1. Vuosipäivä: Michael Jackson on kuollut

Michael Jackson menehtyi 25.6.2009 eli 25.6.2010 vietetään hänen kuolemansa vuosipäivää. Vieläkö muistat tämän viestin, joka ilmestyi keskustelupalstallemme 26.6.2009?

-------------------------------------------------------------
Michael Jackson kuollut
jackofan.. 26.6.2009 01:22
Nyt on popin suurin legenda menehtynyt.
Olipahan melkoinen uutispommi. Vaikka uraa varjosti erinäiset syytteet ja skandaalit, mutta miehen lahjakkuutta ei voi kukaan kieltää. Vaikka ongelmia ollutkin, ja tiedä sitten oliko syytteissä oikeasti perää. Rauha sielulleen ja enkeleitä lapsilleen.
------------------------------------------------------------

Kuinka nopeasti tämä aika onkaan kulunut? Sillä vielä voin muistaa sen päivän, jolloin kuulin Michaelin kuolleen. Tämä tapahtui aamupäivällä töissä, kun jammailin harvinaisen hyvän musiikin tahdissa hyllyjen välissä työpaikallani - ihmettinkin, että miksi ihmeessä soitetaan näin paljon Michael Jacksonin "parhaita" radiosta. Ei mennyt kauankaan, kun huomasin päivän otsikot iltalehden ja ilta-sanomien lööpeissä - katsastin heti päivän lehdet joiden kannet oli lähes kokonaan mustat ja niitä koristi Michael Jacksonin kuva sekä teksti, joka ilmoitti hänet kuolleeksi. Voiko sellaista otsikkoa uskoa? Että joku niinkin mahtava esiintyjä kuin MJ oli, voisi menehtyä?

Tämä vuosi on ollut monenmoista spekulaatiota, syyttelyä, ihailua ja muistelua. Osat ihmisistä ovat yrittäneet mustamaalata kyseisen henkilön mainetta, mutta osat taasen ovat pysyneet hänen rinnallaan ja tulevat toivottavasti pysymään vieläkin.

Toivottavasti jokainen muistelee Michael Jacksonia omalla tavallaan, pienesti tai suuresti ja pitää mielessään ne asiat, joita Michael on yrittänyt meille opettaa sanoituksillaan, sävellyksillään ja puheillaan. Näin takaamme sen, että hän ei kuollut turhaan, vaan hänen perintönsä kantautuu sukupolvilta toisille.

Michael Jackson Finland blogissa on eräs koskettava teksi, johon tämän viestin haluan lopettaa, sillä jokaisen tulisi muistaa se;

In a world filled with hate, we must still dare to hope.
In a world filled with anger, we must still dare to comfort.
In a world filled with despair, we must still dare to dream.
And in a world filled with distrust, we must still dare to believe.
~Michael Jackson

1

412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4735
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      171
      3665
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      172
      3226
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      72
      3114
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2839
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1964
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1891
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1660
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1375
    Aihe