Betoniseinä

Tauluton

Miten saisi betoniseinään laitettua tauluja, en halua porata mitään reikiä ym. Koska laitettiin ihan vasta uudet tapetit :) Onko olemassa mtn. liimattavia koukkuja tai jotain tarrakoukkuja esimerkiksi? Kiitos jos neuvotte : )

8

3583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osaisi...

      vastata? :/

      • proppaavaan

        meinasitko, että liimattavista jäisi pienempi jälki tapettiin kun propusta ja tuskin edes on sellasia, että taulu pysyy seinällä.


    • kari789

      Se liimattava koukkuhan olisi kiinni tapetissa ja sehän on PAPERIA. Vinyylitapetissakin on yleensä paperipohja.
      Uskaltaisiko sitä ripustaa tavaraa paperin varaan.

      On myös muovikoukkuja, jossa on kolme kovaa teräspiikkiä, jotka lyödään betoniin tai sen pinnalla olevaan tasoitteeseen.

      Siististi tehty proppaus on on kunnon ratkaisu.

    • -*+++++

      tulevan propun kohdalle mattopuukolla pieni ruksi ja käännä irtokappaleet sivulle.Sitten laitat propun.Jos joskus haluut ottaa taulun pois niin laitat liimaa ja käännät tapetin takas.

    • 13+5

      Liimattavia taulukoukkuja ei ole. Betoniseinään tarkoitettuja taulukoukkuja on eri kokoisia. Niissä on kovametallipiikit jotka lyödään seinään. Kovin painavaaa taulua en niilläkään ripustaisi, vaan proppaisin ihan suosiolla oikean koukun. Tuossa edellä sait ohjeet, miten tapetin saa näpsästi takaisin, jos mieli muuttu.

    • mihin tulee kannattamia joista voi pujottaa siiman ja siimaan taulut.

      Toki ne ripustuslistat pitää kiinnittää, mutta ei ole pakko ottaa pois.

    • nyt ei porata

      Minulla on 60 x 90 cm puukehyksinen taulu pysynyt maalatulla seinällä jo 14 vuotta ripustettuna kahteen vierekkäin liimattuun Duzzit-lätkään. Eli muinoin ostos-TV:ssä myydystä kuumaliimaussysteemistä on kysymys. Ohjeissa kerrotaan selvästi, minkä painoisen esineen liimaus kestää mihinkin seinämateriaaliin kiinnitettynä. Jos lätkän irrottaa ohjeiden mukaan, liimat jäävät silti seinään kiinni. Tyhjä lätkä seinässä on paremman näköinen minusta. Itse mieluummin liimaisin kuin poraisin betoniseinää, mutta en tiedä mistä enää saisin lisää Duzzit-lätkiä - ehkä netin kautta.

      • kari789

        Sinulla tilanne olikin täysin toinen kuin kysyjällä. Sinulla kiinnitys maalattuun seinään ja kysyjällä tapettiin.

        Ketju on niin heikko kuin heikoin lenkki. Kysyjällä se ei ole betoniseinä vaan tapetti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4706
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2159
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      1698
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      181
      1686
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      165
      1537
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      278
      1372
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      198
      1219
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      87
      1152
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      205
      1146
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1094
    Aihe