Ihan ensimmäiseksi, anteeksi jos asia ei liity tälle palstalle, olen huono katsomaan mihin mikäkin kuuluu, niin päätin sitte kirjottaa tänne ja johonki toiseenkin kohtaan :D ... Mutta yritin bluetoothilla siirtää kännykkääni kuvia siis kannettavalla, mutta sitten se pyysi jotain koodia , joka yleensä näkyy joko koneen pohjassa tai ohjeessa... Ja nyt en sitten tiedä missä ohje kirja on, enkä tiedä että lukeeko tos pohjallakaan, kun yritin katsoa ja jotaki koodin tyylisiä siellä kyllä oli, mutten sit tiiä.. Osaisko joku auttaa, oon niin huono näissä, olisi tosi kiva saada käytettyä bluetoothia, niin ei tarvis osta sitä piuhaa millä siirtää :D sekin maksaa.. :) osaako joku auttaa että miten se lukee pohjassa jos lukee, onko mulla pakko olla ohje kirja? entä jos en mistää löydä sitä, enkä voi silloin käyttää mitenkään bluetoothia?
Bluetooth
hämmentynyt...
6192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Et kai vaan asentanut bluetooth-pakkauksessa tulleelta rompulta jotain tietokoneeseesi?
Hä? Yritin laittaa koneesta kännykkään tavaraa? :)
Aivan! Moni muukin on yrittänyt varsinkin sen jäljestä siirtää koneesta kännykkään tavaraa, kun on mennyt asentamaan bluetoothin mukana tulleelta rompulta ohjelmiston tietokoneeseensa...niin turhaan...pelkkiä koodeja saa päivät pitkät etsiä ja näppäillä. Ota se ohjelmisto tietokoneesta pois ja ala yksinkertaisesti käyttää bluetoothia ilman turhauttavia ja olemattomia koodeja
Emmä kyllä ole mitään asentanut tähän? Koneessa oli ihan valmiiksi bluetooth ja kännykässä. Hmm, en kyllä oikeen kässää :D
Ensimmäisellä bluetooth-yhteyskerralla jonkun värkin kanssa puhelimeen syötetään salasana, jolla tunnistetaan, että siihen värkkiin bluetoothilla yhteyttä yrittävä puhelin tai joku muu hilavitkutin on se hilavitkutin, jolla yrität ottaa yhteyttä siihen värkkiin eikä esmes sulle hyvin vihamielisen kräkkerivakoojanaapurin. Värkki, johon otat sillä puhelimellas yhteyttä ensimmäisen kerran, kysyy, että hyväksytäänkö yhteyspyyntö ja jos sen puhelimen nimestä päätellen hyväksytään, niin sitten se kysyy varmuuden vuoksi värkki, että mikä se oli se salasana, jonka sinne puhelimeen näppäilit, että et vahingossa päästä koneellessssulle vihamielistä kräkkerinaapurias, jolla on piruuttaan saman tai melkein saman niminen. Aika yksinkertaista. Pura pariliitos ja muodosta yhteys uudelleen ja salasanaa ei tartte kaivella mistään muualta kuin omasta päästä, häh?
Joo kyllä mä vissii kässäsin tän jutun ku lähti toimimaan. kiitos vaan.