termos kansakunta!
olis tarkotus päräyttää tonne kilpisjärvelle tos elokuussa ja ajella sieltä sitten utsijoelle, mutta sellaista kysäisin et jos tota päräytetään sinne utsijoelle norjan kautta niin onko siin matkalla mitään tietulleja joista joutuu kustantamaan järkyttävän summan rahaa turskan pyysystäjille.
Eli alustava matkasuunitelma on tälläinen http://kartat.eniro.fi/m/pjXkF
Tuolta alueelta otetaan vastaan hyviä matkakohteita taikka paikkoja missä kannattaa käydä.
Ja saa ehdottaa reittiä (mieluiten kartan kanssa) helpompi lyyä sit navariin :)
PohjoisSuomi-Norja
7
885
Vastaukset
- Kukkuu...
tasaisin väliajoin pajupusikkojen välillä, tuolla reitillä ! Noh' Kautokeino jotain, saamelaispääkaupunki.
- Altaakin suosittelen
mutta ajeltiin muutama vuosi sitten Enontekiöstä Kautokeinon kautta Altaan ja sieltä Skibotnin kautta Kilpisjärvelle. Missään ei tullut minkäänlaista tietullia vastaan. Kauniita maisemia oli matkan varrella paljon ja teltta laitettiin pystyyn sinne minne sen sattui metikköön saamaan. Kautokeinossa pysähdyttiin katsomaan maisemia, mutta mielestäni siellä ei sitten juuri muuta ollutkaan :)
- Minun suosikki paikk
Altan Skibotnin aluetta joka on paljon rantakalastuspaikkoja. Tulin maanantaina kyseiseltä alueelta runsaan kalasaaliin kanssa. Enontekiöstä Kautokeinoon ja Altaan on helppoa ajettavaa, tosin Altaan tultaessa on jyrkempää tieosuutta. Olen paljon viettänyt lomia menneinä vuosina Neidenin- Kirknesin seudulla. Alueella on jostain syystä viime vuosien aikana kalansaaliit pienentyneet, joten siirryin Altaasta länteen päin kalastelemaan. Suosittelisin ehdottomasti kyseistä aluetta jonka maisemat ovat todella upeat!
- pohjoosesta
Menisin reilusti Norjan kautta eli Kilpisjärveltä Skibotniin ja sieltä itään päin.
Ehdottamasi reitti sopii, jos halut ajaa reitin yöpymättä.
Tenon varren tie lienee suomen puolella parempi, mutta turhan paljon pusikoita maisemia pilaamassa.- dekari
tie Karigasniemeltä Kautokeinoon vuonna 2008.Onkohan korjattu, vai vieläkö routavaurioita?
- norjaan
ja tuolta löytyy asiaa enemmämkin Norjasta.
http://www.kolumbus.fi/matti.gronroos/norjafaq.html - siel pohjoisest
suksilahdesta altaan jasieltä sisämaahan eikä etekiön lenkkiä. muistaakseni parhaat maisemat alkaa altasta länteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1074957Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744281579- 1921146
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111123Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk181044Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861020Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47931- 64931
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826