PohjoisSuomi-Norja

matkamiehet

termos kansakunta!
olis tarkotus päräyttää tonne kilpisjärvelle tos elokuussa ja ajella sieltä sitten utsijoelle, mutta sellaista kysäisin et jos tota päräytetään sinne utsijoelle norjan kautta niin onko siin matkalla mitään tietulleja joista joutuu kustantamaan järkyttävän summan rahaa turskan pyysystäjille.
Eli alustava matkasuunitelma on tälläinen http://kartat.eniro.fi/m/pjXkF
Tuolta alueelta otetaan vastaan hyviä matkakohteita taikka paikkoja missä kannattaa käydä.
Ja saa ehdottaa reittiä (mieluiten kartan kanssa) helpompi lyyä sit navariin :)

7

961

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukkuu...

      tasaisin väliajoin pajupusikkojen välillä, tuolla reitillä ! Noh' Kautokeino jotain, saamelaispääkaupunki.

    • Altaakin suosittelen

      mutta ajeltiin muutama vuosi sitten Enontekiöstä Kautokeinon kautta Altaan ja sieltä Skibotnin kautta Kilpisjärvelle. Missään ei tullut minkäänlaista tietullia vastaan. Kauniita maisemia oli matkan varrella paljon ja teltta laitettiin pystyyn sinne minne sen sattui metikköön saamaan. Kautokeinossa pysähdyttiin katsomaan maisemia, mutta mielestäni siellä ei sitten juuri muuta ollutkaan :)

      • Minun suosikki paikk

        Altan Skibotnin aluetta joka on paljon rantakalastuspaikkoja. Tulin maanantaina kyseiseltä alueelta runsaan kalasaaliin kanssa. Enontekiöstä Kautokeinoon ja Altaan on helppoa ajettavaa, tosin Altaan tultaessa on jyrkempää tieosuutta. Olen paljon viettänyt lomia menneinä vuosina Neidenin- Kirknesin seudulla. Alueella on jostain syystä viime vuosien aikana kalansaaliit pienentyneet, joten siirryin Altaasta länteen päin kalastelemaan. Suosittelisin ehdottomasti kyseistä aluetta jonka maisemat ovat todella upeat!


    • pohjoosesta

      Menisin reilusti Norjan kautta eli Kilpisjärveltä Skibotniin ja sieltä itään päin.
      Ehdottamasi reitti sopii, jos halut ajaa reitin yöpymättä.
      Tenon varren tie lienee suomen puolella parempi, mutta turhan paljon pusikoita maisemia pilaamassa.

      • dekari

        tie Karigasniemeltä Kautokeinoon vuonna 2008.Onkohan korjattu, vai vieläkö routavaurioita?


    • norjaan
    • siel pohjoisest

      suksilahdesta altaan jasieltä sisämaahan eikä etekiön lenkkiä. muistaakseni parhaat maisemat alkaa altasta länteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      717
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      610
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    6. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      579
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      184
      520
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe