Salakuuntelulaitteen paljastus

julkinen akentti

Millä taajuudella tai taajuusalueella pienet salakuuntelulaitteet luultavimmin toimivat, sellaiset jotka lähettävät radiotaajuuksilla?

Onko saatavissa edullisia skanneriradioita jotka pystyisivät skannaamaan tuollaisia taajuuksia? Pystyykö skanneriradio paljastamaan tuollaiset pienet salakuuntelulaitteet?

7

3372

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auttaa..
    • 246136

      En ole kysyjä mutta kyllä nykypäivänä salakuuntelulaite tms. vakoilulaite ei ole enää rahasta kiinni. Näitä varmaan hommataan vaimon pettämisepäilyjen sun muun vuoksi valvomaan että mitä siellä huoneessa tapahtuukaan kun ollaan itse poissa kotoa...

      http://www.dealextreme.com/products.dx/category.812

    • suttaaa

      Onko olemassa salakuuntelulaitteita joita voi kuunnella esim. 100km päästä?

      • salakuuntelija42

        On ja vieläkin pidemmälle. Ei maksa kuin muutaman euron.


      • Anonyymi

        On... mutta noissa pitkälle kuuluvissa on yleensä SIM -korttipaikka ja toimivat GSM -verkon kautta. Eli toimivat siellä, missä operaattorilla on kenttää.

        Saahan joistakin puhelimistakin vakoilulaitteen, kun laittaa automaattivastauksen (jota kaikissa malleissa ei ole) päälle ja muistaa liittää kannettavan HandsFreen (=kuulokemikrofoniyhdistelmä) puhelimeen.

        Kas kun se automaattivastaus ei yleensä toimi ilman liitettyä HandsFreetä.


    • Anonyymi

      Lintujen kuuntelulaitteita tehtiin aikoinaan lankapuhelimien langattomista
      jatkopuhelimista. Kantavuus vakioantenneilla n. satakunta metriä.
      Laadukkaita laitteita.

    • Anonyymi

      Jaa-a, jos pitäisi salakuuntelulaite rakentaa niin olisiko se sitten nykyään jokin wifi-verkkoa käyttävä? Niiden adapterit kun menee nykyään varsin pieneen tilaan.
      Jos lukeminen kiinnostaa, niin Dan Brown:in Meteoriitissa oli hyttysen kokoinen lentävä vakoilulaite.
      Mitä pienempi laite, sitä korkeampi taajuuden on oltava tai antennin kanssa tulee muuten ongelma.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10984
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2463
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2153
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1574
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1260
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1196
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      902
    Aihe