Haluaisin mieluiten vihkimiseni tapahtuvan kirkossa, mutta koska vanhempani ei minua koskaan kastaneet enkä siten mennyt rippikouluun, se tuottaa ongelmia. Poikaystäväni on konfirmoitu (ei kylläkään enää kuulu kirkkoon) ja olen ymmärtänyt ettei kirkkohäitä voi pitää vain toisen ollessa. Pitääkö minun siis käydä aikuisrippikoulu tai liittyä johonkin toiseen kristilliseen kirkkoon jotta saisin suorittaa vihkimiseni haluamassani paikassa? Onko muita vaihtoehtoja?
Kastamaton haluaa kirkkohäät
5
856
Vastaukset
- 10+12
Homma menee tietääkseni näin:
- nykytilanteessa teillä ei ole kirkkoon mitään asiaa: sinä kastamaton, miehesi kirkkoon kuulumaton
- jos miehesi liittyy takaisin kirkkoon (mutta sinä edelleen kastamaton), voitte saada kirkossa siunauksen liitollenne (vihkiminen maistraatissa)
- jos haluatte itse vihkimisenkin kirkossa, sinun on käytävä rippikoulu ja miehesi liityttävä kirkkoon- ripari ja kaste
- jos haluatte itse vihkimisenkin kirkossa, sinun on käytävä rippukoulu JA otettava kaste ja miehesi liityttävä kirkkoon.
Täydentäisin tuon kolmannen vaihtoehdon noin.
Aikuinen voi suorittaa rippikoulun muillakin tavoin kuin menemällä nuorten joukkoon rippileirille. Useissa seurakunnissa järjestetään esimerkiksi alfa-kursseja. Niillä perehdytään luterilaiseen uskoon. Papin kanssa voi sopia myös keskusteluista ja kotitehtävistä.
Mieti kuitenkin, uskotko sinä, kuten meidän Raamatussamme sanotaan. Vihkitilaisuudessa rukoillaan Jumalan siunausta teidän liitollenne.
Jos uskot Jumalaan tai haluat tutustua Häneen paremmin, niin ota rohkeasti yhteyttä alueesi seurakuntaan ja keskustele tuosta rippikouluasiasta.
- Vuokraamaan
Voitte vuokrata kirkon ja hommata sinne siviilituomarin vihkimään. Miksi turhaan sotkea mukaan uskontoa, jos haluatte vain hienon vihkipaikan?
- hmmm...
tuo kirkko muistuttaa uskonnosta. Jos ei kuulu kirkkoon, miksi pitäisi sitten kirkko valita? Ristiriitaista. Ei halua kuulua kirkkoon, mutta silti haluaa kirkkoon mennäkseen naimisiin. Kirkossa on mm. kristinuskoon liittyviä kuvia, alttaritaulu yms...
- ??
Ei kirkkoja taideta vuokrata...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1933579Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii572237Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762220- 432082
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321501Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4601202Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211063- 591014