Tavaran kopiointi ulkoiselle

Toivotonta kopiontia

Mikä olisi nopein ja varmin tapa kopsata datat DVD-levyiltä ulkosielle USB kiintolevylle. Siis levyt (50kpl) sisältää musiikkia, kuvia ja videoita. niin sanottuja Backup levyjä ovat.

Debianin kopio ja liitä on liian hidas ja I/O virhe täytteinen naarmuttomillakin levyillä.

Kaiken kukkuraksi kuka jaksaa odottaa sellaiset 1457 minuuttia yhden 4,7 DVD kopionnissa.

Ulkoinen on NTFS ja osioitu 1 osioon. EXT3a kokeilin mutta mikä virka on ulkoisella kiintolevyllä jos sinne ei ole oikeutta kirjoittaa mitään ? PLUG AND PLAY hommaa ajattelin levyä ostaessa.

DVDisaster kopsaa levyt mainosti ja ilman mitään virheitä. Nopeakin on.

Mitenhän noista .iso imageista sain datat ulkoiselle asemalle purettua?

Hommaa teen 2 koneella. kummassakin Debian Lennyt ja samat ongelmat.

I/O virheet aiheuttaa totaalisen koneen lagaamisen ja ne tokenee kun repäisee töpselin pois seinästä.

Käytin kaverin asemaa lainassa, mutta ei. Vika ei ole asemissa vaan Debianissa.

Kaikki vinkit ja ohjeet kopiontiin otetaan vastaan:

4

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • USB-portti

      ...rajoittaa kopiointinopeutta. Olisiko suoraan komentoriviltä suoritettu kopiointi kaikkein nopein?

      cp -R /media/cdrom/* /media/USB_kiintolevy

    • u88UoCt1J1

      Siis rompulta lukiessa tulee virheitä vai levylle kirjoittaessa?

      NTFS ei ole hyvä valinta tiedostojärjestelmäksi koska se ei ole täysin Linux-yhteensopiva. Hyviä ovat XFS, Ext3, JFS ja ReiseFS. Ne ovat Linuxin omia vikasietoisia tiedostojärjestelmiä.

      Uuden tiedostojärjestelmän teko onnistuu vaikkapa Gpartedilla. Tiedostojärjestelmän teon jälkeen irrotetaan USB-johto ja liitetään takaisin. Nyt Debian liittää levyn /media hakemistoon.

      Syy siihen että et voi kirjoittaa juuri alustetulle levylle on siinä että vain rootilla on kirjoitusoikeus. Muut voivat vain selata ja lukea. Rootin pitää siis antaa myös muille kirjoitusoikeudet. Se käy rootin päätteessä komennolla
      chmod 777 /media/disk(tai millä nimellä levy nyt sitten onkin liitetty)
      Tämä on tehtävä vain kerran.

      Normaali kopiointi pitäisi onnistua vain valitsemalla tiedosto/hakemistot ja pudottamalla kohdekansioon.

      Mikäli haluat avata iso-levykuvia niin tarvitaan vai tuplaklikkaus ja levykuva aukeaa tiedostoselaimessa. Nyt halutut tiedostot voidaan valita ja pudottaa haluttuun hakemistoon.

    • Toivotonta kopiontia

      I/O sitä ja I/O tätä. Kokeilin Ubuntullakin ja siellä on kans I/O vammasuutta.

      Ihan sama vaikka tavaraa koioi koneen omalle levylle, niin jossain vaiheessa homma tyssää I/O virheeseen.

      Mikä vittu tuo Splice-operaatio on. Voiko sitä jotenkin poistaa käytöstä?

      Noista virhesanomista kun ei ole mitään selkoa.

      "Virhe suorittaessa splice-operaatiota tiedostolle: I/O-virhe"

      Mitä vittua tuonkin pitäis tarjoittaa?

      • u88UoCt1J1

        Tarkoitatko sitä että romppua/DVD:tä luettaessa ne virheet tulevat? Kannattaa ensin tarkistaa romppuasman kaapeli että ne ovat kunnolla kiinni ja ehjät. Mikäli niissä ei ole vikaa onkin syytä epäillä että itse asemassa on jotain häikkää. Kannattaa kokeilla toisella romppuasemalla.

        Splice on systeemi, jossa dataa siirretään prosessilta toiselle niin ettei itse dataa kopioida. Siis koodinvääntäjien juttuja, joihin käyttäjä ei voi puuttua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5715
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2519
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      132
      2426
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      4
      2042
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      57
      1006
    6. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      11
      1005
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      982
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      882
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      805
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      775
    Aihe