kuvanmuokkaus ohjelma

mikä ois sellai ilmanen kuvanmuokkausohjelma, jossa voi esim tehä sillee et on iha mustavalkoi kuva mut huppari onki värillinen tai joku muu kohta kuvassa? haluisin tietää :)
5397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mutta Gimpillä ihan varmasti onnistuu.

Äänestä
  • nyt oon ladannu sen ohjelman, mutta miten se onnistuu? en oikee tajua, kun en oo aiemmin näitä muokkaillu =)

    Äänestä

  • jaajaa95x2 kirjoitti:

    nyt oon ladannu sen ohjelman, mutta miten se onnistuu? en oikee tajua, kun en oo aiemmin näitä muokkaillu =)

    Gimp vaativat että käyttäjä opettelee sen käytön.
    Me emme täältä paluupostissa kykene lähettämään suoraan
    aivoihisi Gimpin käyttörutiinia.
    Valitettavasti.
    kts.
    http://www.joutsi.com/gimp.html

    Äänestä

gimpil se onnistuu, oon tehny sellasii kuvii. En tiedä onko virallinen tapa, mutta näin se ainakin käy: tee kuva mustavalkoiseksi, kopioi ja liitä kuva, niin että siinä on kaksi samaa kuvaa päällekkäin. Sitten klkkaa "väritä" siihen päällimmäiseen kuvaan ja aseta värit haluamallasi tavalla. Sitten kumitat pois kaiken minkä ei tarvitse olla värillistä, ja lopuksi ankkuroit sen kelluvan kuvan. on toiminut mulla ihan tarpeeks hyvin.

Äänestä
  • En nyt tässä lähde koko prosessia avaamaan, mutta ehkä järkevämpi logiikka olisi niin, että avaat kuvan niin valitse yläpalkista taso -> kahdenna taso. Nyt pitäisi avautua myös tasot-paletti jossa kuva näkyy allekkain kahteen kertaan. (jos tasot paletti ei näy, niin ctrl L) tuo tasot ruutuun. Valitse päälimmäinen taso, klikkaamalla sitä tasot-paletissa (muuttuu siniseksi). Klikkaa hiiren oikeaa ja katso, että lisää alfakanava on päällä.

    Mene sitten yläpalkissa kohtaan värit ja sieltä poista värit. Nyt päälimmäinen kuva on muuttunut mustavalkoiseksi. Kumi-työkalulla voit tehdä ylimmäiseen kuvaan aukon, jonka alta paljastuu alemman kuvan värit. Kumi-työkalun lisäksi valinnan voi tehdä myös tilanteesta riippuen lasso-, polku,- tai sumea valintatyökalua käyttäen ja aktivoidun valinnan jälkeen -> yläpalkista muokkaa ja leikkaa.

    Tämän jälkeen tallennat kuvan haluttuun muotoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaajaa95 kirjoitti:

mikä ois sellai ilmanen kuvanmuokkausohjelma, jossa voi esim tehä sillee et on iha mustavalkoi kuva mut huppari onki värillinen tai joku muu kohta kuvassa? haluisin tietää :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu