ei tule kukaan humpuuki ukko harjan taikka normaali imurin kanssa leikkiin.

Äänestä

r-kioskin liittymä puhelimessa. jos firma olemassa niin kyllä puhelin liittymä on julkinen.....

Äänestä

Taksat huipussaan. Jos noin paljon veloitetaan ja ihmiset suostuu maksamaan tosiaan noin suuren summan muutaman tunnin työstä, niin on se ihme.
Pitäs ihmisten vähintäänkin mainita, että onpas teillä kallista tämä toimenpide.
Joskus olen myynyt jokun öljyvärimaalauksen ja vaikka hinta on ollut alle 120 euroa, niin siitäkin on ostaja halunut tinkiä, kun on pitänyt sitä liian kalliina.
Eihän siinä jää omalle työlle kuin 40-50 euroa, vaikka aikaa meni reilu jotain 80-100 tuntia.

Meille soittivat, mutta isäntä sano, että on röörit putsattu, ei mitään hintatietoa antanut.
Kyllä ne ilmastointiputket pysyy aika hyvin puhtaana, jos huolehtii niistä suodattimien vaihdoista siellä ilmastointikoneen puolella.
2 kertaa vuodessa vähintään suositellaan tuon hienosuodattimen vaihtoa ja karkeasuodattimet voi vaihtaa useammin ainakin kesäaikaam, kun pölisee enemmän.
On niitä nykyään kaikenmaailman kauppiaita. Meille kaupattiin uusia ikkunoita ja olis makasanut 10 000 euroa ja keväällä kaupattiin parveke terassilaseja.
Sanoin, että ei oo parveketta, ko asutaan omakotitalossa. Myyjä jankkasi, että voidaan me tulla laittamaan parveke terassi omakotitaloonkin.
Vähän aikaa sitten kaupattiin hissiä. Sanoin, että ei me kerrostalossa asuta, vaan omakotitalossa, eikä katolle tarvi hissiä.

Äänestä
  • se on joka kannattaa, eihän sitä tarvitse ostaa jos ei halua

    Äänestä

Soitettiin meillekin, ja firma on nimeltään Fixi Oy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vieno-Kalervo kirjoitti:

Onko kellekkään kaupatt ilmastointiputkien puhdistusta?Jostain firmasta soitettiin ja tarjottiin, maksais 800 euroa ja kestäis n 3-4 tuntia. Aika hyvät tienestit.Mitä ootta itse maksanu?Onko edes tarpeellista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu