valokuvien keräyskilpailu

Taas on yksi yritys keräämässä valokuvia ilmaiseksi markkinointikäyttöön?
http://www.facebook.com/expertsuomi?v=app_116861355024476&ref=mf

"Kuvaoikeudet
Expertillä on lupa käyttää käyttäjien jättämiä kuvia omassa digitaalisessa markkinoinnissaan sekä omilla verkkosivuillaan Facebook-sivuston lisäksi."

Valitettavan monessa kuvassa näky olleen ihmisiä!

Voisiko joku perustaa FB:n tai luoda nettisivun jossa varoitetaan kohtuuttomista kilpailuista.
4247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minusta nuo säännöt ovat kohtuulliset. Säännöt viestin lopussa.
Jos kuvakilpailussa on rahanarvoisia palkintoja, niin täytyyhän järjestäjän jotakin lisäarvoa saada.



ja tässä ne säännöt

Kuvaoikeudet (päivitetty 1.7.2010)
Järjestäjällä on oikeus julkaista palkitut kuvat kilpailun tulosten esittelyn yhteydessä ilman erillistä korvausta myös internet-sivuillaan.

Kuvien luvaton luovuttaminen kolmannelle osapuolelle on kielletty.

Kilpailuun osallistuvien kuvien tekijänoikeudet säilyvät kuvaajalla.

järjestäjä voi julkaista kilpailuun osallistuneita kuvia kuvaajan luvalla ja erikseen sovittavaa korvausta vastaan.

järjestäjä ei saa ilman kuvaajan lupaa muokata tai muuttaa kuvan sisältöä tai rajausta.

palkitsemattomia kuvia järjestäjät voivat julkaista erikseen sovittavaa korvausta vastaan

Expert pidättää oikeuden poistaa kisaan jätettyjä kuvia omasta Facebook-sovelluksestaan.

Kuvan lisääjällä tulee olla kaikki oikeudet kuvan käyttöön sekä lupa kuvassa esiintyviltä ihmisiltä

Pääpalkinto
Pääpalkintona on Canon EOS550D, arvo 799€ sekä kaverikuvaus ammattivalokuvaajan ottamana voittajakuvan lisänneelle (voittajakuvan kuvaaja saa valita kuvaukseen mukaan 2-3 kaveriaan) Kuvauspaikka sovitaan yhdessä voittajan kanssa. Pääpalkinnon voittaja ilmoitetaan kampanjan lopuksi.

Kilpailussa jaettavat viikkopalkinnot:
vkolla 25 Panasonic FS30, (arvo 249€)
vkolla 26 Canon Ixus 107, (arvo 179€)
vkolla 27 Nikon S4000, (arvo 169€)
vkolla 28 Sony W320, (arvo 149€)

Kuvia voidaan lisätä viikon 28 loppuun asti, jonka jälkeen 50 suosituinta kuvaa jää äänestettäväksi ja pisteet nollataan. Pääpalkinnon voittaa 19.7-31.7 välisenä aikana eniten ääniä saaneen kuvan ottaja. Expert julkaisee kaikkien voittajien nimet Facebook-sivustollaan, osoitteessa www.expert.fi ja sähköisessä suoramarkkinointikirjeessään.

Palkinnot luovutetaan eniten aurinkoja eli ääniä saaneiden kuvien ottajille. Tasapisteisiin päätyneiden kilpailukuvien kesken suoritetaan arvonta. Voittajat julkistetaan aina seuraavan viikon alussa.

Palkinnon lunastus
Expert sopii yhdessä voittajan kanssa palkintojen toimituksen.

Verot
Expert sitoutuu maksamaan lakisääteisen veron näissä virallisissa säännöissä ilmoitetusta palkinnosta. Palkintoa ei vaihdeta muuhun aineettomaan tai aineelliseen hyödykkeeseen.

Viralliset säännöt koskevat kaikkia osallistujia. Osallistumalla tähän kilpailuun osanottajat sitoutuvat noudattamaan näitä kilpailun sääntöjä.

Äänestä
  • Järjestäjä on päivittänyt säännöt, noilla vai jo osallistua hyvällä mielellä.

    Äänestä

taas tätä turhaa uikutusta. menisit vaikka eduskuntatalon eteen pitämään karkkiveron vastaista mielenosoitusta (muutenkin kulutusverot on köyhien köyhdyttämistä pahimmillaan).

Äänestä

—miksi ahdistut siitä, että joku muu keräilee kuvia?
Miksi et keräile itsekin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaihdan kodinkonelii kirjoitti:

Taas on yksi yritys keräämässä valokuvia ilmaiseksi markkinointikäyttöön?
http://www.facebook.com/expertsuomi?v=app_116861355024476&ref=mf

"Kuvaoikeudet
Expertillä on lupa käyttää käyttäjien jättämiä kuvia omassa digitaalisessa markkinoinnissaan sekä omilla verkkosivuillaan Facebook-sivuston lisäksi."

Valitettavan monessa kuvassa näky olleen ihmisiä!

Voisiko joku perustaa FB:n tai luoda nettisivun jossa varoitetaan kohtuuttomista kilpailuista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu