Haluaisin tietoa joltakin taholta seuraavaan asiaan.
Naapurimme on ottanut koiranpennun ja huomaan että heillä ei ole kokemusta koiran hoidosta. Koira on päivät yksin ja illalla se on takapihalla yksin. Koiralla ei ole minkäänlaisia virikkeitä ulkona ei leluja ei mitään.
Kun koira on ulkona niin sitä komennetaan vain aina välillä kun se yrittää päästä aidan yli karkuun, ja talloo kukkapenkkejä. Se syö välillä kukkia ja multaa ja on erittäin laiha.
Mielestäni tässä on jo kyseessä eläinrääkkäys.
Miten tai mihin tuollaiseta voisi tehdä ilmoituksen?
Naapurimme on ottanut koiranpennun ja huomaan että heillä ei ole kokemusta koiran hoidosta. Koira on päivät yksin ja illalla se on takapihalla yksin. Koiralla ei ole minkäänlaisia virikkeitä ulkona ei leluja ei mitään.
Kun koira on ulkona niin sitä komennetaan vain aina välillä kun se yrittää päästä aidan yli karkuun, ja talloo kukkapenkkejä. Se syö välillä kukkia ja multaa ja on erittäin laiha.
Mielestäni tässä on jo kyseessä eläinrääkkäys.
Miten tai mihin tuollaiseta voisi tehdä ilmoituksen?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Otat vain rohkeasti kunnan eläinlääkäriin yhteyttä. Selität kaiken ihan niinkuin tuossa sun tekstissä luki. Näin sinne tehdään edes se tarkistuskäynti, jossa sitten todetaan millaisissa oloissa pentu joutuu olemaan. Ilmoittamalla asiasta saatat hyvinkin estää mahdollisen eläinrääkkäyksen.
...eläinsuojeluvalvojaan. Kuntien eläinlääkärit yleensä kerkeävät puuttua vain tuotantoeläinten oloihin. SEY:n kouluttamat eläinsuojeluvalvojat hoitavat enemmän harraste- ja seuraeläimiä...
SEY:n sivuilta löydät lähimmät valvojat ja yhteystiedot. Jos paikkakunnallasi on toimiva eläinsuojeluyhdistys voit soittaa myös heidän päivystysnumeroon.
Kiitos ihanista vastauksista!!!! Sen verran että se reppana oli ekan ukonilman yksin ulkona ja itki. Talonväki oli kotona mutta koiraa ei otettu sisälle.
Täytyy panna toimeksi. KIITOS KAIKILLE VASTANNEILLE..
Mene ja heitä ne naapurit pihalle ukonilmaksi ja kattokaa koiran kanssa telkkaria makkaraa mussuttaen :)
Ei vaan.. Kun soitat eläinsuojeluun, niin muista olla jämynä. Itse olen pariin otteeseen joutunut puuttumaan kaltoinkohdeltuihin koiriin ja toinen niistä tulikin minulle pariksi viikoksi. Poliisit ei monestikkaan pysty tekemään asialle mitään, ja vetoavat kiireisiinsä. Ja jotku eläinsuojelusta eivät puutu, ellei suoraan vie rääkättyä eläintä heidän nenän eteensä. Laki tulee joissain tapauksissa eteen, jolloin jopa eläinsuojelusta ovat kädettömiä, valitettavasti :(
Tsemppiä kovasti ja toivottavasti saat asiat järjestymään siellä!
Tuollaiset juorukellot saisivat pitää huolta vaan omista asioistaan, kyllä pennun omistajat tietävät mitä tekevät.
Paras olla puuttumatta toisten asioihin tai muuten naapuri sopu kärsii ja ties mitä siitä koituu.....
eikö yhtään ajatellut kelle myi, jos voisit saada tietoon pennun kasvattajan, hän taatusti mielellään kuulisi tällaisesta ja tekisi voitavansa.
mikä tarkalleen ottaen aloitusviestissä on eläinrääkkäystä?
Itselläni on ollut sen verran koiria että kyllä näen ihmisestä että milloin sillä on tietoa koirasta. Ensimmäinen kommenti, kun sain tietää että heille tulee koira niin sanottiin minulle "että ei se hauku kun emäkään ei hauku" Kuuluostaako tällainen ihminen sinusta siltä että se tietää miten koiraa kasvatetaan?
Sillä olis kovat halut leikkiä meidän koiran kanssa mutta sitä ei anneta tehdä. Toisekseen kun meidän koira käytetään pihalla niin se viedään sisälle siksi aikaa ettei se hauku ulkona, tai sitten jystetään ikkunaan.
ei ole tietoa.
"Toisekseen kun meidän koira käytetään pihalla niin se viedään sisälle siksi aikaa ettei se hauku ulkona, tai sitten jystetään ikkunaan."
...luonnollista? Et sinäkään varmaan toivoisi koirasi haukkuvan naapureita hermoraunioiksi? Nykyään kun tuo naapurisopu tahtoo olla keskustelua lakimiesten ym. välityksellä.
Nyt kertomasi perusteella naapurisi on erikoinen, ehkä ajattelematonkin, mutta EI välttämättä silti eläinrääkkääjä!!!!
Ps. Keskustele naapurisi kanssa ensin ilman lakimiesten avustusta.
Kyllä ne naapurusi varmasti saavat vakuutettua viranomaisille, että kohtelevat koiraansa kunnolla. Vakuuttavat todisteet on oltava koiran huonosta kohtelusta, eikä pelkästään sanat. Varmasti sinun on tuon ilmoituksen jälkeen entistä vaikeampaa auttaa sitä koiraa, sillä naapurusi oppivat varmasti olemaan varovaisempia jatkossa. Lisäksi he pistävät varmasti välit poikki kanssasi. Mikset itse puhu niille koran omistajille ?
Onnea pelastustyöhön, mutta vakuutan, että se menee täysin pieleen. Mieti kuinka sinä itse osaisit puolustautua tuollaisessa tilanteessa (eli jos olisit naapureittesi asemassa). Sanoisitko vain nöyrästi, että >>kohtelin joo koiraamme kaltoin, antakaa vain eläintenpitokielto>>?
Vieläkin ihmettelen mikä tässä tapauksessa on eläinrääkkäystä?
lainauksia aloittajan kirjoituksista:
"Koiralla ei ole minkäänlaisia virikkeitä ulkona ei leluja ei mitään"
"Kun koira on ulkona niin sitä komennetaan vain aina välillä kun se yrittää päästä aidan yli karkuun, ja talloo kukkapenkkejä"
"Se syö välillä kukkia ja multaa"
Meillä koira päästessään ulos ei se leluja kaipaa,kukkapenkin mullat vaan pölisee kun saa juoksennella sydänmensä kyllyydestä.Toki kiellän jos yrittää karata omalta tontilta pois,onhan nyt tuo koirien kiinnipito aikakin.siinä temmellyksen keskellä saatetaan maistella kukkia,ruohoa,kiviä.jne.
Tajusitko mitä ajan takaa?
Olen auliisti tarjonnut ohjeita ja minulta on niitä kysyttykkin, mutta sitten aivan yhtäkkiä se kaikki kääntyi toisin päin. Alkoi kauhean tuima tuijotus , kun meidän koira oli omalla pihalla (katse oli todella vihainen) Nyt meidän koira sitten ei paljon omalla pihalla halua olla, joten nyt meidän koira on sisällä ja toinen ulkona. Koiramme on ulkona ainoastaan meidän läsnä ollessa, joten luulen että jotain on sattunutkin koiramme ja naapurin välillä.
On meidän koiran vika kun pentukoira polkee omalla puolella kukkia ,kun ne on juuri siinä kohti aidan vieressä josta se pääsee katselemaan meidän puolelle. Naapurin pentukoira haluaisiniin kovasti leikkiä meidän koiran kanssa mutta kun ei niin ei.
Pentukoiraa EI saa hylätä yksin pihalle, varsinkaan sateella. Pentu tarvitsee koulutusta ja seuraa ja virikkeitä. Tuosta kasvaa härikkökoira, kun ei sitä sosiaalisteta eikä sen kanssa tehdä mitään.
Miksi se perhe on koiran ottanut, kun ei heillä riitä kiinnostusta lainkaan sen hoitamiseen?
Kerrotko, aloittaja, onko asiaan tullut jotain muutosta?
Uskomatonta, että tässäkin viestiketjussa joidenkin mielestä ei pennun omistajat ole tehneet mitään väärin. Minkähän laisissa oloissa heidän koiransa ovat?
Että nyt tässä on kyseessä vain yhden naapurin mielipide ja kuvaus asioista. Ja jotain kärhämää vissiin muutenkin. Tunnustan toki, että on olemassa liikaa paikkoja, joissa koiria kohdellaan väärin.
Kyllä, minunkin koiranpentuni on "pakotettu" ulos sateella. Se kun ei suostu sateella ulos tekemään tarpeitaan, niin lenkille mennään. Ja sitten pyrin telemään lenkistä koiralle niin mukavan kuin mahdollista mutta siitä ei tingitä, että myöskin sateella ja märässä pitää ulkoilla.
Minun koirillani ei ole ulkona yhtäkään lelua, itseasiassa leluja ei juuri ole muutenkaan. Mihin koira leluja tarvitsee, kyllä niitä virikkeitä saa ihan muualta paremmin kuin jostain vinkulelusta. Ulkona seuraillaa muuta ympäristöä, perhosia, lintuja ja ohikulkijoita. Nuuskutellaan ja haistellaan. Ja kiellän heti, jos koira yrittää mennä rajan yli. Koiramme ovat "vangittuina" terassillemme välillä. Jos en ehsi valvomaa pihailua ulkona, niin terassi kiinni, saavat valita joko terassin tai sisällä olon välillä. Ja kumpikaan ei yleensä valitse sisälläoloa.
Yksikään koiristani ei ole ollut häirikkökoira. Pentuna opetellaan asiat, sitten hiukan uhmataan, ja aikuisena ei enää niinkään. Koiria ei kohdella pumpulina, vaan eläiminä, joille kuuluu antaa selvät rajat elämään. Vaikkakin ovat myöskin lemmikkejä ja perheenjäseniä. Mutta niillä on mahdollisuus elää ihan normaalia KOIRANelämää, joka tosin poikkeaa ihmisten elämästä aika tavalla.
Hienoa, että seuraat naapurin toimia. Kuulostaa surulliselta, että pentua kohdellaan noin....on hienoa, että oot kiinnittänyt asiaan huomiota ja ehdottomasti tee ilmoitus asiasta...ehkäpä naapuri herää ajatteleen, jos siellä joku tekisi tarkistuskäynnin...ja toisekseen, ei ole helppoa mennä neuvomaan toisia, kun ei tiedä vastaanotosta ,joten parempi että sinne menee ulkopuolinen katsomaan tilannetta....tosin suomessa on ihan surkeet lait, eikä täällä rääkkäjät joudu mihinkään vastuuseen...ja sitähän tuo on omalla tavallaan..jos koiran kanssa ei tehdä mitään ja se vaan nököttää pihalla....sanoo kuka mitä tahansa....
Omassa naapurustossa on vastaava tilanne, kyse on jo aikuisista koirista, jotka on ihan sekaisin...Iso tanskandoggi ja sakemanni...en ole koskaan nähnyt niitä ulkoilutettavan...on ainoastaan omassa pihalla...raivoaa kaikille muille koirille jotka menee ohi....on aidattu korkealla aidalla...omistajat vaan huutaa niille ja kurmuuttaa, jos haukkuvat...isoja koiria ja aktiviteetti on se että pääsee n. 2 kertaa päivässä pienehköön pihaan ja palloo heitellään joskus...muut ajat neljän seinän sisällä....en kans ole varma miten toimia...ihan hyvässä kunnossa ne on ulkoisesti, mutta ei niillä ole mitään aktiviteettejä ja on aika aggressiivisiä muita kohtaan....ja tanskandoggi ei esim. ole aggressiivinen jos sitä on koulutettu oikein....tuntuu että on haluttu komeita isoja koiria, mutta rahkeet eivät riitä tai motivaatio....ihan pimeetä ettei niitä edes viedä käveleen koskaan...varmaankin siitä syystä ettei ne siedä muita koiria....sääliksi käy ja tosi paljon