Hei, Onko täällä muita entisiä lestadiolais perheitä. Olisi kiva kuulla kulkeeko mitään lestadiolais perinteitä mukana, lapsi määrä jne. Olemme kolmikylppisiä ja meillä neljä lasta ja ei haittais vaikka tulisi enemmänkin, mut välil tulee mieleen jaksaako enempää mut kyl ne lapset vaan on elämän tuojia. Muutenkin ajattelemma monesta asiasta kuin lestadiolaiset, välil tuntuu et vaikea kasvattaa kun haluis lapsille vakaan elämän. Minulla ei tulisi mieleenkään viedä lapsiani diskoon tai festareille... Onko muita samanlaisia? Olisi kiva jakaa tunteita muiden kanssa vaikka lähemminkin kuin vain täällä.
Vastaukset 7
- lidia...
Joo elikkä meillä on semmonen perhe, jossa minä oon ollu lestadiolainen, mutta mieheni ei. Meillä on yksi lapsi. Aika paljon on miehen kanssa erimielisyyksiä asioista, joissa minä ehkä vielä ajattelen kuin lestadiolainen. En halua luopua kaikista omista jutuistani, vaikken enää olekaan... Esimerkiksi tuo lapsimäärä, haluaisin paljon lapsia, mutta mieheni ei kovin montaa. En todellakaan halua lastani viedä mihinkään festareille. Enkä halua hänelle korviksia, värjättyä tukkaa tms. Suviseuroihin ollaan menossa, vaikka en välttämättä lestadiolainen haluaisi enää ollakaan.
- Eräs lukija
Kasvaa kivan tasapainoisia aikuisia kun kaikki normaali elämä kielletään. :-) Hiusten värjääminen ja live-musiikki vie helvettiin!
- Vilja-seitikki
Eräs lukija kirjoitti:
Kasvaa kivan tasapainoisia aikuisia kun kaikki normaali elämä kielletään. :-) Hiusten värjääminen ja live-musiikki vie helvettiin!
On siinä järkeä ihan mukana: hiusvärit saattavat aiheuttaa terveyshaittaa ja monien pop-muusikoiden elämää on pilannut päihderiippuvuus.
Mutta juu, kultit ei ole terveitä yleensä, vaikka niissä jotain hyödyllistä ja viisasta aatetta mukana olisikin. - niinminäkin
Eräs lukija kirjoitti:
Kasvaa kivan tasapainoisia aikuisia kun kaikki normaali elämä kielletään. :-) Hiusten värjääminen ja live-musiikki vie helvettiin!
puheenne ovat ihan sairaita. jokainen joka on ikänsä kasvanut naapurissa ja seurannut heidän elämäänsä ei ala tuollaisia laukomaan.
- mietin itsekkin
joo o... Itse olen lestadiolais perheestä, mieheni ei... Meillä on kaksi lasta... Meillä tulee jo nyt riitaa jos mieheni alkaa vain heittään jotain, että sitten kun meidän poika on sen ja sen ikäinen niin tekee sitä ja tätä... Mieheni sanoi esikoisemme synnyttyä, että kyllä nyt saa riittää, ei muutamaan vuoteen edes harkita toista.... No kävi kuitenkin niin, että tulin raskaaksi, pelkäsin kertoa miehelleni, koska muistin hänen sanat niin selvästi. No toisin kuitenkin kävi, nyt on poika pari kuukautta ja olemme onnellisia.
On kuitenkin paljon asioita joita ajattelemme eri tavoin, välillä mietenkin, että saas nähdä mitä tulee suosien saatossa.
Itse en tule kieltämään hiusten värjäystä, lävistyksiä tms., mutta haluaisin silti vetää jonkinlaisen rajan kaikelle.- nlnl
Suviseuroissa tuli käytyä ja lapsetkin tykkäsivät kun kavereita oli kuulema paljon. Mutta kyl siel tuntee ittesä vähän ulkopuoliseks, saa paljon katseita...et ulos päin näkyy vaik ei meikkiä naamassa. Onneks sukulaiset ymmärtää ja hyväksyy sellaisena kuin on. Mä pelkään jo sitä ikää kun alkoholi tulee lapsille kuvioihin. Voisin muuttaa johonki maalle ettei olis niin lähellä houkutukset mut ei kait niitä pysty millään estämään sitä, mies on sitä mieltä et kotona saa kokeilla milta humaltuminen niin ei tarvii ojaan sammua. Käytettekö muuten lasten nähden alkoholia? Minä en tykkää ottaa edes yhtä lasten nähden mutta kyl joskus tulee otettua. Kiitos kun otatte osaa keskusteluun.
- miettii vieläkin :)
nlnl kirjoitti:
Suviseuroissa tuli käytyä ja lapsetkin tykkäsivät kun kavereita oli kuulema paljon. Mutta kyl siel tuntee ittesä vähän ulkopuoliseks, saa paljon katseita...et ulos päin näkyy vaik ei meikkiä naamassa. Onneks sukulaiset ymmärtää ja hyväksyy sellaisena kuin on. Mä pelkään jo sitä ikää kun alkoholi tulee lapsille kuvioihin. Voisin muuttaa johonki maalle ettei olis niin lähellä houkutukset mut ei kait niitä pysty millään estämään sitä, mies on sitä mieltä et kotona saa kokeilla milta humaltuminen niin ei tarvii ojaan sammua. Käytettekö muuten lasten nähden alkoholia? Minä en tykkää ottaa edes yhtä lasten nähden mutta kyl joskus tulee otettua. Kiitos kun otatte osaa keskusteluun.
Oli varmasti lapsilla kavereita suviseuroissa! Mutta tiedän tunteen kun katsotaan vähän siihen tyyliin, että mitäs sä täällä teet ja jaa, et ole enää uskovainen.... Ainakin itse olen huomannut sen, koska asuin vanhempieni kanssa pienemmällä paikkakunnalla, kaikki tunsi ja tiesi... Nykyään kun siellä käy kaupassa, ei voi olla törmäämätä keneenkään ja sitten se tuijotuksen määrä... hoh hoh... Jokainen elää oman elämän.
Ja sitten alkoholista :) itse käytän aika vähän alkoholia, mutta silloin kun otan, en niin, että lapset näkevät (saattanu joskus saunassa yhden ottaa) vaikka toinen ei siitä mitään ymmärräkkään. Mieheni nyt on sellainen, että ottaa, näki lapset tai ei. Itse en siitä hirveästi pidä, mutta minkäs sille voi. Olen kans monta monta kertaa miettinyt, että mitäs sitten kun lapset kasaa, ajatus jo tuolla kylillä/kaupungilla hengailusta ja oluen juonnista, ei, ei tunnu kivalta. Jos ne päättää ottaa ne varmasti tekee sen, tykkäsi siitä itse tai ei. Mutta itse olen kans sitä mieltä, että jos on pakko kokeilla/ottaa niin paljon paljon mielummin sitten kotona!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa721477Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää941106Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as29981- 164977
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä30903Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105894Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks55829Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu129784- 27754
Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.182736Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93727- 64664
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa48648Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.12605Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo191567- 85558
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78540sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75507- 55507
- 47500