suomalaiset puolet halvemmalla ja puolet pienemmässä ajassa eikö ole jo korkee aika puuttua asiohin kun menee kaikki penkin alle alta aikayksikön tuet pois ja hallitus nurin koruptiohallitus heti ulos.
ruottalaiset tuottaa maitoo saman määrän kun
mnmmnmnn
4149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
puoliakaan suomen tuista silti ne myy halvemmalla kun suomi.
saa lehmät lypsämään puolta enemmän, puolta lyhyemmässä ajassa.
ennen vasta lehmät lypsivätkin , kaikki olivat aina huippuja , ja ruoka oli halpaa, mutta niin vain loppu tuli siihenkin paratiisiin. Taitavat nää meidän tukihuutajat edelleen kaivata neukkulaa tännekin vaikka se kaatui jo parikymmentä vuotta sitten.
1/2 sosialismia onkin. tukihuutajat vain on Brysselissä. Onhan tällä sosialismin hyvätkin puolet: köyhätkin saavat ruokaa halvemmalla. Kapitalismin hyvät puoletkin pitäisi olla: mitä enemmäm teet töitä ja siis tuotat, sitä enemmän saat rahaa. Nyt vain alkaa tuottajahinnat olla niin alhaalla että tälläinen kannustin alkaa kohta olla liian pieni. Jos maataloustuottajan palkka koostuisi puolet tuista ja puolet tuotannosta, niin silloin tämä kapitalismi50%/sosialismi50% toteutuisi. Jos tuet pienenisi niin kyllä tuottajahinnat pitäisi kohota että tämä saavuttaisiin, vaikka niiden pitäisi kohota jo nyt että saanutettaisiin tuo puolet ja puolet tasapaino.