Miten saisi betoniseinään laitettua tauluja, en halua porata mitään reikiä ym. Koska laitettiin ihan vasta uudet tapetit :) Onko olemassa mtn. liimattavia koukkuja tai jotain tarrakoukkuja esimerkiksi? Kiitos jos neuvotte : )
Betoniseinä
8
3583
Vastaukset
- osaisi...
vastata? :/
- proppaavaan
meinasitko, että liimattavista jäisi pienempi jälki tapettiin kun propusta ja tuskin edes on sellasia, että taulu pysyy seinällä.
- kari789
Se liimattava koukkuhan olisi kiinni tapetissa ja sehän on PAPERIA. Vinyylitapetissakin on yleensä paperipohja.
Uskaltaisiko sitä ripustaa tavaraa paperin varaan.
On myös muovikoukkuja, jossa on kolme kovaa teräspiikkiä, jotka lyödään betoniin tai sen pinnalla olevaan tasoitteeseen.
Siististi tehty proppaus on on kunnon ratkaisu. - -*+++++
tulevan propun kohdalle mattopuukolla pieni ruksi ja käännä irtokappaleet sivulle.Sitten laitat propun.Jos joskus haluut ottaa taulun pois niin laitat liimaa ja käännät tapetin takas.
- 13+5
Liimattavia taulukoukkuja ei ole. Betoniseinään tarkoitettuja taulukoukkuja on eri kokoisia. Niissä on kovametallipiikit jotka lyödään seinään. Kovin painavaaa taulua en niilläkään ripustaisi, vaan proppaisin ihan suosiolla oikean koukun. Tuossa edellä sait ohjeet, miten tapetin saa näpsästi takaisin, jos mieli muuttu.
mihin tulee kannattamia joista voi pujottaa siiman ja siimaan taulut.
Toki ne ripustuslistat pitää kiinnittää, mutta ei ole pakko ottaa pois.- nyt ei porata
Minulla on 60 x 90 cm puukehyksinen taulu pysynyt maalatulla seinällä jo 14 vuotta ripustettuna kahteen vierekkäin liimattuun Duzzit-lätkään. Eli muinoin ostos-TV:ssä myydystä kuumaliimaussysteemistä on kysymys. Ohjeissa kerrotaan selvästi, minkä painoisen esineen liimaus kestää mihinkin seinämateriaaliin kiinnitettynä. Jos lätkän irrottaa ohjeiden mukaan, liimat jäävät silti seinään kiinni. Tyhjä lätkä seinässä on paremman näköinen minusta. Itse mieluummin liimaisin kuin poraisin betoniseinää, mutta en tiedä mistä enää saisin lisää Duzzit-lätkiä - ehkä netin kautta.
- kari789
Sinulla tilanne olikin täysin toinen kuin kysyjällä. Sinulla kiinnitys maalattuun seinään ja kysyjällä tapettiin.
Ketju on niin heikko kuin heikoin lenkki. Kysyjällä se ei ole betoniseinä vaan tapetti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604706Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362159Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti511698- 1811686
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1651537Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2781372Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm1981219- 871152
- 2051146
- 651094