Tuskastunut ihmisiin

Dunes

Jos kelaa omaa elämää, niin jotenkin tuntuu että se loppui silloin kun loppui varhaislapsuus. Ennen oli ystäviä, millä kenelläkään ei ollut mitään päämäärää, oli vaan ystävyys. Monta vuotta ikävöin pohjoispohjanmaata ja sitä paikkaa joka tuntui oikeasti kodilta. Paikka missä ihmiset eivät teeslkennelleet, eivätkä käyttäneet häikäilemättömästi toisia hyväksi, eivätkä valehdelleet.
Montako kertaa ihminen sitten pystyy juurtumaan jonnekkin. Minusta tuntuu ettei tähän maahan saa juuria enää millään. Onko muut osanneet juurtua, vai kaipaatteko jotakin. Tuntuuko elämä aidolta?

3

749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lillerilalleri_xx

      Tuskin mikään oikeasti on aitoa.

    • kukija-kalle

      Omilta juurilta repäistyn makua tässä tosiaan on. Toistakymmentä asuinpaikkakuntaa olen asustanut. Tämä viimeinen tuntuu vihoviimeiseltä. Muija täällä pitelee.
      Kalastamisen mahiskin on ½ tunnin ajomatkan päässä. Vene sinne on vietävä mennessään ja kalavarkaat vievät pyydyksetkin. Asiahan on selvä - kalatiskiltä on helpompaa.

      Mut tää juuriltaan tempaisu on ainakin joka kolmannen suomalaisen osa. Se vaikuttaa monilla terveyteen liittyvillä ongelmilla.

      • piipiloo

        Lähdin minäkin maailmalle,alkuvuodet oli pelkkää biletystä,sitten tuli mies ja vaikeudet,tyhmä kun olin,siitä saa kärsiä koko kroppa.Sekin loppui aikanaan,työtä tehtiin kahdessa vuorossa,silti jaksoi ja sai aikaan jotain.

        Sitten elämä seisahtui taas suhteen vuoksi.Siitäkään ei tullut mitään,ollako narsistin vankina ja tehdä kaikki niinkuin hän halusi,muuten olin hankala ihminen.

        Nyt olen yksin,olen kelannut elämääni,vaikeuksia on ollut vaikka muille jakaa,ystävät katoaa pikkuhiljaa omiin oloihinsa,elämiinsä.

        Juurillani käyn usein,takaisin en osais muuttaa,kaupungissa saa olla ns.rauhassa.Ehkä olen luotukin erakoksi,joskus häivähtää mielessä ajatus kanssakulkijasta,mutta näin kuuskymppisenä en enää alistuisi/sopeutuisi ainakaan asumaan toisen kanssa.
        Olemassa olo kylläkin,ajoittain.

        Onko tämä aitoa,mene ja tiedä,tähän olen ajautunut ja olen pääosin tyytyväinen.Vanhetessa vaatimukset ja toiveet vähenee,näin se vaan on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      75
      6004
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      79
      4850
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      52
      4422
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4172
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3781
    6. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      4
      3509
    7. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      88
      2543
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2503
    9. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2399
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      45
      2129
    Aihe