avoliitto

oikeudet?

Harkitsen avoliittoa nykyisen kumppanini kanssa. Ymmärtääkseni avopuolison oikeuksia omaisuuden jaossa on parannettu? Itselläni on omaisuutta mutta puolisollani ei.Haluaisin turvata oman omaisuuteni avoliitossa, miten minun tulisi toimia?

4

1329

Äänestä

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikea ratkaisu

      Avoliittoa ei rekisteröidä mihinkään. Avoliitto syntyy, kun kaksi eri sukupuolta olevaa henkilöä muuttaa asumaan saman katon alle (jos henkilöillä ei ole läheistä sukulaisuussuhdetta). Monelle tulee yllätyksenä, että suhde kämppikseen katsotaan avoliitoksi, vaikkei kämppiksen kanssa seurustelisikaan. Esimerkiksi verottaja tulkitsee eri sukupuolten yhdessä asumisen
      avoliitoksi.

      Avopuolisot eivät ole toisiinsa nähden elatusvelvollisia ja molemmilla on oma omaisuutensa. Erossa kumpikin saa siis pitää oman omaisuutensa. Jos avoliiton aikana on hankittu yhteisillä rahoilla yhteistä omaisuutta, kuten vaikka pesukone tai auto, tämä omaisuus on yhteistä. Molemmat osapuolet kannattaa merkitä ostajiksi ja kaikki kaupasta tehdyt paperit kannattaa pitää tallessa. Yleensäkin kaikki paperit, jotka jollakin tavalla liittyvät rahaan, kannattaa säilyttää.

      Sopimukset ovat sen henkilön nimissä, kuka sopimuksen on tehnyt. Sopimusasioissa kannattaa miettiä, halutaanko papereihin kummankin nimi. Tämä tarkoittaa myös sitä, että lain mukaan se henkilö kenen nimi on sopimuksessa, on myös vastuussa kyseisestä asiasta, esim. velasta.

      Yhteisen asunnon vuokranmaksuvelvoitteesta avo- ja aviopuolisot vastaavat yhteisvastuullisesti, vaikka ainoastaan toinen heistä olisi vuokrasopimuksen osapuoli.

      Avoliitossa asuminen vaikuttaa myös sosiaalietuihin. Toisen puolison tulot ja omaisuus vaikuttavat tukien saantiin, esim. työttömyyspäivärahan tai asumistuen suuruuteen.

      Avoliitto päättyy kun avopuolisot muuttavat erilleen asumaan. Kumpikin saa pitää oman omaisuutensa ja yhteinen omaisuus on yhteistä, niin kauan kuin sen jakamisesta on sovittu. Avoliiton päättyessä kumpikin vastaa omista veloistaan. Yhteisesti tehdystä velasta vastataan eronkin jälkeen yhdessä.

      Kannattaa myös huomata, ettei pitkänkään avoliiton jälkeen puolisolla ole perimysoikeutta, ellei siitä ole tehty testamenttia. Yhteinen omaisuus jaetaan elossa olevan ja kuolleen avopuolison perillisten kesken.

      Muutokset avoliittoon on vasta ns keskusteluasteella pitäisikö vai ei

    • mk

      Koska eron tullessa omaisuus on sen kenen nimissä se jos sitä ei ole maksettu yhdessa. Jos vaikka sinä omistat velattoman asunnon avokki muuttaa siihen asumaan niin hänhän asuu siinä periaatteessa ilmaiseksi kun ei tarvitse huolehtiä kuin käyttökuluista kun asunto on maksettu eikä asuntoa enää maksaa ollenkaan. Sitten kun ostatte vaikka yhdessä asunnon niin se joka laittaa vaikka 100000€ asuntoon joka maksaa 150000€ niin myös omistussuhteet pitää laitta eli toinen 2/3 ja toinen 1/3 niin hyvää tulee.

      • >>kun asunto on maksettu eikä asuntoa enää maksaa ollenkaan. Sitten kun ostatte vaikka yhdessä asunnon niin se joka laittaa vaikka 100000€ asuntoon joka maksaa 150000€ niin myös omistussuhteet pitää laitta eli toinen 2/3 ja toinen 1/3 niin hyvää tulee.


      • ........
        nix_nax kirjoitti:

        >>kun asunto on maksettu eikä asuntoa enää maksaa ollenkaan. Sitten kun ostatte vaikka yhdessä asunnon niin se joka laittaa vaikka 100000€ asuntoon joka maksaa 150000€ niin myös omistussuhteet pitää laitta eli toinen 2/3 ja toinen 1/3 niin hyvää tulee.

        kyllä työttömyyspäivärahaan,mutta ei silloin kun saa ansiosidonnaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      126
      1367
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      248
      1180
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      68
      1014
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      59
      976
    5. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      890
    6. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      42
      843
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      785
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      782
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      736
    10. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      720
    11. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      67
      703
    12. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      124
      642
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      618
    14. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      85
      601
    15. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      26
      600
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      187
      544
    17. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      514
    18. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      514
    19. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      507
    20. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      477
    Aihe