Itselläni alkaa olla jo keinot vähissä, että en tiedä mitä tässä tehdä.
Sain viime kuussa soiton ihme numerosta ja vastasin suomeksi. Ja samassa minulle alkaa selvästi iäkäs ihminen puhumaan ruotsia. Olen hieman hämmentynyt ja sanon ruotsiksi, etten puhu ruotsia ja yritän aina uudelleen ja uudelleen selittää. Varmaan kesti 30minuuttia selittää, etten ymmärrä, kunnes suljin puhelimen. (en osaa enää kunnolla puhua ruotsia, kun käytän enemmänkin englantia.)
Arvelin, että se oli vain virhe numerossa ja annoin olla, mutta nyt alkaa olla mitta täysi. Olen saannut jo yli 20 puhelua kyseiseltä ihmiseltä, ja viimeksi kun vastasin, vastasin kylmästi englannisti, mutta kyseinen rouva alkaa puhua ruotsia ja en voi olla kuin huokaista ja sulkea puhelin. En mielellään tekisi sitä, mutta se alkaa rasittaan, että puhelin on soinut parin viikon aikana liiankin monta kertaa ja samainen ihminen soittanut.
Ongelmana on tässä:
- En tunne kyseistä ihmistä, joka asuu Närpiössä (jouduin soittamaan 0100100 palveluun ja kysyin kuka on kyseessä)
- Minulla ei ole enää isovanhempia elossa, saatika kukaan heistä ei edes osaisi kunnolla ruotsia, jos he olisivat.
- Numeroni on salainen.
Haluan oikeasti, että tämä loppuisi ja jos Mummo todellakin yrittää soittaa jollekin lapsenlapselle tai suukulaiselle, mutta ei saa kiinni, jos hänellä on vain yksi väärä numero. Tai sitten hän on dementikko.
Joten mitä joudun jo tekemään?
Sama ihminen, sama numero, eri kieli
3
290
Vastaukset
- lue ohjekirja
...numeroon 017 203 111...siellä osaavat auttaa...tai laita se Närpiön numero estolistalle...
- Lukihärö
Kurja juttu, soittajalla kun voi olla väärä numero ja tosiaan tärkeääkin asiaa jollekulle.
Entä jos ottaisi yhteyttä Närpiön kaupungin johonkin sosiaali- tai terveystoimen yksikköön, jonne sitten ilmoittaisi että tälläisestä närpiöläisestä numerosta tämän niminen ikäihminen soittelee nyt sinulle jatkuvasti eikä asiastaan saa mitään selvää ja että voisiko joku käydä ihan tarkistamassa mummon luona, mikä on homman nimi. Kysyä voisi myös, josko kaupungin papereista löytyisi vaikka omaisia tai sukulaisia, joille sitten voisivat asiasta tarvittaessa ilmoittaa. - nx.echelon.nsa.gov
Itse kaikki puhelinmyyjät & häiriköt olen ilmoittanut http://whocallsme.com/ palveluun. Tapauksestasi joku dementikko soittelee sinulle jolla väärä numero sekä ymmärrys & tajunta mennyt aikapäivät sitten.
Tiedän että suomenruotsalaiset/ruotsalaiset/Affet ovat oman arvon tuntevia eivätkä alennu puhumaan alempiarvoista suomea tai hyi olkoon englantia mutta Saksaa voivat puhua. Ilmoitus Poliisille puhelinhäiriköinissä auttaa helpoiten.
*************
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1986938- 1592046
- 1131688
- 511390
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551248Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501108Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001074Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?71006Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan253961- 41939