Matkustan Barceloonaan, koneen vaihto Munchenissä (lennot samalla lipulla, sama lentoyhtiö myös jatkolennolla). Tarvitseeko minun Munchenissä mennä lähtöselvitykseen vai menenkö suoraan jatkolennon lähtöportille, eli saanko jo Helsingistä sellaiset liput, joilla voin vain "kävellä" koneeseen?
Lufthansalla
ei suora lento
3463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yleensä saa, mutta joskus ei. Silloin pitää mennä transfer-tiskin kautta. Lähtöselvitykseen et mene missään tapauksessa.
Todennäköisesti saat molemmat boarding-kortit jo Helsingissä, koska jatkolentoyhtiö sama. Eli Münchenissä haet vain oikean portin, mistä jatkolentosi lähtee. Tarkista kuitenkin Münchenin kentällä, ettei Helsingistä saamassasi boarding-kortissa ole väärää lähtöporttia, joskus portit nimittäin saattavat vielä viime hetkellä muuttua.
Transfer-tiskiä, joka on avoinna jatkolentoportilla, tarvitsee yleensä käyttää vain sellaisissa tapauksissa, joissa jatkolennolla on eri lentoyhtiö kuin alkumatkalla.
Kyllä saat liput samalla kertaa, kun kyseessä sama yhtiö ja samalla lipulla. Myös matkatavarat menee perille asti!