EX lestadiolais perh

...nlnl...

Hei, Onko täällä muita entisiä lestadiolais perheitä. Olisi kiva kuulla kulkeeko mitään lestadiolais perinteitä mukana, lapsi määrä jne. Olemme kolmikylppisiä ja meillä neljä lasta ja ei haittais vaikka tulisi enemmänkin, mut välil tulee mieleen jaksaako enempää mut kyl ne lapset vaan on elämän tuojia. Muutenkin ajattelemma monesta asiasta kuin lestadiolaiset, välil tuntuu et vaikea kasvattaa kun haluis lapsille vakaan elämän. Minulla ei tulisi mieleenkään viedä lapsiani diskoon tai festareille... Onko muita samanlaisia? Olisi kiva jakaa tunteita muiden kanssa vaikka lähemminkin kuin vain täällä.

7

1383

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lidia...

      Joo elikkä meillä on semmonen perhe, jossa minä oon ollu lestadiolainen, mutta mieheni ei. Meillä on yksi lapsi. Aika paljon on miehen kanssa erimielisyyksiä asioista, joissa minä ehkä vielä ajattelen kuin lestadiolainen. En halua luopua kaikista omista jutuistani, vaikken enää olekaan... Esimerkiksi tuo lapsimäärä, haluaisin paljon lapsia, mutta mieheni ei kovin montaa. En todellakaan halua lastani viedä mihinkään festareille. Enkä halua hänelle korviksia, värjättyä tukkaa tms. Suviseuroihin ollaan menossa, vaikka en välttämättä lestadiolainen haluaisi enää ollakaan.

      • Eräs lukija

        Kasvaa kivan tasapainoisia aikuisia kun kaikki normaali elämä kielletään. :-) Hiusten värjääminen ja live-musiikki vie helvettiin!


      • Vilja-seitikki
        Eräs lukija kirjoitti:

        Kasvaa kivan tasapainoisia aikuisia kun kaikki normaali elämä kielletään. :-) Hiusten värjääminen ja live-musiikki vie helvettiin!

        On siinä järkeä ihan mukana: hiusvärit saattavat aiheuttaa terveyshaittaa ja monien pop-muusikoiden elämää on pilannut päihderiippuvuus.
        Mutta juu, kultit ei ole terveitä yleensä, vaikka niissä jotain hyödyllistä ja viisasta aatetta mukana olisikin.


      • niinminäkin
        Eräs lukija kirjoitti:

        Kasvaa kivan tasapainoisia aikuisia kun kaikki normaali elämä kielletään. :-) Hiusten värjääminen ja live-musiikki vie helvettiin!

        puheenne ovat ihan sairaita. jokainen joka on ikänsä kasvanut naapurissa ja seurannut heidän elämäänsä ei ala tuollaisia laukomaan.


    • mietin itsekkin

      joo o... Itse olen lestadiolais perheestä, mieheni ei... Meillä on kaksi lasta... Meillä tulee jo nyt riitaa jos mieheni alkaa vain heittään jotain, että sitten kun meidän poika on sen ja sen ikäinen niin tekee sitä ja tätä... Mieheni sanoi esikoisemme synnyttyä, että kyllä nyt saa riittää, ei muutamaan vuoteen edes harkita toista.... No kävi kuitenkin niin, että tulin raskaaksi, pelkäsin kertoa miehelleni, koska muistin hänen sanat niin selvästi. No toisin kuitenkin kävi, nyt on poika pari kuukautta ja olemme onnellisia.
      On kuitenkin paljon asioita joita ajattelemme eri tavoin, välillä mietenkin, että saas nähdä mitä tulee suosien saatossa.
      Itse en tule kieltämään hiusten värjäystä, lävistyksiä tms., mutta haluaisin silti vetää jonkinlaisen rajan kaikelle.

      • nlnl

        Suviseuroissa tuli käytyä ja lapsetkin tykkäsivät kun kavereita oli kuulema paljon. Mutta kyl siel tuntee ittesä vähän ulkopuoliseks, saa paljon katseita...et ulos päin näkyy vaik ei meikkiä naamassa. Onneks sukulaiset ymmärtää ja hyväksyy sellaisena kuin on. Mä pelkään jo sitä ikää kun alkoholi tulee lapsille kuvioihin. Voisin muuttaa johonki maalle ettei olis niin lähellä houkutukset mut ei kait niitä pysty millään estämään sitä, mies on sitä mieltä et kotona saa kokeilla milta humaltuminen niin ei tarvii ojaan sammua. Käytettekö muuten lasten nähden alkoholia? Minä en tykkää ottaa edes yhtä lasten nähden mutta kyl joskus tulee otettua. Kiitos kun otatte osaa keskusteluun.


      • miettii vieläkin :)
        nlnl kirjoitti:

        Suviseuroissa tuli käytyä ja lapsetkin tykkäsivät kun kavereita oli kuulema paljon. Mutta kyl siel tuntee ittesä vähän ulkopuoliseks, saa paljon katseita...et ulos päin näkyy vaik ei meikkiä naamassa. Onneks sukulaiset ymmärtää ja hyväksyy sellaisena kuin on. Mä pelkään jo sitä ikää kun alkoholi tulee lapsille kuvioihin. Voisin muuttaa johonki maalle ettei olis niin lähellä houkutukset mut ei kait niitä pysty millään estämään sitä, mies on sitä mieltä et kotona saa kokeilla milta humaltuminen niin ei tarvii ojaan sammua. Käytettekö muuten lasten nähden alkoholia? Minä en tykkää ottaa edes yhtä lasten nähden mutta kyl joskus tulee otettua. Kiitos kun otatte osaa keskusteluun.

        Oli varmasti lapsilla kavereita suviseuroissa! Mutta tiedän tunteen kun katsotaan vähän siihen tyyliin, että mitäs sä täällä teet ja jaa, et ole enää uskovainen.... Ainakin itse olen huomannut sen, koska asuin vanhempieni kanssa pienemmällä paikkakunnalla, kaikki tunsi ja tiesi... Nykyään kun siellä käy kaupassa, ei voi olla törmäämätä keneenkään ja sitten se tuijotuksen määrä... hoh hoh... Jokainen elää oman elämän.
        Ja sitten alkoholista :) itse käytän aika vähän alkoholia, mutta silloin kun otan, en niin, että lapset näkevät (saattanu joskus saunassa yhden ottaa) vaikka toinen ei siitä mitään ymmärräkkään. Mieheni nyt on sellainen, että ottaa, näki lapset tai ei. Itse en siitä hirveästi pidä, mutta minkäs sille voi. Olen kans monta monta kertaa miettinyt, että mitäs sitten kun lapset kasaa, ajatus jo tuolla kylillä/kaupungilla hengailusta ja oluen juonnista, ei, ei tunnu kivalta. Jos ne päättää ottaa ne varmasti tekee sen, tykkäsi siitä itse tai ei. Mutta itse olen kans sitä mieltä, että jos on pakko kokeilla/ottaa niin paljon paljon mielummin sitten kotona!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      86
      2689
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      44
      2253
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1093
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      35
      948
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      819
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      680
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      7
      625
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      545
    9. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      531
    10. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      36
      527
    Aihe