avoliitto

oikeudet?

Harkitsen avoliittoa nykyisen kumppanini kanssa. Ymmärtääkseni avopuolison oikeuksia omaisuuden jaossa on parannettu? Itselläni on omaisuutta mutta puolisollani ei.Haluaisin turvata oman omaisuuteni avoliitossa, miten minun tulisi toimia?

4

1329

Äänestä

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikea ratkaisu

      Avoliittoa ei rekisteröidä mihinkään. Avoliitto syntyy, kun kaksi eri sukupuolta olevaa henkilöä muuttaa asumaan saman katon alle (jos henkilöillä ei ole läheistä sukulaisuussuhdetta). Monelle tulee yllätyksenä, että suhde kämppikseen katsotaan avoliitoksi, vaikkei kämppiksen kanssa seurustelisikaan. Esimerkiksi verottaja tulkitsee eri sukupuolten yhdessä asumisen
      avoliitoksi.

      Avopuolisot eivät ole toisiinsa nähden elatusvelvollisia ja molemmilla on oma omaisuutensa. Erossa kumpikin saa siis pitää oman omaisuutensa. Jos avoliiton aikana on hankittu yhteisillä rahoilla yhteistä omaisuutta, kuten vaikka pesukone tai auto, tämä omaisuus on yhteistä. Molemmat osapuolet kannattaa merkitä ostajiksi ja kaikki kaupasta tehdyt paperit kannattaa pitää tallessa. Yleensäkin kaikki paperit, jotka jollakin tavalla liittyvät rahaan, kannattaa säilyttää.

      Sopimukset ovat sen henkilön nimissä, kuka sopimuksen on tehnyt. Sopimusasioissa kannattaa miettiä, halutaanko papereihin kummankin nimi. Tämä tarkoittaa myös sitä, että lain mukaan se henkilö kenen nimi on sopimuksessa, on myös vastuussa kyseisestä asiasta, esim. velasta.

      Yhteisen asunnon vuokranmaksuvelvoitteesta avo- ja aviopuolisot vastaavat yhteisvastuullisesti, vaikka ainoastaan toinen heistä olisi vuokrasopimuksen osapuoli.

      Avoliitossa asuminen vaikuttaa myös sosiaalietuihin. Toisen puolison tulot ja omaisuus vaikuttavat tukien saantiin, esim. työttömyyspäivärahan tai asumistuen suuruuteen.

      Avoliitto päättyy kun avopuolisot muuttavat erilleen asumaan. Kumpikin saa pitää oman omaisuutensa ja yhteinen omaisuus on yhteistä, niin kauan kuin sen jakamisesta on sovittu. Avoliiton päättyessä kumpikin vastaa omista veloistaan. Yhteisesti tehdystä velasta vastataan eronkin jälkeen yhdessä.

      Kannattaa myös huomata, ettei pitkänkään avoliiton jälkeen puolisolla ole perimysoikeutta, ellei siitä ole tehty testamenttia. Yhteinen omaisuus jaetaan elossa olevan ja kuolleen avopuolison perillisten kesken.

      Muutokset avoliittoon on vasta ns keskusteluasteella pitäisikö vai ei

    • mk

      Koska eron tullessa omaisuus on sen kenen nimissä se jos sitä ei ole maksettu yhdessa. Jos vaikka sinä omistat velattoman asunnon avokki muuttaa siihen asumaan niin hänhän asuu siinä periaatteessa ilmaiseksi kun ei tarvitse huolehtiä kuin käyttökuluista kun asunto on maksettu eikä asuntoa enää maksaa ollenkaan. Sitten kun ostatte vaikka yhdessä asunnon niin se joka laittaa vaikka 100000€ asuntoon joka maksaa 150000€ niin myös omistussuhteet pitää laitta eli toinen 2/3 ja toinen 1/3 niin hyvää tulee.

      • >>kun asunto on maksettu eikä asuntoa enää maksaa ollenkaan. Sitten kun ostatte vaikka yhdessä asunnon niin se joka laittaa vaikka 100000€ asuntoon joka maksaa 150000€ niin myös omistussuhteet pitää laitta eli toinen 2/3 ja toinen 1/3 niin hyvää tulee.


      • ........
        nix_nax kirjoitti:

        >>kun asunto on maksettu eikä asuntoa enää maksaa ollenkaan. Sitten kun ostatte vaikka yhdessä asunnon niin se joka laittaa vaikka 100000€ asuntoon joka maksaa 150000€ niin myös omistussuhteet pitää laitta eli toinen 2/3 ja toinen 1/3 niin hyvää tulee.

        kyllä työttömyyspäivärahaan,mutta ei silloin kun saa ansiosidonnaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      80
      1004
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      823
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      71
      801
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      60
      615
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      574
    7. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    8. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      519
    9. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      517
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      36
      512
    Aihe