No nii, eli meille syntyi kaksoset (tyttö ja poika) ja nyt nimiä heille kaivattaisiin :) Isosisarukset ovat nimiltään Kerttu Aino Amalia ja Siiri Eine Linnea. Vanhat, kaksitavuiset ja siskojen nimiin sointuvat nimet olisi toiveena kaksosille.
Kiitos kaikille ja lämpöistä kesää! :)
Kiitos kaikille ja lämpöistä kesää! :)
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tyttöjen nimiä:
Hilma
Hilda
Helka
Hertta
Liina
Miina
Johanna
Maria
Maaria
Sofia
Sylvia
Elsa
Elsi
Poikien nimiä:
Olavi
Niilo
Eeli
Huuko
Matti
Aukusti
Iisakki
Martti
Onni
Juhani
Aimo
Kauko
Taisto
Yhdistelmiä:
Hilma Iida Maaria ja Niilo Aimo Iisakki
Helka Iisa Sofia ja Huuko Eeli Aukusti
Katri ja Eero
Kaisa ja Kaarlo
Elsa ja Viljo
Venla ja Vilho
Selma ja Niilo
Sanni ja Leevi
Reeta ja Veeti
tässäkin muutamia nimiä yhdisteltäväksi jos jotkut kolahtaisi:)
tyttö:
Alma
Ulla
Kielo
Anna
Manta
Leea
Elli
Iida
poika:
Alpo
Henrik
Aapo
Urho
Tapio
Aatu
Rauto
Lauri
Nämä ovat yhtä vanhoja kuin siskojenkin nimet ja saman tyylisiä.
Risto Eino Samuli ja Riitta Elma Selina
tyttjen nimiä:
Siiri
Nelli
Virva
Kaisla
Anni
Eeva
Hilma
Aamu
Hertta
Maria
Johanna
Pauliina
Paula
Tuula
Pihla
Anja
Pirjo
Minna
Henna
Sisarusten nimissä toistuu etunimessä r-kirjain, toinen nimi alkaa vokaalilla ja nelikirjaiminen, kolmas nimi on pehmeä monitavuinen. Tällä kaavalla jos yrittää, niin
Aarni Oula Eliel
Verna Iisa Lyydia
Muita:
Eemil Oula Johannes
Helmi Elsa Matilda
Niilo Eeli Verneri
Liina Aili Loviisa
Oliko oikean suuntaisia? :) Itse tykkäisin että Kerttu, Siiri, Aarni ja Verna olisi loistavan onnistunut sisarussarja!
Joo, nuo yllämainitut Aarni ja Verna ovat kyllä kauniit nimet! Mieheni mielestä kaikkien lasten nimet tulisi alkaa konsonantilla, mutta aina voi yrittää! :) Toiset nimetkin ovat kivoja, vähän erilaisia! Pidän Loviisa-nimestä myös kovasti. Myös jonkun ehdottamat Venla ja Vilho olivat hauskoja. Pidän kuitenkin ajatuksesta, että nimessä olisi r-kirjain.
Olemme miettineet myös etunimiksi nimiä Varpu, Reeta tai Martta ja Frans, Verner tai Lauri. Toisiksi nimiksi taas Oili, Oivi, Elli, Annetai Eeva ja Eeli, Aatu, Ohto, Oiva tai Usko. Kolmanniksi Helena, Loviisa, Vanamo, Sofia tai Juliaana ja Ilmari, Aleksis, Eemeli, Olavi tai Viljami.
Noista olisi mukava saada toimivia yhdistelmiä, ja uusia ehdotuksiakin! Kiitos!
Mielestäni mukavat kombot olisivat:
Verner Aatu Ilmari
Verner Eeli Aleksis
Verner Oiva Viljami'
Varpu Anne Sofia
Varpu Oili Vanamo
Ja sopisivat sisarusten nimeen. Joten pidän ajatuksista, että kaksosten nimet alkaisivat molemmat V:llä. :-)
Kerttu Aino Amalia ja Siiri Eine Linnea
Äh, kopsasin isompien lasten nimet mukaan kirjoituskenttään noita yhdistelmiä miettiessäni enkä muistanut poistaa. ;-) Älkää ihmetelkö...
Reeta Elli Helena ja Verner Eeli Aleksi
Varpu Oili Sofia
Varpu Anne Loviisa
Reeta Oivi Helena
Reeta Elli Vanamo
Martta Oili Juliaana
Martta Eeva Loviisa
Frans Oiva Ilmari
Verner Usko Viljami
Lauri Ohto Aleksis
Lauri Aatu Olavi
Lauri Usko Eemeli
Muutama ehdotus vielä:
Vertti Eeli Olavi
Perttu Oiva Ilmari
Jarkko Eeli Julius
Erkko Ohto Anselmi
Hertta Outi Vanamo
Katri Anne Loviisa
Laura Elli Vanamo
Roosa Enni Vellamo
Riina Aili Vanamo
Terhi Oivi Hannele
Veera Oili Helena
Huh, kiirettä on pitänyt pikkuisten kanssa niin paljon, etten ole ehtinyt käydä täällä ollenkaan!
Olemme kuitenkin miettineet, että Varpu ja Verner ovat meille mieleisimmät nimet. Koko nimet tulevat olemaan Varpu Oivi Loviisa ja Verver Oiva Viljami. Kaikissa nimissä v-kirjain, mikä tekee niistä mielestäni kivat :)
Suurkiitos kaikille! Ja mahtavaa kesän jatkoa!
ei taida "äiti" tietää edes omaa nimeään..
nää on taas näitä teini provoja..
Koko nimeni on Krista Katriina ja useimmat ihmiset kutsuvat minua Kristaksi, mutta esim. äitini ja sisarukseni kutsuvat minua aina Katriksi, että sattui vain käymään tälläinen huolimattomuusvirhe. Usko tai älä :)