menkat pillereiden jälkeen?!?!?!?!

Hei!

Lopetin e-pillerit kuuden vuoden jälkeen, jonka jälkeen kuukautiseni olivat todella säännölliset n.9kk. Sitten ne kuitenkin sekosivat aivan täysin, ensin kuukautiset olivat viikon myöhässä ja toisella kerralla puolitoista viikkoa. Tämä tekee kierrostani n.40 päivän mittaisen joka ei käsittääkseni ole kauhean yleistä?
Lisäksi kasvoni ja mielialani kärsivät hormoniheittelyistä, mutta kaikista inhottavinta on runsas valkovuoto. Tunnen kesken työpäivän vuodon ja mietin aina että nytkö kuukautiseni alkoivatkin jo kahden viikon jälkeen. Lisäksi nännit ovat arat (yleensä ollut vain kuukautisten yhteydessä, ei puolivälissä kiertoa.)

Ensimmäisellä kerralla kun kierto oli myöhässä tein testin ja tulos oli negatiivinen. en usko olevani raskaana, mutta olen täysin kyllästynyt siihen etten enää tunne kroppaani. Suojaamatonta seksiä en ole harrastanut, joten sinällään raskauden mahdollisuus ei ole ihan tavattoman korkea. Onko kellään muulla vastaavia kokemuksia ja kauanko on mennyt ennen kuin on helpottanut? Tahtoisin vain säännölliset kuukautiset...tai edes tiedon että ne loppuvat kokonaan 9kuukadeksi... Tiedän että pillereiden lopettaminen voi saada kuukautiset heittelemään, mutta yhdeksän kuukauden viiveellä?
5516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

enää pillereiden lopetuksesta. Gynelle aika.

Äänestä

Mä en ollu syöny pillereitä kun kolmisen vuotta, sitten loppuivat pillerit ja resepti meni vanhaksi, joten ajattelin olla hetken aikaa ilman pillereitä.
Noh, odottelin siinä sitten seuraavia menkkoja alkavaksi ja niitä ei ole nyt kuulunut 10kuukauteen.
Lääkäreissä oon juossut kun huomista ei olis, prolaktiini arvot taivaissa ja nyt epäillään aivolisäkkeen kasvainta, eli lääkäriin siitä sielläkin hophop!

Äänestä

Se valkovuoto johtuu todennäköisesti ovulaatiosta. Kuten myös nännien arkuus. Ei kannata huolestua, joillakin saattaa mennä vuosikin että oma hormonitoiminta palautuu pillereiden jälkeen.

Toki voit vielä varmistaa asian gyneltä.

Äänestä
  • No mulla sinällään eri tilanne koska kuukautiset tulevat kuitenkin vaikka vain pitkällä viiveellä, joten... en tiiä.

    Äänestä

  • susanne8585 kirjoitti:

    No mulla sinällään eri tilanne koska kuukautiset tulevat kuitenkin vaikka vain pitkällä viiveellä, joten... en tiiä.

    Siis hormonitoiminnan palautuminen luonnolliseksi ei tarkoita ainoastaan sitä tuleeko menkat vai ei, vaan kiertoon liittyy paljon muitakin asioita, jotka hormonitoiminnan muutosten myötä voivat muuttua: kierron pituus, vuodon runsaus, ovulaation ajankohta, valkovuodon määrä, pms-oireiden muutokset jne.

    Kun keho yrittää ovuloida, valkovuoto runsastuu ja muuttuu kirkkaaksi ja limaiseksi. Tätä sitten jatkuu kunnes ovulaatio tapahtuu tai jossei ovulaatiota jostain syystä tule, siihen saakka kunnes tyhjennysvuoto / kuukautiset tulee. Jos kirkas ja limainen vuoto jatkuu kuukautisiin asti, se tarkoittaa sitä ettet ovuloi ja jos ei ovuloi on tietysti lasten saantikin mahdotonta. Mikäli et ole haluamassa raskaaksi ja mitään muita ongelmia ei ole, kiertosi ei välttämättä aiheuta mitään toimenpiteitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


susanne8585 kirjoitti:

Hei!

Lopetin e-pillerit kuuden vuoden jälkeen, jonka jälkeen kuukautiseni olivat todella säännölliset n.9kk. Sitten ne kuitenkin sekosivat aivan täysin, ensin kuukautiset olivat viikon myöhässä ja toisella kerralla puolitoista viikkoa. Tämä tekee kierrostani n.40 päivän mittaisen joka ei käsittääkseni ole kauhean yleistä?
Lisäksi kasvoni ja mielialani kärsivät hormoniheittelyistä, mutta kaikista inhottavinta on runsas valkovuoto. Tunnen kesken työpäivän vuodon ja mietin aina että nytkö kuukautiseni alkoivatkin jo kahden viikon jälkeen. Lisäksi nännit ovat arat (yleensä ollut vain kuukautisten yhteydessä, ei puolivälissä kiertoa.)

Ensimmäisellä kerralla kun kierto oli myöhässä tein testin ja tulos oli negatiivinen. en usko olevani raskaana, mutta olen täysin kyllästynyt siihen etten enää tunne kroppaani. Suojaamatonta seksiä en ole harrastanut, joten sinällään raskauden mahdollisuus ei ole ihan tavattoman korkea. Onko kellään muulla vastaavia kokemuksia ja kauanko on mennyt ennen kuin on helpottanut? Tahtoisin vain säännölliset kuukautiset...tai edes tiedon että ne loppuvat kokonaan 9kuukadeksi... Tiedän että pillereiden lopettaminen voi saada kuukautiset heittelemään, mutta yhdeksän kuukauden viiveellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu