Milloin ubu10.04:ssä

,,rupeaa toimimaan MTV3:n katsomo?????? On tässä jo pari viikkoa harjoiteltu, mutta ensimmäistä videonpätkää lukuunottamatta ei ntoimi. Aina saa katsoa sitä ensimmäistä. Mitä siihen connectivityyn pitää asentaa velholla. VLC, MPC vai totem? Oliko "älykäs toisto" vai joku muu vaihtoehto?? jne..jne..onhan näistä ollut puhetta, mutta kun yks sanoo yhtä, toinen toista, mutta kun ei mikään annetuista ohjeista toimi.
8422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Onko tosiaan ainoa keino vaihtaa katsottavaa videota siirtyä pois välillä toiselle sivulle ja sitten taas alkaa uudestaan? (odota, mittaamme kaistan leveytesi jne.) Näin se näkyy ub.10.04:ssä menevän.

Äänestä

Sitten kun asennat sellaisen lisäosan joka hoitaa homman. Kuulemma joku Gecko Player toimis mutta en ole kokeillut eikä kyllä voisi vähempää kiinnostaa. MTV3 katsomon kun ei tarvitse toimia Ubuntussa sen enempää kuin pleikkarin pelien Windowsissa.

Oletko muuten lisännyt Medibuntun koneelle ja sitten klikannut windowskodekit koneelle? Todennäköisesti homma on siitä kiinni jos muuten on lisäosat laitettu. Lisäksi suosittelen tiedustelemaan MTV3:n asiakaspalvelusta, että miten homma hoidetaan.

Äänestä

Ubuntu Opera 10.60 Mplayer (Toistuu ihan sivun omassa ikkunassa)

Ei tavi kuin peruskoodekit asentaa:
ubuntu-restricted-extras
Medibuntu ohjelmalähde:
https://help.ubuntu.com/community/Medibuntu
Ja sieltä "w32codecs"

Sekä Mplayer

Äänestä
  • Operalla katsomoa, firefoxilla elavaa-arkistoa ja chromella muita sivuja, kun se on niin nopea. Ai niin ja aapeli meinas ihan unohtua! Millä selaimella sitä katsotaan, meinaan vaaan, että alakaa nää selaimet käydä pikkuhiljaa vähiin....

    Äänestä

  • vieläkin vituttaa... kirjoitti:

    Operalla katsomoa, firefoxilla elavaa-arkistoa ja chromella muita sivuja, kun se on niin nopea. Ai niin ja aapeli meinas ihan unohtua! Millä selaimella sitä katsotaan, meinaan vaaan, että alakaa nää selaimet käydä pikkuhiljaa vähiin....

    Kyllä minulla toimii Firefoxilla kaikki mitä oon käyttänyt, tosin MTV3:a tosin en harrasta. Ja en keksi miksei tuo toimisi Firefoxilla samalla tavalla kun on sopiva laajennos.

    Käytän Chromea kyllä Youtubelle, Google Mapsille, Facebookille yms. koska on nopea ja sillä näkee videot ilman Flashia. Mutta Firefox 4 kun tulee päivityksistä niin voisi tuosta luopua.

    Äänestä

Oli samaa ongelmaa uusimman Mintin Firefoxin kanssa,poistin tuon mediaplayerconnectivityn käytöstä,katsomo näkyy nyt suoraan gnome-mplayerillä...poista ensin kaikki mozilla-vlc/totem paketit ja asenna tuo tilalle!

Äänestä
  • ...mutta ei toiminut 10.04-versiolla.

    Äänestä

  • ...... kirjoitti:

    ...mutta ei toiminut 10.04-versiolla.

    .....

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


alakaa vituttaa tää kirjoitti:

,,rupeaa toimimaan MTV3:n katsomo?????? On tässä jo pari viikkoa harjoiteltu, mutta ensimmäistä videonpätkää lukuunottamatta ei ntoimi. Aina saa katsoa sitä ensimmäistä. Mitä siihen connectivityyn pitää asentaa velholla. VLC, MPC vai totem? Oliko "älykäs toisto" vai joku muu vaihtoehto?? jne..jne..onhan näistä ollut puhetta, mutta kun yks sanoo yhtä, toinen toista, mutta kun ei mikään annetuista ohjeista toimi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu