Moikka!
- Koneen kun käynnistää niin palomuuri ja virustorjunta on menny pois päältä.
- Netti pätkii, aikasemmin toimi moitteettomasti mut nyt joka kerralla kun koneen avaan niin ettii yhteyttä tosi kauan ja välillä yhteys on vaan paikallinen en ymmärrä... :/
Tuossa on nyt nuo suurimmat ongelmat.. :/ Voisko johtua viruksista? Ei tuo f secure kyl ikinä mitää löydä.
Ja tässä on Vista.
Kiitos näin etukäteen.
- Koneen kun käynnistää niin palomuuri ja virustorjunta on menny pois päältä.
- Netti pätkii, aikasemmin toimi moitteettomasti mut nyt joka kerralla kun koneen avaan niin ettii yhteyttä tosi kauan ja välillä yhteys on vaan paikallinen en ymmärrä... :/
Tuossa on nyt nuo suurimmat ongelmat.. :/ Voisko johtua viruksista? Ei tuo f secure kyl ikinä mitää löydä.
Ja tässä on Vista.
Kiitos näin etukäteen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
http://dw.com.com/redir?edId=3&siteId=4&oId=3000-8022_4-10804572&ontId=8022_4&spi=b41136f0987140cf13b81bcd37c3e1e7&lop=link&tag=tdw_dltext<ype=dl_dlnow&pid=11375988&mfgId=6290020&merId=6290020&pguid=b07YCAoPjGAAAFMHQKgAAADu&destUrl=http://download.cnet.com/3001-8022_4-10804572.html?spi=b41136f0987140cf13b81bcd37c3e1e7
ja asenna koneeseen. Skannaa kone sillä.
siis se Malwarebytes Antimalware ohjelma click here kohdasta.
Tee kopiot ulkoiselle levylle omista tiedostoista. Asenna Vista ja ohjelmat uudestaan. koneesi toimii kuin unelma. Kaikenkarvaiset korjausohjelmat vain haaskaavat aikaa ilman varmuutta tuloksesta.
Palomuurit ja virustentorjuntaohjelmat aiheuttavat myös usein tökkimistä. Siis käyttöön Vistan oma palomuuri ja virusten varalta Microsoft Security Essentials.
>Asenna Vista ja ohjelmat uudestaan. koneesi toimii kuin unelma.
Useimmilla on varmaan ihan muunlaiset unelmat kuin sellaiset joissa käyttis ja ohjelmat joudutaan asentamaan silloin tällöin uusiksi jotta kone yleensä toimii.
ei se kone sekoile vaan windows...
Kehittyneet käyttöjärjestelmät eivät sekoile, vaihda sellaiseen...
Sun peräreikäs.
Onko yhtä hyvä hajuaisti?
Ei saa os x:ää tavalliseen rautaan. Et kai tosissas kuvittele että joku linuxjakelu olis kehittynyt? BUAHAHAHAHA
Erittäin hyvin.
Lopeta tupakointi, hajuaisti paranee kummasti.
Sen jälkeenhän olis kaksinkertanen kidutus, kun haisis ja pärisis.
Se on pelkkää ruusuntuoksua.
Melkonen vegetaristi, kun kaikki uppoo ruusuja myöten. Varo kuitenkin syömästä niitä piikkejä, voi nääs
tulla ylimääräsiä sointuja pärinään, kun on peräreiässä piikkien tekemiä "hapsuja".
Se on kuule vanhan salakuljettajan suoli, on kestänyt kaiken maailman hivakat tähänkin asti.
Tekemään suolensiirtojakin, no ompas kirurgia kehittyny kovasti. Toivottavasti ei ollu Vintoosankäyttäjän
vanha suoli, voipi meinaan imutella viruksia ja matoja. Tietenkin vielä karmeempi kohtalo olis se, että se
olis lahja Linuxinkäyttäjältä, kun sulle tulis hirvee hylkimisreaktio. Hihhih.. siitä varmaan seurais melkonen
pauke.
Et kai tosissasi kuvittele, että ylivoimaisesti suosituimman käyttöjärjestelmäytimen päälle ei olisi tehty kehittynyttä käyttöjärjestelmää? Linuxia kuitenkin käyttää 5/6 käyttöjärjestelmistä.
F-sökeröt eivät välttämättä torju kaikkia haittiksia. Kovin saastuneelta järjestelmäsi kuulostaa. Suosittelen sulle jotain muuta käyttistä kuin Windowsia, kun ovat olennaisesti helpompia pitää kunnossa ja puhtaina.
Nehän voi olla vaikka vaikeampia käyttää. Ees minä en tiiä mistä alottasin jos mulla ois uåpuntun levy nyt kädessäni niin mitähän mun pitäs tehdä että se alkas toimiin käyttiksenä'. Eli toistan kysmyksen. Oletetaan että nyt mulla on upuntun dvd levy kädessäni täs näin ja windows auki täs näin, ni mistä mä alotan jotta käyttikseni oliskin yks kaks witowsosta tullut upuntu
Vastataan nyt vaikka trollailetkin.
Pistä se levy asemaan ja käynnistä kone uudelleen, seuraat vain ruudun ohjeita. Jos et osaa lukea niin pyydä joku auttamaan.
Vittumaista Juhannusta kaikille !!!
MIKÄÄN virustutka ei torju KAIKKIA haittiksia.
No ei se käyttöjärjestelmän asennus nyt niin vakava paikka ole, apuakin saa jos etsii.
"Nehän voi olla vaikka vaikeampia käyttää."
Ei tietenkään ole.
"Ees minä en tiiä mistä alottasin jos mulla ois uåpuntun levy nyt kädessäni niin mitähän mun pitäs tehdä että se alkas toimiin käyttiksenä'."
Kuten normaalisti käyttöjärjestelmät asennetaan, eli käynnistetään tietokone asennusmedialta ja aletaan asentaa.
"Oletetaan että nyt mulla on upuntun dvd levy kädessäni täs näin ja windows auki täs näin, ni mistä mä alotan jotta käyttikseni oliskin yks kaks witowsosta tullut upuntu"
Windowsilla ei tee Ubuntun asennuksessa yhtään mitään. Ei käyttöjärjestelmät tarvitse mitään toista käyttöjärjestelmää toimiakseen.
tiukan ytimekästä tekstiä M-Karilta ilman maailmoja syleilevää jaaritusta jota ei Erkin velikään jaksa lukea loppuun. Juuri noinhan asia on.
Koneestasi on tullut zombie joka levittää verkossa viruksia/haittaohjelmia.Älä turhaan ota mitään varmuuskopioita koska koneesi on noinkin pahoin saastunut,vie kone huoltoon kiireesti.
Jopas neuvon annoit. Varmuuskopiot ovat tietoturvan perusta. Ilman niitä kaikki muu on turhaa. Jossain vaiheessa kuitenkin turma käy ja arvokkaat tiedot menetetään ilman kopioita.
Käyttöjärjestelmän ja ohjelmat saa aina ja ne onkin syytä asentaa puhtaista lähteistä. Mutta omia itselle korvaamattomia tiedostoja ei saa mistään muualta kuin varmuuskopioista.
varmuuskopioita kannata saastuneesta koneesta ottaa !!!! Sillä vaan levittää ne uudestaan koska virus voi piiloutua vaikka kuvatiedoston sisään.
Kannattaa ottaa varmuuskopiot ENNEN koneen saastumista.
asentaa toisenlaisen käyttiksen, siis tässä tapauksessa ehkä Ubuntun, ei ole hevon humpankaan merkitystä vaikka ne tiedostot olisivat kuinka Saatanan saastaisia. Kun ne örkit ei sitten enää toimi, nimittäin.
Muuten tietysti olet oikeassa.