Onko swapin koko kiinni

kiintolevyn koosta?
Entinen kiintolevy 10.04:llä oli 40 Gt, ja swap muistaakseni 1,6 Gt.
Nyt kiintolevy on 250 Gt ja swap 4,3 Gt.
Asennus molemmissa koko levyyn.
1222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ubuntun asennusohjelma laskee sen muistin määrän ja kiintolevyn koon mukaan. Suosittelen, että vähintään 1.5x keskusmuistin määrä jos ei ole SSD levyä. Fiksuinta tietysti hommaa SSD-levyllä ja niin vitusti muistia, että swappia ei tarvitse. Perustarpeisiin 1Gt muistia riittää ilman swappia SSD:llä.

Perinteisillä levyillä, asennus koko levylle ja antaa asennuksen arpoa hyvä swappikoko.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


? kirjoitti:

kiintolevyn koosta?
Entinen kiintolevy 10.04:llä oli 40 Gt, ja swap muistaakseni 1,6 Gt.
Nyt kiintolevy on 250 Gt ja swap 4,3 Gt.
Asennus molemmissa koko levyyn.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu