(Kirjoitanpa passiivisesti koettuja juttuja tänne, koska Magia olisi syytä rauhoittaa aktiiviselle toiminnalle.)
Ollessani noin 5-vuotias näin (ilmeisesti tietoisen) unen, jossa kohtasin linnunpäisen miehen. Sain hänestä (vaikken koskenutkaan häneen) sähköiskun, joka lennätti minut taaksepäin ja kaiketi hereille unesta. - Kieltämättä tämä uni on yksi syy miksi Castaneda on innoittanut minua niin paljon.
Tänä aamuna makasin vuoteessani ja katselin jotakin unta, kun yhtäkkiä kuulin naisen äänen sanovan: "Sainpas sinut kiinni". Vastasin erittäin fiksusti että "mitä, häh, ootas" ja riipaisin korvatulpat korvistani kuullakseni paremmin mitä asiaa naisella oli. Tajusin että eihän asunnossani ketään ole. Ja että itsekin olin puhunut vain pääni sisällä. (Kellään naiselle ei edes ole avainta asuntooni.)
Hetken päästä sammahdin sen verran etten enää ollut täysin hereillä, ja kuulin epäinhimillisen kiljaisun, joka muistutti linnun ja naisihmisen äänen risteytystä. Vielä siitä hieman myöhemmin tunsin käden sipaisevan hyväillen vasenta poskeani.
Jännää...
Mitähän nekin linnunpäiset olennot oikein ovatkaan, joita on kaiverrettu esim. Pääsiäissaaren kiviin? Ja löytyyköhän niitä muualtakin maailmasta?
Lintuihmisten paluu...?
6
801
Vastaukset
- Rödfinne
>>Mitähän nekin linnunpäiset olennot oikein ovatkaan, joita on kaiverrettu esim. Pääsiäissaaren kiviin? Ja löytyyköhän niitä muualtakin maailmasta?>>
http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/bosch/delight/delightd.jpg- Chandi
Nälkäinen tipi-lintu...
- Scarlet Phallus
Varsin mielenkiintoinen kokemus. Jonkinlaista yhteyttää laajempaan myyttiseen kokonaisuuteen saattaisi löytyä esimerkiksi tuolta:
http://www.arthistory.sbc.edu/imageswomen/papers/lindforssiren/siren.html
Maistiainen: "The Egyptian soul 'ba' is very similar to the sirens in the sense that ba was a bird-headed woman which left the body of a dead person."
SP- Chandi
Linnunpäisiä ihmisiä ja ihmispäisiä lintuja...
Mistähän nuo kreikkalaisetkin nuo kaikenmaailman sekasotkuiset eläin-ihmisensä oikein olivat kehittäneet...
Miettiä voi myös sitä, miksiköhän (kuolleen) sielu mielletään joksikin lentäväksi ötökäksi (josta mm. Suomeen on jäänyt näkemys että linnut tuovat viestejä vainailta)... - Scarlet Phallus
Chandi kirjoitti:
Linnunpäisiä ihmisiä ja ihmispäisiä lintuja...
Mistähän nuo kreikkalaisetkin nuo kaikenmaailman sekasotkuiset eläin-ihmisensä oikein olivat kehittäneet...
Miettiä voi myös sitä, miksiköhän (kuolleen) sielu mielletään joksikin lentäväksi ötökäksi (josta mm. Suomeen on jäänyt näkemys että linnut tuovat viestejä vainailta)...Ehkä se vaan on just tasan niin.
- Chandi
Niin kuin jossakin mainitsin, niin toissaviikonloppuna näin eräässä rakkaassa paikassa kuolleen linnun, joka pitkällisen kirjallisen tutkimuksen perusteella paljastui lehtokurpaksi.
Tänään juuri kun ajattelin tätä asiaa ja katselin nauhalta Elämäni eläimet -ohjelmaa siellä tietysti pätkähti ruutuun elävä lehtokurppa. Oli lentänyt päin seinää tai jotain.
- Äitini tapasi haukkua isääni jostain syystä lehtokurpaksi. Onko tämä jotenkin häneen liittyvää... Ja jos on niin miksi. Mielestäni olen isävainaan suhteen sujut. Onko hänellä jotain vastaanväittämistä, muka, häh.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433623- 362274
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?321895- 171639
- 181628
- 231568
- 241427
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai831325- 151293
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko881232