Kastamaton haluaa kirkkohäät

.

Haluaisin mieluiten vihkimiseni tapahtuvan kirkossa, mutta koska vanhempani ei minua koskaan kastaneet enkä siten mennyt rippikouluun, se tuottaa ongelmia. Poikaystäväni on konfirmoitu (ei kylläkään enää kuulu kirkkoon) ja olen ymmärtänyt ettei kirkkohäitä voi pitää vain toisen ollessa. Pitääkö minun siis käydä aikuisrippikoulu tai liittyä johonkin toiseen kristilliseen kirkkoon jotta saisin suorittaa vihkimiseni haluamassani paikassa? Onko muita vaihtoehtoja?

5

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+12

      Homma menee tietääkseni näin:
      - nykytilanteessa teillä ei ole kirkkoon mitään asiaa: sinä kastamaton, miehesi kirkkoon kuulumaton
      - jos miehesi liittyy takaisin kirkkoon (mutta sinä edelleen kastamaton), voitte saada kirkossa siunauksen liitollenne (vihkiminen maistraatissa)
      - jos haluatte itse vihkimisenkin kirkossa, sinun on käytävä rippikoulu ja miehesi liityttävä kirkkoon

      • ripari ja kaste

        - jos haluatte itse vihkimisenkin kirkossa, sinun on käytävä rippukoulu JA otettava kaste ja miehesi liityttävä kirkkoon.

        Täydentäisin tuon kolmannen vaihtoehdon noin.

        Aikuinen voi suorittaa rippikoulun muillakin tavoin kuin menemällä nuorten joukkoon rippileirille. Useissa seurakunnissa järjestetään esimerkiksi alfa-kursseja. Niillä perehdytään luterilaiseen uskoon. Papin kanssa voi sopia myös keskusteluista ja kotitehtävistä.

        Mieti kuitenkin, uskotko sinä, kuten meidän Raamatussamme sanotaan. Vihkitilaisuudessa rukoillaan Jumalan siunausta teidän liitollenne.

        Jos uskot Jumalaan tai haluat tutustua Häneen paremmin, niin ota rohkeasti yhteyttä alueesi seurakuntaan ja keskustele tuosta rippikouluasiasta.


    • Vuokraamaan

      Voitte vuokrata kirkon ja hommata sinne siviilituomarin vihkimään. Miksi turhaan sotkea mukaan uskontoa, jos haluatte vain hienon vihkipaikan?

      • hmmm...

        tuo kirkko muistuttaa uskonnosta. Jos ei kuulu kirkkoon, miksi pitäisi sitten kirkko valita? Ristiriitaista. Ei halua kuulua kirkkoon, mutta silti haluaa kirkkoon mennäkseen naimisiin. Kirkossa on mm. kristinuskoon liittyviä kuvia, alttaritaulu yms...


      • ??

        Ei kirkkoja taideta vuokrata...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      126
      6400
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6183
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3992
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2415
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      131
      1456
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1299
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1128
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      960
    Aihe