Harkitsen avoliittoa nykyisen kumppanini kanssa. Ymmärtääkseni avopuolison oikeuksia omaisuuden jaossa on parannettu? Itselläni on omaisuutta mutta puolisollani ei.Haluaisin turvata oman omaisuuteni avoliitossa, miten minun tulisi toimia?
Vastaukset 4
- oikea ratkaisu
Avoliittoa ei rekisteröidä mihinkään. Avoliitto syntyy, kun kaksi eri sukupuolta olevaa henkilöä muuttaa asumaan saman katon alle (jos henkilöillä ei ole läheistä sukulaisuussuhdetta). Monelle tulee yllätyksenä, että suhde kämppikseen katsotaan avoliitoksi, vaikkei kämppiksen kanssa seurustelisikaan. Esimerkiksi verottaja tulkitsee eri sukupuolten yhdessä asumisen
avoliitoksi.
Avopuolisot eivät ole toisiinsa nähden elatusvelvollisia ja molemmilla on oma omaisuutensa. Erossa kumpikin saa siis pitää oman omaisuutensa. Jos avoliiton aikana on hankittu yhteisillä rahoilla yhteistä omaisuutta, kuten vaikka pesukone tai auto, tämä omaisuus on yhteistä. Molemmat osapuolet kannattaa merkitä ostajiksi ja kaikki kaupasta tehdyt paperit kannattaa pitää tallessa. Yleensäkin kaikki paperit, jotka jollakin tavalla liittyvät rahaan, kannattaa säilyttää.
Sopimukset ovat sen henkilön nimissä, kuka sopimuksen on tehnyt. Sopimusasioissa kannattaa miettiä, halutaanko papereihin kummankin nimi. Tämä tarkoittaa myös sitä, että lain mukaan se henkilö kenen nimi on sopimuksessa, on myös vastuussa kyseisestä asiasta, esim. velasta.
Yhteisen asunnon vuokranmaksuvelvoitteesta avo- ja aviopuolisot vastaavat yhteisvastuullisesti, vaikka ainoastaan toinen heistä olisi vuokrasopimuksen osapuoli.
Avoliitossa asuminen vaikuttaa myös sosiaalietuihin. Toisen puolison tulot ja omaisuus vaikuttavat tukien saantiin, esim. työttömyyspäivärahan tai asumistuen suuruuteen.
Avoliitto päättyy kun avopuolisot muuttavat erilleen asumaan. Kumpikin saa pitää oman omaisuutensa ja yhteinen omaisuus on yhteistä, niin kauan kuin sen jakamisesta on sovittu. Avoliiton päättyessä kumpikin vastaa omista veloistaan. Yhteisesti tehdystä velasta vastataan eronkin jälkeen yhdessä.
Kannattaa myös huomata, ettei pitkänkään avoliiton jälkeen puolisolla ole perimysoikeutta, ellei siitä ole tehty testamenttia. Yhteinen omaisuus jaetaan elossa olevan ja kuolleen avopuolison perillisten kesken.
Muutokset avoliittoon on vasta ns keskusteluasteella pitäisikö vai ei - mk
Koska eron tullessa omaisuus on sen kenen nimissä se jos sitä ei ole maksettu yhdessa. Jos vaikka sinä omistat velattoman asunnon avokki muuttaa siihen asumaan niin hänhän asuu siinä periaatteessa ilmaiseksi kun ei tarvitse huolehtiä kuin käyttökuluista kun asunto on maksettu eikä asuntoa enää maksaa ollenkaan. Sitten kun ostatte vaikka yhdessä asunnon niin se joka laittaa vaikka 100000€ asuntoon joka maksaa 150000€ niin myös omistussuhteet pitää laitta eli toinen 2/3 ja toinen 1/3 niin hyvää tulee.
>>kun asunto on maksettu eikä asuntoa enää maksaa ollenkaan. Sitten kun ostatte vaikka yhdessä asunnon niin se joka laittaa vaikka 100000€ asuntoon joka maksaa 150000€ niin myös omistussuhteet pitää laitta eli toinen 2/3 ja toinen 1/3 niin hyvää tulee.
- ........
nix_nax kirjoitti:
>>kun asunto on maksettu eikä asuntoa enää maksaa ollenkaan. Sitten kun ostatte vaikka yhdessä asunnon niin se joka laittaa vaikka 100000€ asuntoon joka maksaa 150000€ niin myös omistussuhteet pitää laitta eli toinen 2/3 ja toinen 1/3 niin hyvää tulee.
kyllä työttömyyspäivärahaan,mutta ei silloin kun saa ansiosidonnaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen442050- 791351
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841341Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m151224Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291105Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.981032- 751010
Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok160857Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast56792Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää62753Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13739Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86729- 45711
- 150700
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä27698Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa24697- 29673
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.97665Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93657- 51637