Mitäs nyt?

Tein toimeentulotukihakemuksen heinäkulle ja luulin saavani päivärähaa tietyn summan. No nyt se ilmoittamani luulemani päiväraha summa jäikin 155 euroa pienemmäksi mitä hakemuksessa ilmoitin.
Toimeentulotukihakemus oli hylätty.
Voinko toimittaa nyt saamastani pienemmästä päivärahasta oikaisupyynnön sossuun, koska tuloni jäivätkin heinäkuulta 155 euroa pienemmiksi, vai miten pitää menetellä?
4232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kyllä voit täydentää hakemusta ja ilmoittaa, että tulot ovat jääneet pienemmäksi kuin mitä olet ilmoittanut. Kyseinen asia tulisi käsitellä asiavirheen oikaisuna koska päätös on perustunut puutteelliseen selvitykseen.

Sosiaalitoimiston tulisi ottaa huomioon vain sellaiset tulot joiden saaminen on asiakkaalle varmaa. Tuloina ei saisi ottaa huomioon sellaista tuloa jonka asiakas arvioi saavansa mutta jonka saaminen ei ole 100%:n varmaa joko ajankohdaltaan tai määrältään - tuollainen tulo kuuluisi ottaa huomioon seuraavan kuukauden laskelmassa.

http://www.sosiaalitoimisto.net

Äänestä
  • Juu, toimitat vain tositteet todellisuudessa maksetuista tuloistasi, korjaavat kyllä asian. Varsinaista oikaisua ei tarvitse tehdä, koska päätös ei ole ollut virheellinen, se on vain tehty saatavilla olleiden tietojen perusteella. Ja höpöhöpö Petu, jos sossu ottaisi aina vain varmat tulot huomioon, asiakkaiden hakemusten käsittely viivästyisi huomattavasti! Olisiko se mielestäsi parempi? (esim. seuraavan kk:n työttömyysetuus useimmiten arvioidaan, jotta toimeentulotuen päätös saadaan tehtyä heti kuun alussa. Muutenhan pitäisi odottaa, että työttömyysturva maksetaan, ja sitten vasta tehdä päätös toimeentulotuesta, ja asiakas olisi siihen saakka ilman rahaa.

    Äänestä

  • Petu et arvailisi ja vastailisi ylimielisenä ja lonkalta noita vastauksiasi. Eikö sinua velvoita mitenkään se, että esiinnyt tällä "asiantuntijana"?

    Äänestä

  • en ole asiantuntija kirjoitti:

    Petu et arvailisi ja vastailisi ylimielisenä ja lonkalta noita vastauksiasi. Eikö sinua velvoita mitenkään se, että esiinnyt tällä "asiantuntijana"?

    voin kertoa, että Petu on hyvin perillä toimeentulotukilaista.

    Yritä etsiä parempi kohde pahan olosi purkamiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apuaaaaa kirjoitti:

Tein toimeentulotukihakemuksen heinäkulle ja luulin saavani päivärähaa tietyn summan. No nyt se ilmoittamani luulemani päiväraha summa jäikin 155 euroa pienemmäksi mitä hakemuksessa ilmoitin.
Toimeentulotukihakemus oli hylätty.
Voinko toimittaa nyt saamastani pienemmästä päivärahasta oikaisupyynnön sossuun, koska tuloni jäivätkin heinäkuulta 155 euroa pienemmiksi, vai miten pitää menetellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu