Tekohengitystä Tigerille!

Yleensä, Applen tietoturvapolitiikka on yksinkertaisesti se, että vain kaksi uusinta julkaisua Mac OS X:stä (10.5 ja 10.6) on tuettuja ja sitä edellistä, tässä tapauksessa Mac OS X 10.4 Tigerin, elinkaarta venytetää joitakin kuukausia sen jälkeen kun on pari julkaisua tehty. Käytännössä tehdään joku päivitys paketti ja sen jälkeen sitten vaihtoon lähikuukausina.

Mutta, Mac OS X 10.4:n ja 10.5:n julkaisun väli oli tavallista pitempi, ja Mac OS X 10.4 oli se ensimmäinen varsinainen hittijulkaisu Mac OS X:stä kun tätä tuotiin Intel koneisiin joita ostettiin paljon ja samaan saumaan osuu myös Mac OS X:n suurempi leviäminen entisille Windowskäyttäjille jotka laiminlyö ylläpitoa (sitä kyllä käy Applen asiakkaillakin!)

Apple yrittää kyllä kovasti potkia Tigerin käyttäjiä vaihtamaan pikaisesti uuteen käyttikseen, mutta Mac OS X 10.4:n edelleen laajan käytön vuoksi, Apple tarjoaa Intel versiolle jonkin verran omatoimista tukea. Kaiketi imagosyistä ja että voi vedota ongelmien sattuessa vaikka siihen, että "olisitte itse päivittäneet".

No, ne joilla on EDELLEEN Mac OS X 10.4 (mistä olisi pitänyt hankkiutua eroon viimeistään helmikuun puolivälissä), voivat tukkia _jotain_ tietoturva-aukkoja ja bugeja näillä päivityksillä mikäli ei ole jo asennettuna:

http://support.apple.com/downloads/Safari_4_0_5&viewlocale=fi_FI&locale=fi_FI
http://support.apple.com/kb/DL1056?viewlocale=fi_FI
http://support.apple.com/downloads/QuickTime_7_6_for_Tiger?viewlocale=fi_FI

Käyttäkääpä nuo hyödyksi! Ei ole Tigerista pankkiasioiden hoitoon ja verkkokaupoissa asiointiin enää, ja tietokoneelta kannattaa poistaa arkaluontoiset tiedot (tunnukset yms.) mutta Intel -version käyttäjät voivat näillä päivityksillä hieman tekohengittää ja käyttää näillä konsteilla tilapäissurffaillussa kunnes saa uuden käyttöjärjestelmän hankittua.

4

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tähän ketjuun voisi kerätä muita temppuja millä voisi tekohengittää Mac OS X 10.4:n tietoturvaa jos joillakin on niksejä. Joku Javascriptin, Javan ja Flashin blokkaus muualta paitsi valituilta nettisivuilta voisi olla erittäin hyödyllistä.

      • simppahemppa

        Nyt kun on mennyt reilusti puoli vuotta tästä aloituksestasi, voisi jo alkaa kerätä niitä ongelmia, joita 10.4:n käyttäjillä on ilmennyt tuon päivittämismahdollisuuden loppumisen takia. Ja jottei ketjusta tulisi ihan yltiöpitkä, niin sovitaanko, että ongelmien kirjaamisen tähän ketjuun voisi lopettaa jo 29.6.2015. Vai tarvitaanko pidempi aika?


    • mac..

      OSX Tiger on varmasti vähemmän käytössä kuin Linuxit yhteensä netissä, ketkä sille jaksaa vääntää tietoturvauhkia enää?? Mikä on hyöty??? Jopa Snow Leopard on vasta 5% netissä olevista koneista ja sekin on niin vähä, ettei taho edes nähä!

      Käyttäkää immeiset vain sitä Tigeriä jos vanhoja maccejä on vielä käytössä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      20
      13819
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      153
      5440
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      199
      5076
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      68
      4176
    5. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3541
    6. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3048
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      12
      2842
    8. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      36
      2479
    9. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      275
      2056
    10. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      1801
    Aihe