Acai marja

Ollessani viime joulukuun lomailemassa Brasiliassa (Cumbuco) satuin menemään kylällä mehubaariin jossa myytiin Acaipalmun marjoista puristettua mehua.Olihan maukasta ,sekoitettiin kermajäätelöön.Kävinkin nauttimassa miltei joka päivä kyseistä juotavaa.Erittäin piristävää ja ruokaisaa juomaa ,eihän tuossa Brasilian helteessä keskipäivällä ruoka oiken maittakkaan.Onkohan Suomesta saatavana kyseisiä Acai tuotteita??.
52426
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pelkkää paskaa, kuivattuja rypäleitä jotka ovat kaukana super marjoista.
Mun kaveri on töissä paikassa jossa on mahdollista tutkia laboratoriossa ruokaaineiden vitamiini pitoisuuksia ym, hän oli ottanut kokeeksi Gojimarjoja, Acaita ja mustikkaa ja katsonut mitä niistä löytyy!
Mustikka oli kaikkein paras, Gojit olivat ostettu Life myymälästä kuten Acait ja niissä pitoisuudet oli erittäin alhaiset jostain syystä, paitsi C:tä oli Gojissa paljon.
Sitten on ne metallit ja muut myrkyt mitä näistä löytyy, mutta koska näitä tuloksia ei voi levitellä niin eipä voi kummemmin asiaa esitellä.
Joka tapauksessa osta kerää vaikka puolukkaa syksyllä niin se on puolet parempaa kuin joku suomesta ostettu kuivatettu acaimarja!

Äänestä
  • www.iherb.com

    Löytyy kaikki lisäravinteet ja myös SUPERFOODIT!

    Edullisesti ja pienillä postikuluilla 3.28e jos tilaat alle 1.3kg paketin.
    HUOM! Jos tilauksen loppusumma ei ylitä 50e niin ei mene tullimaksuja.

    Voi maksaa myös Visa Electronilla
    Uudet tilaajat laittakaa kuponki koodi kohtaan PEK241 niin saa 5 Dollarin alennuksen loppusummasta.

    Itse oon tilannu lukuisia kertoja ja hyvin on tullu perille, postilaatikkoon.

    Äänestä

  • Kuulemma Goji -marjoissa ei ole niin paljon C-vitamiiniä kuin on väitetty, tosin onhan siinä runsaasti c-vitamiiniä. Myrkkyjä ne tosissaan sisältää esim. rikkiä.

    Olenkin pohtinut ostaa Goji-taimet ja itse kasvattaa ne marjatkin. ;)

    Marjat maistuu paljon paremmalle kuin pillerit! :)

    Äänestä

hei

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iacA kirjoitti:

Ollessani viime joulukuun lomailemassa Brasiliassa (Cumbuco) satuin menemään kylällä mehubaariin jossa myytiin Acaipalmun marjoista puristettua mehua.Olihan maukasta ,sekoitettiin kermajäätelöön.Kävinkin nauttimassa miltei joka päivä kyseistä juotavaa.Erittäin piristävää ja ruokaisaa juomaa ,eihän tuossa Brasilian helteessä keskipäivällä ruoka oiken maittakkaan.Onkohan Suomesta saatavana kyseisiä Acai tuotteita??.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu