Käytöstavat

lapseton_mina_olen

Miellestäni nykyajan lapset ovat äärimmäisen huonotapaisia. Syyhän on vanhemmissa, jotka eivät vaivaudu opettamaan lapsilleen käytöstapoja. Mistä muualtakaan lapsi oppii hyvän ja huonon eron, jos ei kukaan sitä kerro?

Aivan liian paljon olen nähnyt aikuisia kunnioittamattomia kersoja. "Et sä meille mitään voi, v*tun hinttari!" kuuluu vaan. Aivan oikein, lapselle ei mitään voi. Lasta ei voi fyysisesti kurittaa eikä oikein sanoakaan mitään ikävää, koska muuten sossutädit ovat jeesustelemassa oven takana. Okei, välttämättä ei ole pakko aikuisia teititellä, vaikkei se pahitteeksikaan ole, mutta että lauotaan loukkaavia ilmaisuja päin näköä eikä ollenkaan kunnioiteta järjestyksenvalvojan/opettajan/yms. komentoja on jo äärilleen vietyä epäkunnioitusta. Ja kaikkeenhan on syy siinä, ettei niille kersoille oikein mitään saa tehdä. Itsekään en ole kuin pari kymppinen, mutta koko ikäni olen itseäni vanhempia henkilöitä kunnioittanut.

Pääsyylliset tähän tilanteeseen ovat vanhemmat, jotka elävät vaaleanpunaiset lasit silmillää "meidän pikku enkeli"-periaatteella. Olen opiskeluaikoinani ollut kaupassa töissä ja seurannut päivittäin vartiamme ja kersojen keskenäistä kähinää. Päivittäin kersat tulivat pelaamaan K-15 pelikoneella, eivätkä pahemmin välittäneet vartian kehotuksista poistua; tulivat uudelleen hetken päästä tai "et sä meille mitään voi kuitenkaan". Muutaman kerran jouduimme hälyttämään poliisin selvittämään kersojen pelailuja. Myös myyjiä kohtaan oltiin tosi törkeitä; kiroiltiin ja haukuttiin kirosanoin ilman mitään pätevää syytä vain voidakseen kovistella kavereiden edessä.

Oma lukunsa olivat kersojen vanhemmat. "Ei meidän pikkuinen ikinä mitään pahaa tee!" Ai, ei vai? Valvontakameramme ovat toista mieltä. Millään ei meinata uskoa, että oma kersa harrastaa näpistämistä ja roikkuu pelikoneissa jatkuvasti lukuisista kehotuksista huolimatta.

Minusta lainsäädäntöä fyysisestä kurittamisesta saisi muuttaa niin, että kiroilusta saisi kuka tahansa suuta näpäyttää ja jokaisesta lapsen näpistämisestä tai pelikoneella pelaamisesta poliisin antaisi vanhemmille 150 euron rikesakon. Tällä hetkellä korkein mahdollinen rikesakko on 115 euroa, vaikka lainsäädäntömme antaa puitteen 200 euroon asti. Saataisiin näin kersat kuriin.

1

509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuri ja komento

      Olen tehnuyt saman huomion. Nämä nuoret ovat niitä, joiden vanhemmat ovat syntyneet 70-luvulla, jolloin oli "vapaa kasvatus" muodissa.Silloinhan joku "asiantuntija" totesi, että jos lasta kieltää, hänelle tulee estoja, ja hänen identiteettinsä kärsii siitä. HERRANJUMALA!!

      Nyt näiden vapaankasvatusken saaneiden vanhempien hedelmät sitten ovat ADHD-tautisia, eivätkä pysty keskittymään, eikä käyttäytymään siivosti missään.
      Ja kun ei normaalikoulusssa viihdytä, niin laitetan lapsi Steiner-kouluun. Siellähän lapset savat olla kuin elo pellossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      251
      2294
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1694
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1349
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1045
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      820
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      778
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      776
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe