mitäpä kehtaisi pyytää pienpaaleista n.12 kg hevosmiehiltä, missä liikkuu paalien hinnat tänäpäivänä
Vastaukset 5
tuota 10-20c välillä kilo on ollut kuivaheinä. tai n 2€ paali. http://www.keltainenporssi.fi/haku/search;jsessionid=490C93D15A7BAB7865F002115C88433B?text=heinää&useFacets=true
Kallista on tuo hevosten heinä ja se takapäästä tuleva tuotekin on monesti kalliimpaa, kuin lehmille ja lampaille syötetty heinä. Rahaväkeähän nuo hevosharrastajat ovat ja osa ihan laatutietoisiakin, eli maksavat hyvin mutta heinän tosiaan täytyy olla hyvää. Luulen, että suurin syy pienpaalien menekkiin hevosille on niiden helppo käsiteltävyys pikkutyttöjen käsissä. Talkoissa ei niitä tyttöjä yleensä kyllä näy, kun kesällä heinäpaaleja pitäisi kärryyn mättää pellola ja purkaa sitten talvisäilytystiloihin.- vittuuntunut,.
Hah, perseaukisinta porukkaa saa etsiä, kovasti maksaa lupaavat heiniä hakiessaan mutta rahat jää saamatta, ei ikinä enää hevoshuijareille ainoatakaan paalia myydä.
- cfghd
vittuuntunut,. kirjoitti:
Hah, perseaukisinta porukkaa saa etsiä, kovasti maksaa lupaavat heiniä hakiessaan mutta rahat jää saamatta, ei ikinä enää hevoshuijareille ainoatakaan paalia myydä.
Eihän ollut vain mustalaiset kyseessä:) Nimimerkillä kokemusta on! Mut ei myydä enää!
- mv
on ainoa kauppatapa hevosmiesten keskuudessa. Eräs tapaus oli kun hevosmies tuli ostamaan heinää ja hinta sovittiin etukäteen ja maksukin käteisellä. Kun pakettiauto oli lastattu täyteen ja mkasun aika tuli, niin koko kuorman maksuun ei kuulemma rahat riittänyt. Kysyttiin että paljoko sitä käteistä oli, muutama kymppi jäi puuttumaan. No siihen sanottiin että puretaan ylimääräiset pois ja jätetään jäljelle mihin rahat riittivät. Kummasti löytyi jostain lompakon sivutaskusta puuttuva summa. Että tarkkana saa olla ja vain käteiskaupalla.
- joku toinen
cfghd kirjoitti:
Eihän ollut vain mustalaiset kyseessä:) Nimimerkillä kokemusta on! Mut ei myydä enää!
On kokemusta ihan "tavallisista" suomalaisista, jotka ovat jättäneet mm. juuri hevosten heinät maksamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty391197Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä2841051Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s296890Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto25879Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33761Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte191639- 59565
- 40526
Kai mua vähän
Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine78493Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁59467