Acai marja

iacA

Ollessani viime joulukuun lomailemassa Brasiliassa (Cumbuco) satuin menemään kylällä mehubaariin jossa myytiin Acaipalmun marjoista puristettua mehua.Olihan maukasta ,sekoitettiin kermajäätelöön.Kävinkin nauttimassa miltei joka päivä kyseistä juotavaa.Erittäin piristävää ja ruokaisaa juomaa ,eihän tuossa Brasilian helteessä keskipäivällä ruoka oiken maittakkaan.Onkohan Suomesta saatavana kyseisiä Acai tuotteita??.

5

2385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissan kesyttäjä

      Pelkkää paskaa, kuivattuja rypäleitä jotka ovat kaukana super marjoista.
      Mun kaveri on töissä paikassa jossa on mahdollista tutkia laboratoriossa ruokaaineiden vitamiini pitoisuuksia ym, hän oli ottanut kokeeksi Gojimarjoja, Acaita ja mustikkaa ja katsonut mitä niistä löytyy!
      Mustikka oli kaikkein paras, Gojit olivat ostettu Life myymälästä kuten Acait ja niissä pitoisuudet oli erittäin alhaiset jostain syystä, paitsi C:tä oli Gojissa paljon.
      Sitten on ne metallit ja muut myrkyt mitä näistä löytyy, mutta koska näitä tuloksia ei voi levitellä niin eipä voi kummemmin asiaa esitellä.
      Joka tapauksessa osta kerää vaikka puolukkaa syksyllä niin se on puolet parempaa kuin joku suomesta ostettu kuivatettu acaimarja!

      • VITAMINMAN

        www.iherb.com

        Löytyy kaikki lisäravinteet ja myös SUPERFOODIT!

        Edullisesti ja pienillä postikuluilla 3.28e jos tilaat alle 1.3kg paketin.
        HUOM! Jos tilauksen loppusumma ei ylitä 50e niin ei mene tullimaksuja.

        Voi maksaa myös Visa Electronilla
        Uudet tilaajat laittakaa kuponki koodi kohtaan PEK241 niin saa 5 Dollarin alennuksen loppusummasta.

        Itse oon tilannu lukuisia kertoja ja hyvin on tullu perille, postilaatikkoon.


      • Terve elämä

        Kuulemma Goji -marjoissa ei ole niin paljon C-vitamiiniä kuin on väitetty, tosin onhan siinä runsaasti c-vitamiiniä. Myrkkyjä ne tosissaan sisältää esim. rikkiä.

        Olenkin pohtinut ostaa Goji-taimet ja itse kasvattaa ne marjatkin. ;)

        Marjat maistuu paljon paremmalle kuin pillerit! :)


    • nepukatti

      hei

    • palmu-marjan mehu

      http://www.suomenterveysravinne.fi/pages/ravintolisat/acai-marja.php
      ja Virossa

      http://acai.ee
      http://www.mahekaup.ee/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=1838&category_id=43&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=et&vmcchk=1&Itemid=1

      http://www.sahver.ee/pood/mahlad-ja-joogid/acai-mahl-650ml-ekofrukt
      http://www.biomarket.ee/kusonpoed

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5616
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      4257
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2916
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      170
      2227
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1926
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      123
      1774
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1377
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1164
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1136
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      77
      988
    Aihe