Rivitalo-osake?

Mamma jostain

Haluaisin tietää hyvät ja huonot puolet ihan oman kokemuksenne kautta. Kannattaako mennä pieneen yhtiöön vai todella isoon yhtiäön? Jos molemmat suurinpiirtein samalla tasolla. MItä tulisi huomioida? Olen ikäni asunut omakotitalossa, enkä todella toedä mikä on hyvä ja mikä huono. Välittäjät vai kertovat hyvät asiat. Mulla on kuitenkin kaksi lasta enkä voi ihmetellä kauheasti isoja juttuja mitä rahallisesti eteen tulee- Sen takia haluaisin kerralla hankkia meille 3:lle kodin jossa voisin ylläpitää ainoa tärkeät ihmiset mitä minulla on. Toivoisin rehellisiä ja omakohtaisia kokemuksia. Kiitos.

4

1517

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tomppa68

      Itse olen asunut elämäni aikana kahdessa rivitaloasunnossa, joista jälkimmäisen omistin. Ensimmäisessä asuin vuokralla puolisentoista vuotta ennen kuin ostin oman. Kyseessä oli melko iso taloyhtiö, yhteensä rivitaloja pihapiirissä oli seitsemän, joista muistaakseni jokaisessa oli kuusi asuntoa. Ongelmaksi muodostui se, että suurin osa oli vuokra-asuntoja, jollaisessa itsekin siis asustin. Ja ikävä kyllä, aina löytyy niitä ongelmatapauksia, mutta vuokra-asunnoissa niitä on vielä useammin. Toki ikävistä asukkaista aina pääsee eroon, mutta siinä kestää. Ja jos asunnoissa on enemmän vuokralaisia kuin omistajia, niin se mielestäni kertoo jo jotain taloyhtiön tilasta. Kuvittelisin kuitenkin että mahdollisten remonttien kustannukset ovat hieman alhaisemmat kun asuntoja on enemmän. Itselleni tuli tilaisuus ostaa asunto jossa asuin, mutta päätin valita toisin.

      Ostamani asunto sitten olikin pienemmässä taloyhtiössä. Asuntoja oli yhteensä 19, joista kuusi rivitalossa ja loput pienkerrostalossa. Suurin osa asunnoista oli omistajiensa käytössä ja elämä oli rauhallisempaa. Sen viiden vuoden aikana jona siinä vaimoni kanssa asuin, ei ongelmia mainittavammin tullut. Ja koska lähes kaikilla oli omaa rahaa pelissä, pidettiin paikkoja kunnossa aivan eri tavalla kuin edellisessä asunnossa. Jos itse satuimme olemaan esim. matkoilla, niin joku naapureista ajoi nurmikon ym. Toki teimme myös vastavuoroisesti saman naapureille. Isompia remontteja ei meidän aikanamme tarvinnut tehdä, joten mahdollisista kustannuksista on paha mennä sanomaan.

      Eli itse olen pienemmän taloyhtiön kannalla, jossa mieluusti asuu omistajia eikä vuokralaisia. Toki täytyy muistaa että ei tuo sääntö aina päde. Jos naapurin kanssa ei tule toimeen niin sitten ei vain tule toimeen. Joku varmasti tulee kommentoimaan jotain päinvastaista, mutta tämä on oma mielipiteeni. Itse luovuimme rivitalo-asumisesta perheenlisäyksen johdosta, ja koska silloin olivat hinnat korkealla niin myimme asunnon ja rakensimme oman. En oikein osaa sitten muuta sano mitä pitäisi huomioida normaaleiden remonttien ym. lisäksi. Putkiremontti on tietysti aina se kallein joten kannattaa varmistaa ettei sitä ole ihan heti tulossa. Toinen mieleen tuleva on ehkä sitten kattoremontti, joka vanhempieni rivarissa tuli maksamaan lähes 5000€.

    • Anonyymi

      Onko listausta myyjät.

    • Anonyymi

      Hei
      Pitääkö asunnon roskis tila kysyä lupa kaikilta osakkailta,saako laittaa, pyötäpyyhken, luutuksi puhuvat,pitkin korvia puheet.
      Kiinnitys sisätila riskit luutun kuivatus .

    • Anonyymi

      Ei pieneen yhtiöön. Vastikkeet on aina pienissä isommat. Ellei hoida itse isännöintiä jota en suosittele, koska isännöitsijän pitää olla puolueeton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3593
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2234
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1875
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1619
    5. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      16
      1576
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1558
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1407
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1277
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      80
      1273
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      88
      1222
    Aihe