Onko kenelläkään tietoa pääseekö Riosta etelään Montevideoon tai Buones Airesiin muuten kuin lentäen? Kulkeeko junia? Lonely Planetin keskusteluista löysin bussin Sao Paolon ja Montevideon välille joka kestää 30 h, ei oikeen houkuttele koko väliä bussissakaan istua.
Rio De Janeiro - Buenos Aires
-JoXX--
31125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kulje.
Myönnän, että en ole asiantuntija alalla. Minun on vain helpompi hakea tietoa kun puhun sekä portugalia että espanjaa. Brasiliassa kulkevista junista on tietoa mm. tällä sivustolla:
http://www.estacoesferroviarias.com.br/index_trens.htm
Tuolla sivulla siis kerrotaan junista, joita joskus on kulkenut, ehkä pikkaisen turha linkki? Nykyisin käytössä on vain kaksi linjaa.
Riosta Buenos Airesiin on pitkä matka. Bussilla kestää, lentäen pääsee nopeammin. Bussit on kyllä mukavia ja turvallisia etelässä. Mutta jos pitkä bussimatka huolettaa, ehkä kannattaisi pysähtyä jossain matkalla. Florianópolis esim. on kiva paikka.