Miten tapahtuu traktorin rekisteröinti? Probleema on sellainen, että nykyisin traktoria tarvitaan niin vähän, että se pitäisi poistaa rekisteristä. Tämä siksi, että saa vakuutuksen poikki, ilmeisesti traktorille ei ole olemassa seisontavakuutusta?
Mutta meneekö uudelleenrekisteröinnistä joskus myöhemmin ylimääräistä maksua? Ja vaaditaanko jonkinlaista katsastusta rekisteröinnin yhteydessä?
Rekisteröinti
2
7570
Vastaukset
- vejuah
Aikaisemmin Suomessa rekisterissä olleen traktorin saa uudelleen rekisteriin
pelkän ilmoituksen perusteella ilman katsastusta.
Tämä ei kuitenkaan koske vakuutusyhtiön toimesta vaurioituneena rekisteristä
poistettua traktoria.
Rekisteröitäessä on oltava vanha rekisteriote tai vastaava todistus
rekisteröinnistä ja asianmukaiset luovutustodistukset.
Rekisteröinti maksaa asiapapereista riippuen 15 - 20 EUR.
Jos jotain luovutustodistuksia puuttuu, omistussuhteet on selvitettävä
yleensä ainakin 10 viime vuoden ajalta. Tällaisissa tapauksissa
rekisteröintiin joudutaan pyytämään lupa Ajoneuvohallintokeskukselta.
Asiointi tapahtuu tällöinkin katsastusasemalla.
Aikaisemmasta rekisteröinnistä saa todistuksen Ajoneuvohallintokeskuksesta (
www.ake.fi ).- rekisteristä poistetulla
Jos onnettomuus kohtaa poistetun vehkeen, niin siinä tapauksessa joutunee tilille koko poistojankohdan ja sattuneen vahingon väliseltä ajalta. Tämä tietää pienimmillään tonnin laskua.
Eikö sen 40 eur liikennevakuutuksia voisi maksaa siitä ilosta että saa kitisemättä korvauksia kivusta ja särystä, jos vahinko sattuu ja naapurikin sen uuden auton, jos sattuu nuffi loikkaamaan väärässä kohdassa. Vuosittaisella liikennevakuutuksella ei saa tarktoriin tankkia puolilleen. Jos se on liian kova raha, niin kannattaa laittaa se konekin myyntiin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815450Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit151452- 106951
- 78841
- 50822
- 41813
Haikeaa miten kaikki meni
Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.56807Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss43799- 56794
- 39779