olen

Olen nuori mies joka on wiccasta ja sen harjoittamisesta. Olen lukenut Kate Westin kirjoittaman wicca oppaan. Haluaisin tietää miten wiccassa/wiccalaisuudessa suhtaudutaan metsästykseen ja metsätalouteen? Nämät mainitut asiat ovat olleet osa elämääni jo pienestä pitäen. Vai onko kyseessä henkökohtainen valinta joita minä pidän oikeina ratkaisuina?

6

672

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11+20

      En ole wicca, mutta eiköhän tuo ole selkeästi oma valinta.

    • Ataran

      Kate West on hyvä opas mutta jos haluat mennä Wiccan juurille niin joudut kyllä palaamaan 1960 luvulle.

      Metsästys on Wiccassa kiistan alaista. SE on tavallaan luonnollista ja ihmisen luontoon sopivaa mutta kuitenkin se ei ole oikein. Ymmärrät sen jos vaellat luonnossa aistit auki. Ei sitä rauhaa voi tuhota jollain ihmisen keksimällä "tulikepillä."

      Metsiä ei voi kasvattaa eikä viljellä. Metsät ovat aina olleet olemassa.

      Omat ratkaisusi ovat omiasi mutta muista että elämäänsä ei voi elää valheessa.

      • Kitos kun valaisit minulle tuota asiaa, joihin olin etsimässä vastausta. Sinä olet siinä oikeassa että metsät ovat olleeet aina olemassa (tietellisesti katsottuna ainaskin 400 miljooona vuotta) ja ne tulevat olemaan pitkään meidän jälkeenkin.


      • Mythologica
        Guald kirjoitti:

        Kitos kun valaisit minulle tuota asiaa, joihin olin etsimässä vastausta. Sinä olet siinä oikeassa että metsät ovat olleeet aina olemassa (tietellisesti katsottuna ainaskin 400 miljooona vuotta) ja ne tulevat olemaan pitkään meidän jälkeenkin.

        Viljely ja metsästäminen eivät ole vastoin wiccaa. Ne ovat osa elämänkiertoa jota juhlistamme vuodenkiertojen mukaan. Vain jos viljelyllä ja metsästyksellä vahingoitetaan ja käytetään omaa valtaa väärin esim. ei rehellisesti lopeteta eläintä ja jätetään kitumaan on se mielestäni väärin tai eläin tapetaan huvin, ei siitä saatavan hyödyn vuoksi esim. pikku lintujen ampuminen.

        Tosin pitää muistaa, että wiccaa harjoittavia on niin monenlaisia, aina vegeistä punaisenlihan ystäviin, kuten aktiivi eläinsuojelioista metsästäjiin, joten näkökannat vaihtelevat paljon.

        Itse nautin riistalihasta ja kannatan kohtuullista metsästämistä. Pitää muistaa että wicca on luonnonuskonto ja nykyajan mukavuudet sokaisevat helposti, unohtuen miten tiukasti olemme riippuvaisia viljeliöiden tuotoksista. Monilla tuntuu unohtuvan mistä sinne kaupan hyllyille ne tavarat oikein ilmestyvät.


      • Mythologica

        Jos lihansyöjänä voisin valita eettisemmän tavan saada lihaa pöytään, metsästäminen ja kalastaminen ovat parempia kuin ihmisvoimin kasvatetut liukuhihna elukat (jos ei itse kasvattaisi jotain kotipihalla pöytää).

        En sanoisi metsästystä valheessa elämiseksi.

        Ja tosiaan Kate Westin kirja ei ole wiccaa, jopa sen englantilais versio puhuu noituudesta eikä wiccasta. Suomen kääntäjä/kustantaja/markkinointi on vaan ympännyt wiccan nimeen myymään kirjaa. Parempiakin kirjoja on wiccasta tarjolla.


      • HH

        Etkö Atara ymmärtänyt kysymystä vai etko ymmärrä wiccaa? Alkuperäinen kysyjä kaipasi aivan selvästi tietoa siitä, onko metsästys wiccassa sallittua ja tähän on vastaus: kyllä on. Se, että vihjalet jotain valheessa elämisen tuskasta ei myöskään ole asiallista eettismoraalista pohdintaa - se on paskapuhetta.

        Se, että harrastaa metsästämistä voi antaa hyvin syvän kokemuksen pyhän yhteydestä ja todennäköisesti viestiketjun aloittaja on jo paljon enemmän wicca kuin sinä ikinä. Pöh.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      701
      3438
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      1093
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      47
      1047
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      855
    5. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      81
      774
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      94
      697
    7. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      50
      690
    8. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      643
    9. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      48
      614
    10. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      110
      599
    Aihe