Afgaanista kysyttävää

ak

Terve te Afgaanin omistajat ja niistä tietävät!
Olen jo niin pitkään haaveillut kauniista Afgaaninvinttikoirasta, että nyt pakko tehdä asian eteen jotain.
Tietoa netistä olenkin jo mahdollisimman paljon yrittänyt imuroida.
Nyt kysyisinkin teiltä yksilöllisiä kokemuksia:
- Hankinta: Mistä? Milloin? Mitä maksoitte koirastanne (papereilla tai ilman)?
- Sukupuoli: Kumpi helpompi, uros vaiko naaras?
- Haukunta: Rotumääritelmässä sanotaan, että on vähäistä, mutta mikä on oman koiranne laita?
- Kävelyllä: Onko koiranne kiinnostunut lenkeillä toisista koirista?
- Ruokailu: Kuinka usein ja mitäs murua rinnan alle koiranne syö?
- Sisällä: Kuinka nopeasti oppinut sisäsiistiksi?
- Omistan pari vuotiaan papillonin. Onko koko ero mielestänne liian suuri? Miten tulee toimeen pienten koirien kanssa? Jos pentuiästä saakka tutustuu uuteen paljon pienenpään kaveriinsa, niin tottuuko helposti ajatukseen, ettei ihan kaveria seinille heittele?

Tulipas paljon kysyttävää, noh toivottavasti jaksatte luea ja suur kiitos jos jaksatte vastailla! :)

1

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutama gaani

      -Hankinta- Rotuyhdistyksen sivuilla on lista, toki kaikkien ilmoitukset eivät aina sielä ole. Hinta 1000-1500€. Paperittomia en ole ikinä nähnyt edes myytävänä.

      -Sukupuoli- Se on paljolti makuasia, uroksen kanssa sulla SAATTAA tulla enemmän valtataistelua, lisäksi pissat on karvoilla ellei niitä letitä :) Mut niinkuin sanoin makuasia, nartuista ite pidän vaikka ovatkin luonteeltaan "naisia"

      -Haukunta- Ei juurikaan hauku, ainakaan turhaan. Pupuja ilmoitellaan aidan takaa ja toisia tervehditään.

      -Kävelyllä- Meillä toinen niin afgaani "omanarvontunteva" eli ei siis piittaa toisista. Toinen taas haluaisi kaikkia nuuskimaan.

      -Ruokailu- Kunnon koiranruokaa, toiset tykkää toisesta toiset toisesta, ei mitään kaupansäkkiä. 2krt /pvä

      -Sisällä- Sisiäsiisteys riippuu yksilöstä toinen voi olla sisäsiisti 4kk iässä toinen voi vielä tehdä kepposen vuoden vanhana. Aika nuorena yleensä oppivat.

      -Koko ero on suuri mutta jos löydät perusluonteeltaan rauhallisen gaanin ja opetat selkeät rajat pentuna etkä päästä niitä päinsä juoksemaan isolle alueelle niin pärjäävät varmasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      30
      6105
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      141
      4740
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      63
      4419
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3522
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      77
      3360
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      42
      3157
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2794
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      31
      2645
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      28
      2506
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      87
      2494
    Aihe