Voisiko joku neuvoa miten saan koneelta musiikkia iPodilleni? Olen yrittänyt katsoa ohjeitakin, mutta ei vain jotenkin onnistu eikä ohjeet tarpeeksi hyviä minulle... Koneellani on siis musiikkia ja itunes, mutta miten musiikki iPodille? Hjelppiä, kiitos(=
iPod
spij
8194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Täällä harrastetaan ja rakennellaan elektroniikkaa, eikä olla kiinnostuttu mädistä omenoista.
enpä olisi uskonut että täälläkin tulee näin epäasiallisia kommentteja! saisiko nyt vastauksia kysymykseeni kiitoos... ja käsittääkseni ipod on elektroniikkaa, mihin muuallekaan tämän olisin laittanut (:
Noilta tylyiltä kommenteilta välttyy parhaiten käyttämällä oikeaa osastoa:
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/4417
Kaikki iPodin ylläpito tapahtuu siis iTunesin kautta. Ensin musa iTunesin kirjastoon, josta se siirtyy automaagisesti iPodiin, kun se kytketään tietokoneeseen.
Älä suotta ajattele turhan monimutkaisesti…
Eli jos et ole vielä siirtänyt koneella olevaa musiikkia iTunesiin, niin se on ensimmäinen tehtäväsi. Se onnistuu, kun avaat iTunesin ja valitset joko "lisää tiedosto" tai "lisää kansio", riippuen ovatko musiikkitiedostosi kansioissa vai yksittäisinä paloina. Sitten etsit musiikin koneeltasi ja valitset kaiken mitä haluat. Tämän jälkeen ipod kiinni koneeseen (voi toki laittaa jo aiemminkin) ja iTunesin pitäisi hoitaa laitteen synkronointi, eli tässä tapauksessa valittujen tiedostojen kopiointi iPodillesi, automaattisesti. Ruudun yläreunassa on edistymispalkki, ja kun se ilmoittaa homman tehdyksi, niin musiikin pitäisi löytyä myös iPodiltasi.
Seuraava askel iPodin kanssa on jailbreak. saat pelejä ja ohjelmia paljon ilmaiseksi. käy katsomassa www.webbisivu.com/ipod-iphone
anteeksi, en todellakaan huomannut tuota sopivampaa osastoa, vaikka muka etsin sellaista! kiitos kuitenkin neuvoista, mutta joku nyt mättää, koska ei kappaleet vaan siirry ipodille! pitääköhän mennä liikkeeseen ja pyytää apua..
Voithan siirtää ne kappaleet "raahaa-pudota" toiminnolla,niinkuin MP3 soittimiin.
Tietysti oikeaan kansioon.
Ei siinä välttämättä tarvii mitään omenasoftaa.
Kokeile jamipod nimistä ohjelmaa jos et itunesia osaa käyttää :P